Ligos,  Vaikų ligos

KRIPTORCHIZMAS (NENUSILEIDUSI SĖKLIDĖ)

Kriptorchizmas (gr. crypto – paslėptas, orchis – sėklidė) – tai būklė, kurios metu viena ar abi sėklidės nenusileidžia į kapšelį.
Ligos priežastys
Genetiškai vaisiaus lytis nulemiama apvaisinimo momentu. Lytiniai vaisiaus organai pradeda formuotis 4-ą embriono vystymosi savaitę. Sėklidžių užuomazgos susiformuoja juosmens srityje. Jų apatiniame poliuje susidaro jungiamojo audinio raištis, kuris baigiasi būsimo kapšelio srityje. Kai ilgėja besiformuojančio vaisiaus liemuo ir sąlygiškai trumpėja raištis, tempiamos sėklidės leidžiasi kirkšnies kanalu į kapšelį. Normaliai prieš gimstant kūdikiui, sėklidės nusileidžia į kapšelius. Sutrikus šiam procesui, jos gali likti pilvo ertmėje, kirkšnies kanale. Kadangi pilvo ertmėje ir kirkšnies kanale temperatūra aukštesnė nei kapšelyje, sėklidėse nesiformuoja spermatozoidai. Esanti kirkšnies kanale sėklidė gali būti traumuojama, ilgainiui ji randėja. Jei sėklidės nuleidimo į kapšelį operacija neatliekama laiku, vyrai tampa nevaisingi.
Simptomai
 • Sėklidė apčiuopiama kirkšnies kanale
 • Sėklidė aptinkama pilvo ertmėje
 • Sėklidžių kapšeliai be sėklidžių
 • Ligos eiga
  Pati pirmoji apžiūra atliekama tik gimus kūdikiui. Sėklidės gali nebūti viename ar abiejuose kapšeliuose. Jos gali būti apčiuopiamos kirkšnies kanale. Taip pat gali būti aptiktos echoskopu. Jei sėklidė yra likusi pilvo ertmėje, ji surandama operacijos metu. Vaikai paprastai nieko nejaučia ir jei operacija atliekama laiku, jokių pasekmių nebūna. Tačiau suaugę vyrai, kuriems nebuvo atlikta operacija, dažniausiai būna nevaisingi.
  Komplikacijos
  Nevaisingumas – dažniausia kriptorchizmo komplikacija. Spermatozoidų formavimuisi svarbi tinkama temperatūra. Kapšelyje temperatūra yra žemesnė nei pilvo ertmėje.
  Nenusileidusiose sėklidėse dažniau formuojasi navikai.
  Tyrimai
  Apčiuopa
  Gydymas
  Nevaisingumas – dažniausia kriptorchizmo komplikacija. Spermatozoidų formavimuisi svarbi tinkama temperatūra. Kapšelyje temperatūra yra žemesnė nei pilvo ertmėje.
  Nenusileidusiose sėklidėse dažniau formuojasi navikai.
  Patarimai
  Svarbu kuo anksčiau atlikti operaciją.
  Profilaktika
  Kriptorchizmas –tai vaisiaus vystymosi sutrikimas, todėl profilaktinėmis priemonėmis jo nesustabdysi. Svarbu, laiku nustatyti, kad sėklidė ar abi sėklidės yra nenusileidusios ir laiku atlikti operaciją.