Medicina, farmacija

Kokybišką darbą lemia ir kėdė, ir sveikas užkandis

Dirbdami praleidžiame didžiąją dalį savo dienos, todėl savijautos dirbant nereikėtų ignoruoti – svarbu pasirūpinti patogia darbo vieta ir nepamiršti tinkamo pasiruošimo. „Eurovaistinės“ vaistininkė Miglė Kazakevičienė sako, kad neturėtume žiūrėti pro pirštus, kaip jaučiamės dirbdami, nes tai užima didelę gyvenimo dalį. Gerą savijautą lemia ir tai, kaip pasiruošiame darbui, kokioje aplinkoje dirbame ir netgi tai, kokią veiklą renkamės laisvu laiku.

Vis daugiau įmonių rudenį pradėjo bent daliai laiko sugrįždami į biurus, tad taisyklių, kaip čia galime jaustis gerai, tenka mokytis iš naujo. „Pirmiausiai, žinoma, turėtume matyti savo darbo tikslą ir prasmę, nes tai labai svarbu. Dirbant intensyviai, svarbu pasirūpinti ir savo kūnu, kuris lemia rezultatus. Priežiūra prasideda nuo dėmesio fiziniam kūnui, judėjimui, jeigu tik galime, naudinga prieš darbą pasivaikščioti, pakvėpuoti grynu oru“, – pataria vaistininkė M. Kazakevičienė.

Taip pat labai svarbu skirti dėmesio savo mitybai, stengtis į racioną įtraukti daugiau vaisių, daržovių. Vaistininkė rekomenduoja rinktis sveikesnius užkandžius ir turėti organizmui naudingų produktų. M. Kazakevičienė taip pat atkreipia dėmesį į tai, kaip pateikiame maistą, ji rekomenduoja maistą serviruoti taip, kad jis trauktų akį.

Dirbant prie kompiuterio svarbu pasirūpinti ir akių drėkinimu. Vaistininkė pastebi, kad daug žmonių vaistinėse teiraujasi drėkinančių akių lašų, nes ekranai ir intensyvesnis patalpų vėdinimas sausina akis.

Svarbios detalės

Biuro ir HORECA baldų ekspertų „Ergolain“ įmonių grupės vadovė Vilma Bružienė pabrėžia, kad žmonės dirba produktyviau, jaučiasi geriau, kai darbo aplinka yra pritaikyta prie individualių poreikių.

„Projektuodami biurus, visada domimės, kokie specialistai dirbs konkrečiose erdvėse, kokie jų darbo įpročiai, kokia veiklos specifika. Pavyzdžiui, jei žmogus visą dieną praleidžia prie kompiuterio, jam būtina ne tik ergonomiška kėdė, bet ir reguliuojamo aukščio stalas, kad dalį dienos darbuotojas galėtų dirbti stovėdamas. Galimybė dalį laiko dirbti sėdint, o dalį – stovint, gerina savijautą ir koncentraciją“, – pavyzdį pateikia V. Bružienė.

Vadovai turėtų nežiūrėti pro pirštus į darbuotojų savijautą. Verslo psichologė, lektorė, „Triple O Consulting“ partnerė ir konsultantė Laura Rimkutė pastebi, kad rūpindamasis darbuotojų sveikata darbdavys siunčia aiškią žinutę komandai – jūs esate svarbūs.

„Jaustis svarbiu yra kiekvieno iš mūsų emocinis poreikis. Mes jaučiamės puikiai, kai šis poreikis yra patenkinamas. Svarbos pajautimas ateina, kai matai, kad darbdaviui rūpi, kaip tu jautiesi darbe tiek emocine, tiek fizine prasme. Jautimas, kad esi vertinamas, kad tavimi rūpinamasi, leidžia atsipalaiduoti, nusiraminti, jaustis saugiai“, – vardija L. Rimkutė.

Pasak jos, įmonėse, kuriose rūpinamasi ir investuojama darbuotojų gerovę, komanda yra labiau įsitraukusi ir motyvuota. Kai žmonės jaučiasi gerai, jie dirba produktyviau, o įmonei šios investicijos duoda finansinę grąžą.

Lyg namuose

Pandemija ne tik išmokė, bet ir dalį darbuotojų pripratino dirbti namuose, todėl grįžtantys į biurus žmonės irgi tikisi rasti saugią, jaukią, patogią namus primenančią darbo erdvę.

Vaistininkė M. Kazakevičienė atkreipia dėmesį, kad biuro patalpos turėtų būti gerai vėdinamos, reguliariai dezinfekuojamos. „Biuro saugumą lemia ir patys kolegos. Pandemija išmokė, kad jausdami peršalimo simptomus, neturėtume eiti į biurą ir verčiau liktume namuose. Sveikatai saugią aplinką kiekvienas gali užtikrinti ir rūpindamas tinkama rankų higiena, jas reguliariai plaudami ar dezinfekuodami“, – pastebi „Eurovaistinės“ vaistininkė.

Pasak M. Kazakevičienės, tie, kurie lieka dirbti iš namų, turėtų atkreipti dėmesį į savo darbo vietą, svarbu, kad ji būtų tik tam ir skirta. Vaistininkė pataria susikurti darbo aplinką, kur niekas netrukdytų ir būtų galima dirbti susikaupus, patogiai sėdint. „Net ir dirbant namuose reikia tik tam skirtos vietos, kad persijungti į darbo režimą“, – pataria M. Kazakevičienė.

Ne mažiau svarbu ir tai, ką veikiame po darbo. Pavyzdžiui, dirbantys sėdimą darbą turėtų pirmenybę teikti aktyviam laisvalaikiui, jeigu yra galimybė išeiti pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiu ar atrasti savo mėgstamą sporto šaką, kuria galima būtų užsiimti po darbo.

7 vaistininko patarimai gerai savijautai biure:

  1. Pritaikykite stalo ir kėdės aukštį prie jūsų ūgio.
  2. Jeigu dirbate sėdimą darbą, reguliariai atsistokite ir pasivaikščiokite.
  3. Skirkite pakankamai laiko poilsiui.
  4. Pasirūpinkite kokybišku apšvietimu.
  5. Rinkitės sveikus užkandžius.
  6. Darbo aplinka neturi blaškyti, todėl svarbu, kad darbo stalas būtų tvarkingas.
  7. Laisvalaikį leiskite aktyviai, atraskite mėgstamą fizinę veiklą.

Pranešimą paskelbė: Laura Bielskė, Eurovaistinė, UAB