Medicina, farmacija

Korupcijos prevencijos pareigūno Sauliaus Skeiverio siekiamybė – ligoninė be korupcijos šešėlio

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nuo birželio 8 dienos dirba pirmasis korupcijos prevencijos pareigūnas. Įveikęs du pretendentus ir laimėję konkursą juo tapo buvęs kriminalinės policijos ir Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnas Saulius Skeiverys. Ši pareigybė buvo įvertinta naujos redakcijos korupcijos prevencijos įstatyme. Šalies viešosiose įstaigose, turinčiose per 200 darbuotojų, turi dirbti korupcijos prevencijos pareigūnas arba turi būtų įsteigtas korupcijos prevencijos padalinys. Spaudos konferencijoje, kurioje visuomenei pristatytas naujasis korupcijos prevencijos pareigūnas Saulius Skeiverys, Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas akcentavo, kad korupcijos prevencija vertinama panašiai kaip ir ligų prevencija: ligos nereikia gydyti, jei pakankamai stengtasi jos išvengti.
Tarp skaidrių įstaigų – trejiems metams
Pasauliniame korupcijos barometro tyrime buvo pastebėta, kad korupcija šalies sveikatos priežiūros sistemoje iš visų Europos Sąjungos valstybių didesnė tik Rumunijoje. Pasak ligoninės vadovo M. Pauliuko, gydymo įstaigose nustatoma ne tik smulkioji korupcija, kuri liečia visuomenės santykį su gydytojais. Pokyčiai įmanomi kai pacientas supras, kad gydytojas yra davęs Hipokrato priesaiką, o slaugytojas dirba savo darbą puikiai ir tikrai papildomo mokėjimo nereikia, nes jis nieko gero neatneša. „Yra ir vadinama stambioji korupcija, kuri liečia viešuosius pirkimus, ryšius tarp gydytojų ir farmacininkų. Tam skiriame daug dėmesio ir sieksime, kad ligoninėje nebūtų net korupcijos šešėlio“, – įsitikinęs direktorius ir neslepia, kad pasiekti šio tikslo gali būti sudėtinga, nors tam, kad šalyje būtų sumažinta korupcija iki minimumo, dirba ne tik ligoninės korupcijos prevencijos pareigūnas bei vadovai, bet ir Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai.
Šalies gydymo įstaigose vertinamas atsparumo korupcijai indeksas. Šiemet Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu ligoninė yra įtraukta į skaidrių asmens sveikatos priežiūros įstaigų sąrašą. Pasak Teisės skyriaus vedėjos Indrės Masiulienės, tai yra labai didelės apimties teisės aktas ir reikalavimų, kuriuos turi atitikti gydymo įstaiga, kad surinktų tam tikrą balų skaičių ir būtų įtraukta į skaidrių įstaigų sąrašą, labai daug.
Vienas svarbiausių kriterijų – asmens sveikatos priežiūros įstaigos antikorupcinė politika. Anot I. Masiulienės, svarbu, kokie yra patvirtinti gydymo įstaigos vidaus teisės aktai. Labai svarbu antikorupcinio sąmoningumo didinimas: švietimas, informacija, kuri skelbiama ligoninės stenduose, monitoriuose, interneto svetainėje. Svarbios darbuotojų ir pacientų apklausos, taip pat skundai dėl galimos korupcijos pasireiškimo: skundai įstaigoje, Sveikatos apsaugos ministerijoje ar Specialiųjų tyrimų tarnyboje. Kreipiamas dėmesys, kokios vykdomos priemonės, skirtos skaidriam sveikatos apsaugos paslaugų teikimui stiprinti bei viešųjų pirkimų skaidrumas. Įvertinus visus šiuos kriterijus, Respublikinei Šiaulių ligoninei šiais metais suteiktas skaidrios gydymo įstaigos vardas, kuris galioja trejus metus. Jiems pasibaigus vėl bus vertinama gydymo įstaigos antikorupcinė veikla.
Pasiryžęs tęsti pradėtus darbus
„Man džiugu ateiti į skaidrią įmonę ir pradėti joje dirbti“, – paklaustas apie savo planus šioje veikloje sakė S. Skeiverys ir pripažino, kad jo optimistiniuose planuose svarbiausia pratęsti pradėtus darbus bei vykdyti prevenciją. Žinant, jog visuomenės požiūris į daugelį viešųjų įstaigų yra įvairialypis, pareigūnas įsitikinęs, kad šviesti reikia ne tik medikų bendruomenę, bet ir visą visuomenę, nes svarbu, kad pacientai ir jų artimieji suprastų, kad korupcija yra blogis.
Saulius Skeiverys nėra naujokas šioje veikloje ir nesijaučia svetimas. Daugiau kaip 20 metų jam teko dirbti teisėsaugos struktūrose – daugiausia kriminalinėje policijoje. Šešerius metus dirbta Specialiųjų tyrimų tarnyboje, kur darbas buvo susijęs su nusikalstamomis veikomis: jų nustatymu, tyrimu. Šiame, ligoninės darbe, pareigūnas, kaip ir kiekvienas savo darbą mylintis žmogus, stengsis siekti aukščiausio rezultato. „Yra toks posakis: „Reikalauk neįmanomo – gausi maksimumą“, kuriuo aš ir vadovausiuosi, siekdamas nulinio korupcijos lygio“, – patikino pareigūnas S. Skeiverys, neabejodamas, kad viskas įmanoma, tik reikia pačių žmonių noro, supratimo, kad kiekvienam piliečiui Konstitucija numato neatlygintinas sveikatos priežiūros paslaugas, kurias gaudami negauname malonės, nes gauti nemokamą gydymą – mūsų teisė. Sveikatos apsaugos sistemos darbas kiekvienam žmogui yra labai aktualus ir jautrus reikalas. Su policija dažnas žmogus per gyvenimą gali nesusidurti nei karto, su medicinos įstaigomis susiduriama tikrai dažnai, tad ir kyšininkavimo atvejų galimybė išauga.
Nuotr.:

Pirmasis Respublikinės Šiaulių ligoninės korupcijos prevencijos pareigūnas Saulius Skeiverys supranta, kad skaidrios įstaigos vardas įpareigoja pratęsti darbus ir neprarasti pasiektų rezultatų.

Zitos Katkienės nuotr

Pranešimą paskelbė: Zita Katkienė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ