Medicina, farmacija

Kilnus mirusiojo artimųjų sprendimas viltį pasveikti suteikė 6 žmonėms

Organų donorystė – labai jautri sritis, kuri apjungia netektį ir viltį. Gydytojai kovoja dėl kiekvieno paciento gyvybės, tačiau, ją išgelbėti pavyksta ne visada. Kartais galimybė išgelbėti kitų žmonių gyvybes ar sugrąžinti jiems sveikatą tenka mirusiojo artimiesiems – jiems pritarus organų donorystei, pasikeistų ne vieno sunkaus paciento gyvenimas.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM praneša, kad praėjusią savaitę Klaipėdos universiteto ligoninėje buvo registruotas efektyvus organų donoras. Šio Donoro artimųjų kilnus sprendimas paaukoti organus donorystei, viltį pasveikti sugrąžino 6 žmonėms.

Atlikus visus reikiamus tyrimus paaiškėjo, kad gali būti transplantuojama Donoro širdis, kepenys, inkstai bei ragenos.

Pasitelkus Valstybės sienos apsaugos tarnybos pagalbą, Donoro širdis sraigtasparniu buvo atgabenta į Vilnių, kur netrukus Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose (VUL SK) buvo transplantuota jos laukusiam recipientui. Kepenų transplantacija taip pat atlikta VUL SK.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose (LSMUL KK)  atliktos inkstų transplantacijos, taip pat LSMUL KK Audinių bankui perduotos donorinės ragenos.

Transplantacijų laukia šimtai

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje žmogui yra konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojęs kvėpavimas ir nutrūkusi kraujotaka. Svarbu suprasti, kad smegenų mirtis – ne koma. Konstatavus smegenų mirtį žmogus nebepabus, nes jo smegenų veikla nebeatsikurs.

Artimųjų jaučiamas netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai jiems tinkamas.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inksto ir inksto-kasos komplekso laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – galimybę regėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 316 žmonių*: 86 laukia inksto, 2 kasos-inksto komplekso, 35 širdies, 7 plaučių, 3 širdies-plaučių komplekso, 44 kepenų, 139 ragenų transplantacijos. Iš jų – 6 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo ar artimųjų organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinė“ arba „Gintarinė vaistinė“ vaistinėje.

*2023 m. balandžio 30 d. duomenimis

Pranešimą paskelbė: Laura Bilinskaitė, Nacionalinis transplantacijos biuras