Medicina, farmacija

Kauno klinikų Vaistinė: nuo individualizuotų vaistų iki pacientų saugos

Ligoninės Vaistinė nėra visuomenei įprasta vaistinė, kurioje galima įsigyti vaistų. Pagrindinė Kauno klinikų vaistinės funkcija – aprūpinti skyrius būtinais medikamentais ir slaugos priemonėmis. Be to, čia gaminama didelė įvairovė medikamentų, reikalingų Kauno klinikų pacientų gydymui. Per metus čia pagaminama apie 500 tūkst. vienetų sterilių infuzinių, injekcinių bei irigacinių (plovimo) tirpalų ir per 98 tūkst. ekstemporaliai (pagaminamų nedelsiant) gaminamų vaistų. Tai – ne tik didžiausia universiteto ligoninės vaistinė Baltijos šalyse, bet ir vienintelė vaistinė Lietuvoje, ruošianti chemoterapinių vaistų tirpalus, skirtus onkologinėmis ligomis sergančių pacientų gydymui.

Kauno klinikų Vaistinės vedėja Birutė Varanavičienė pastebi, kad Vaistinė ligoninėje veikia nuo pat ligoninės atidarymo pradžios 1940 metais. „Per šį ilgą laikotarpį Kauno klinikų Vaistinė plėtėsi, diegė naujoves, tapo neatsiejama ligoninės dalimi gydant pacientus ir toliau atlieka savo pagrindinę funkciją“, – sako ji.

Vaistinėje veikia Gatavų vaistų, Gamybos ir Slaugos priemonių sektoriai bei Vaistinės aprūpinimo poskyris, o vaistų gamybos sektorius – išskirtinis skyrius Vaistinėje. „Tai bene vienintelis vaistų gamybos skyrius Lietuvoje, gaminantis tokią didelę įvairovę vaistų, o gamybos sąlygomis ir technologijomis besilygiuojantis į Vakarų Europos universiteto ligoninių vaistines. Čia gaminami sterilūs infuziniai, injekciniai, irigaciniai tirpalai, mikstūros, išoriškai vartojami vaistai ir dezinfekciniai tirpalai, tepalai, žvakutės, akių lašai, milteliai, skiedžiami chemoterapiniai vaistai“, – vardija B. Varanavičienė.

Gydymo įstaigose, kuriose veikia neonatologijos ir vaikų ligų skyriai, pacientų gydymas neįsivaizduojamas be individualiai gaminamų vaistų, skirtų konkrečiam pacientui. „Neišnešiotam naujagimiui, sveriančiam mažiau nei kilogramą, skaldant suaugusiems skirtą tabletę, tiksliai dozuoti vaisto neįmanoma. Pramoninės gamybos vaistų, kurių dozė atitiktų šių pacientų poreikius, dažniausiai rinkoje nėra. Todėl Kauno klinikų Vaistinėje reikiamos dozuotės milteliai pagaminami individualizuotai, tiksliai ir nedelsiant,“, – pabrėžia Vaistinės vedėja.

Kauno klinikose gaminant vaistus, didelis dėmesys skiriamas pacientų saugai užtikrinti. B. Varanavičienė teigia, kad vaistinėje gaminami medikamentai į skyrių gali būti išduodami tik atlikus jų gamybos kontrolę. „Gavus vaistų vaikams, naujagimiams ar chemoterapinių tirpalų gamybai individualizuotą užsakymą, pagal pateiktus paciento parametrus ar laboratorinių tyrimų duomenis patikrinama paskirta vaisto dozė. Neretai Vaistinės darbuotojams tenka susisiekti ir aptarti vaisto dozę su gydančiu gydytoju. Tai – puikus pavyzdys, kai skirtingų specialybių darbuotojai komandiniu darbu pasiekia daug geresnių rezultatų pacientų saugos klausimu“, – sako ji.

Siekiant išvengti su medikamentų vartojimu susijusių klaidų, daug dėmesio skiriama Vaistinėje pagamintų vaistų ženklinimui. „Sterilių tirpalų buteliukai, priklausomai nuo vaisto paskirties ar netinkamo vartojimo pasekmių sunkumo, žymimi keturių spalvų aliuminio dangteliais: patys pavojingiausi ženklinami raudona spalva, kad iš karto atkreiptų medicinos personalo dėmesį. Analogiškai parenkamos etiketės. Net ir gamybos procese, niekada nededame į autoklavą (garinį sterilizatorių) dviejų skirtingos sudėties vienodo tūrio tirpalų, kad išvengtumėm klaidų juos ženklinant“, – aiškina vedėja.

Šiuo metu Kauno klinikų Vaistinė – didžiausia ligoninės vaistinė Baltijos šalyse. Čia dirba 60 darbuotojų, kurie stengiasi užtikrinti, kad visiems Kauno klinikų stacionare gydomiems pacientams būtų parūpinti gydymui skirti medikamentai, o medicinos personalui – priemonės, reikalingos darbui.

Kauno klinikų informacija

Pranešimą paskelbė: Jovita Gudelevičiūtė, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas