Medicina, farmacija

Kelionių saugumas: kaip nenukentėti fiziškai ir finansiškai?

Atostogos įprastai trunka ne ilgiau nei kelias savaites. Trumpai – per tiek laiko būnant namie nelaimės tikimybė nėra didelė. Dėl to gali kilti natūralus noras nesiimti papildomų priemonių sveikatai apsaugoti. Kita vertus, atostogų metu padaugėja grėsmių sveikatai, o medikų pagalba užsienyje, kuomet nesate tų valstybių mokesčių mokėtojas, gali kainuoti gerokai daugiau nei namie.

Padidinta rizika

Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, jog kelionių metu išauga grėsmių sveikatai sąrašas. Pakitęs oro slėgis, drėgmė ir temperatūra sukuria neįprastas sąlygas kvėpavimo, širdies ir kraujotakos sistemoms. Maža to, ilgai trunkančių kelionių metu dažniausiai tenka sėdėti, o ilgalaikis sėdėjimas gali sukelti giliųjų venų trombozę – gyvybei pavojingą būklę, nuo kurios galima apsisaugoti kartkartėmis atsistojant ir pramankštinant kojas bei suaktyvinant kraujotaką. 

Nereiktų atsiplaiduoti ir kelyje. Tolimose valstybėse vairavimo kultūra ir kelių eismo taisyklės gali smarkiai skirtis nuo eismo sąlygų namie. Maža to, ir patys atostogautojai užsimiršta, dažniau stebi nematytas vietoves, ne kelią. Dėl to per atostogas išauga ir avarijų tikimybė, o mokslininkai eismo įvykius įvardina kaip vieną iš dažniausių turistų mirčių priežasčių (28 proc.). Dažniau turistų žemiškosios kelionės užsibaigia tik dėl skendimo – 33 proc. visų mirusių keliautojų.

„Išvykų metu grėsmių sveikatai ir gyvybei profilis smarkiai pasikeičia – greta įprastinių sveikatos sutrikimų smarkiai išauga nelaimingų atsitikimų tikimybė. Kartu kyla ir apmokėjimo už medicinines paslaugas svetimoje šalyje klausimas“, – sako Andrius Žilėnas, BTA Asmens draudimo rizikų vertintojas.

Keliautojų tyko ir biologinės grėsmės. Imuninei sistemai nepažįstami virusai ir bakterijos, taip pat įvairūs parazitai gali visiškai sugriauti atostogų planus. Tiesa, nuo infekcijų sukėlėjų dažnai galima apsisaugoti skiepais – tai yra bene svarbiausia sveikatos apsaugos forma vykstantiems į egzotiškas šalis.

Milžiniškos išlaidos

BTA draudimo įvykių istorijoje užfiksuotos milžiniškos išmokos, padengusios gydymo ir repatriacijos išlaidas. Pavyzdžiui, 2020 m. kelionės į Prancūziją metu ant keliautojų iš Lietuvos užvažiavo vietos gyventojo motociklas. Vieno iš jų gydymo išlaidoms skirta daugiau nei 72 tūkst. eurų suma, kito – virš 30 tūkst. eurų. Dar vienam keliautojui taip pat Prancūzijoje nelaimingo atsitikimo metu įvyko atviras kojos lūžis – draudimo bendrovė kompensavo daugiau nei 23 tūkst. eurų išlaidų.

Itin skaudus įvykis 2021 metais nutiko Brazilijoje: keliautojas iš Lietuvos žuvo nukritęs nuo kalno. Jo pargabenimas į gimtąją šalį kainavo daugiau nei 85 tūkst. eurų.

„Sunkių medicininių atvejų pasitaiko ne tik aktyvių atostogų metu. Žmonės ne geležiniai, o pasikeitusi aplinka ir klimatas padidina krūvį jų organizmui. To nereiktų pamiršti ir ruošiantis kelionei dar kartą pagalvoti apie visus įmanomus variantus ir apsaugas“, – sako A. Žilėnas.

Jo žodžius iliustruoja į Jordaniją išvykusio lietuvio istorija: jam trūko galvos kraujagyslės aneurizma. Gydymo išlaidoms buvo skirta didesnė nei 60 tūkst. eurų išmoka.

Pandemijos pamokos

Pandemijos metu, kuomet užtikrintumas dėl ateities smarkiai sumažėjo ir išaugo atšaukiamų kelionių tikimybė, kreiptis į draudimo bendroves paskatino ir susirgimo COVID-19 grėsmė. Apsidraudęs ir dar iki kelionės susirgęs žmogus, gaudavo draudimo išmoką už jau apmokėtą, tačiau taip ir neįvykusią kelionę. Taip pat buvo galima rinktis ir kitą variantą: pasinaudojant draudimo išmokos lėšomis perkelti kelionę ir išvykti kitu metu. 

„Drąsiai galiu pasakyti, kad nė vienas kelionių organizatorius jau nebenori išleisti žmogaus į kelionę, jei jis neturi draudimo. Nes tai sumažina rūpesčius tiek kelionės organizatoriui, tiek keliautojui. Ir šiemet neteko girdėti atvejų, kai keliautojui kas nors nutiktų su sveikata kelionės metu ar iki jos, o draudimu pasirūpinta nebūtų“, – tikina kelionių agentūros „Makalius“ vadovas Rimvydas Širvinskas.

Agentūros vadovas nurodo, jog keliautojai išskirtinį dėmesį kelionės draudimui rodydavo būtent per pandemijos paūmėjimus – žiemą, pavasarį. „Net kelionių pasiūlymų kainos būdavo skaičiuojamos su specialiu COVID-19 draudimu“, – sako jis.

Patyręs keliautojas taip pat nurodo, jog atsakingas požiūris į savo saugumą lietuviams būdingas ir ruošiantis į aktyvias keliones – žygius kalnuose vasarą ar slidinėti žiemą. „Prieš tokias keliones žmonės apsidraudžia nedvejodami, nepaisant to, kad paprastai aktyvių atostogų draudimas būna šiek tiek brangesnis“, – teigia R. Širvinskas.

 Apie BTA:                  

AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2020 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2020 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 420 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 58 mln. eurų žalų.

Pranešimą paskelbė: Andrius Baranauskas, Winning Reputation