Sveikata, grožis

Lazdynų ligoninėje registruotas organų donoras – viltis pasveikti suteikta laukusiems inkstų

Įtemptos situacijos šalyje metu medikai gelbėja ne tik COVID-19 sergančiuosius, tačiau deda visas pastangas palaikyti įprastą darbą ir kitose medicinos srityse. Antradienį Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje registruotas organų donoras. Po parą trukusio donorystės ir transplantacijos proceso, donoro inkstai pagerins gyvenimo kokybę jų laukusiems recipientams.

Potencialus donoras antradienio popietę registruotas Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (Lazdynų ligoninėje). Nepaisant sunkios netekties valandos skausmo ir emocijų, po pokalbio su gydytojais, artimieji priėmė sprendimą paaukoti giminaičio organus donorystei, už ką recipientai, laukę tinkamo donoro organo, ir jų artimieji neabejotinai bus dėkingi visą gyvenimą.

Įvertinus organų būklę, transplantacijai tiko donoro inkstai. Jų eksplantacija (išėmimas iš donoro kūno) atlikta jau naktį iš antradienio į trečiadienį. Persodinimo operacijos recipientams atliktos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose.

Nepaisant sudėtingos pandeminės situacijos šalyje, transplantacijos nėra stabdomos ir vyksta toliau. Nors pandemijos metu gydytojai ir laboratorijos dirba įtemptu režimu, reanimacijos yra užpildytos COVID-19 sergančiaisiais, greitosios medicinos pagalbos tarnyba yra perkrauta, neįprastai ilgai tenka laukti jų automobilių, o taip pat ilgėja transplantacijos proceso laikas, nes reikalingi papildomi tyrimai dėl COVID-19 infekcijos ir donorams, ir recipientams, kurie iškviečiami transplantacijai, gydytojai deda visas pastangas, kad transplantacijos vyktų kiek galima įprastu režimu. 

„Transplantacijos procesas ir taip yra nepaprastai sudėtingas, o ypač šiuo įtemptu šalyje metu. Todėl reikia pasidžiaugti, kad transplantacijos vyksta, nes tai gelbėja žmonių gyvybes, – sako Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius Artūras Bagotyrius, – žmonės ilgai laukia tinkamo donoro, o tai, kad medikų ir visų kitų specialistų pastangų dėka pandemija neatima vilties jo sulaukti yra ypatingai džiugu.“

Tai – šimtas penktas potencialus donoras šiais metais. 

Iki gruodžio 15 d. šiais metais transplantuoti jau 72 inkstai. Inksto transplantacijos laukia 122 žmonės.

Transplantacijos procesą koordinuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM. Biuro darbuotojai koordinuoja visas procedūras nuo donoro užregistravimo, kraujo ir kitų reikalingų tyrimų atlikimo, recipientų ir donorų registro sistemos pagalba parenka tinkamus recipientus, organizuoja organų pergabenimą.

Pranešimą paskelbė: Gintarė Bindokienė, Nacionalinis transplantacijos biuras