Kalbėdami apie chirurgo pagalba išryškintą moteriškumą, dažniausiai apsiribojame pasiruošimu operacijai: norimas krūtinės dydis, skirtingi implantai ar operacijos atlikimo technikos. Deja, po operacinis periodas ne mažiaus svarbus, jeigu ne svarbesnis. Ir jis nesibaigia sugijus pjūviams.
„Geriausiu atveju, moterys žino, kad krūtinės implantą reikės pašalinti arba keisti po 10 metų. Tačiau tai nėra absoliuti tiesa“, – pastebi plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas dr. Saulius Vikšraitis.
Pasak „SV Plastinės chirurgijos centro“ eksperto, mitas, kad krūtų implantus reikia keisti kas 10 metų – priimta ir nusistovėjusi rekomendacija, tačiau ji turi išimtis.
4 priežastys keisti krūtų implantus
„Kaip bežiūrėtum, implantas yra svetimkūnis, į kurį kiekvienos moters organizmas reaguoja skirtingai. Ir visiškai nesvarbu, kas jų gamintojas ar kokio jie tipo“, – sako dr. S. Vikšraitis.
Eksperto teigimu, krūtų implantai šalinami arba keičiami dėl 4 pagrindinių priežasčių, kurios aptinkamos krūtų būklės stebėjimo metu, kartą metuose atliekant echoskopą pas radiologą, turintį didelę patirtį krūtų implantų stebėjime. Dažniausiai šie specialistai reikiamą kompetenciją įgyja dirbdami plastinės chirurgijos klinikose.
„Nešiojančioms krūtų implantus mes patariami tirtis kasmet. Patikros metu ultragarsu įvertinama krūties būklė, ar nėra implanto kapsulės kontraktūros, implanto plyšimo. Tuo pačiu apžiūrimas implantas. Jeigu krūtys yra minkštos, tenkina forma, nėra jokių nusiskundimų – implanto keisti nereikia, net jeigu po operacijos praėjo dešimtmetis ar daugiau“, – sako dr. S. Vikšraitis.
Įdėjus implantus, aplink juos ima formuotis apauga, plona jungiamojo audinio plėvė, kuri vadinama implanto kapsule – tai visiškai normali organizmo reakcija. Kai kuriais atvejais, neaišku kodėl, implantas po metų, dviejų ar trijų – gali aplink save užauginti per storą kapsulę. Ji augdama suspaudžia implantą, krūtys pasidaro kietos, skausmingos. Deformuojasi jų forma“, – paaiškina dr. S. Vikšraitis. „Kad taip atsitiks, tikimybė vos 2-3 procentai, su metais – rizika didėja.”
Rizikingiausia plyšus implanto kapsulei
Krūtyje aplink implantą susidariusios kapsulės pažeidimas ar deformacija – vienos rimčiausių problemų. Tuomet ir operacija laukia sudėtinga. Kartais prireikia ir ne venos, o dviejų, nes dažnai tenka ne tik šalinti implantą, bet kartu atlikti krūtų pakėlimą ar krūties rekonstrukciją riebalais.
Implanto plyšimas per pirmuosius dešimt metų nustatomas 1-2 procentų pacienčių. Tam įtakos gali turėti tiek implanto defektas, tiek aktyvus gyvenimo būdas: moterys šiais laikais ne tik tenisą žaidžią, bet ir į kalnus kopia, nardo.
„Plyšus implantui būtina jį pašalinti „en bloc”(en bloc – ang. terminas krūtų implantų su kapsule šalinimas) ar pakeisti nauju. Beje, rekomenduojama su naujais implantais neskubėti po vadinamo „enbloc”. Geriau pasveikti ir po kokių trijų mėnesių krūties formą vėl koreguoti implantais.
„En bloc” operacija nėra iš lengvųjų. Pjauname ir žiūrime, kokia situacija. Daug kas priklauso nuo to, ar nepažeista kapsulė, jei pažeista – kiek ploto reiks išvalyti ir t.t. Dėl jos rizikingumo daugelis plastikos chirurgų šios operacijos neatlieka arba atlieka tik labai retais, išskirtiniais atvejais“, – sako „SV Plastinės chirurgijos centro“ ekspertas.
Ar būtina šalinti viską?
„Šią procedūrą kaip tik aptarinėjome su kolegomis pasauliniame kongrese Paryžiuje. Diskutavome, ar verta viską šalinti vienu kartu, nes operacija gan traumatiška ir rizikinga. Išvada vienareikšmė, tausojant pacientės sveikatą ir siekiant palengvinti gijimą, „en block“ metodą reiktų taikyti tik implanto plyšimo ir kontraktūros atvejais”, – sako Dr. Saulius Vikšraitis.
Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas taip pat perspėja, kad tokiomis operacijomis nereikėtų piktnaudžiauti. Jei implantas sveikas, kapsulė normali, tačiau jūsų krūtų forma pasikeitė po gimdymo ar svorio pokyčių, o gal tieisog nusprendėte, kad jo galiojimo laikas baigėsi ar nebetenkina dydis – implantai šalinami paprastuoju būdu, kapsule paliekant ar į ją patalpinant naujus implantus.
„Naudojame tą patį randą, įpjauname kapsulę ir tiesiog pakeičiame implantus. Dažniausiai rekomenduojame dėti kiek didesnius, apvalius – natūraliai susidariusi kapsulė yra slidi, tad lašo formos implantas gali pasisukti, krūtų forma nebus ta, apie kurią pacientė svajoja“, – sako dr. S. Vikšraitis.
Jeigu moteris skundžiasi apsunkusiomis krūtimis, siūlomi trečdaliu lengvesni „B-Light“ implantai. Jeigu nori mažesnio diametro, tuomet šalinama senoji kapsulė ir dedami poliuretaniniai implantai, unikalūs tuo, kad per 10 dienų sulimpa su audiniais. O tada jau galima rinktis apvalius ar anatominius, lašo formos, implantus.
„Implantų nereikia bijoti. Prižiūrimas svetimkūnis nėra pavojingas. Rizika didėja, jeigu jis neprižiūrimas. Svarbiausia rūpintis savo sveikata, reguliariai atlikti tyrimus, kreiptis į specialistus įtariant pakitimus ir nedaryti skubotų išvadų“, – pokalbį baigia „SV Plastinės chirurgijos centro“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas dr. Saulius Vikšraitis.
Pranešimą paskelbė: Jurga Chomskytė-McGeever , UAB „Efcom”