Jeigu keptas ar troškintas maistas pabodo – verta išbandyti šį tą naujo, o ieškantiems dar ir sveikesnių receptų tikrai patiks garuose ruošti patiekalai, kurie pasižymi nuostabiu skoniu, didesne maistine verte, be to, jiems gaminti nereikia jokių riebalų. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad susidomėjimas sveikatai palankesne mityba atsispindi ir pirkinių krepšeliuose.
Ruošti maistą garuose – paprasta
„Lietuviai atsižvelgia į tai, ką valgo. Pastebime, kad tinklo pirkėjų krepšeliuose atsiduria daugiau daržovių, būtent dėl šios priežasties esame paruošę platų jų asortimentą. Taip pat ir žiemos sezoną pirkėjai turi didelį vaisių pasirinkimą. Be to, gruodžio mėnesį, artėjant Kalėdoms, stipriai padidėja ir įvairiausios žuvies: karpio, lašišos, silkės bei jūros gėrybių pardavimai. Pastaruosius penkerius metus auga ir ekologiškų produktų kategorija: joje galima rasti nuo lęšių iki ekologiško pieno ar kiaušinių“, – sako V. Budrienė.
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, teigia, kad gaminti maistą garuose nėra sudėtinga. Vis dėlto, kelias tokio gaminimo taisykles, o ypač virtuvės naujokams, žinoti praverstų.
„Gaminimas garuose yra puikus maisto ruošimo būdas, kurio metu produktai nepraranda maistinių medžiagų, kokybės, tekstūros bei skonio. Gaminimui garuose puikiai tinka tiek mėsa, žuvis, jūros gėrybės, tiek įvairiausios daržovės. Visgi, nors iš pirmo žvilgsnio šis gaminimo būdas atrodo primityvus ir paprastas – kelis dalykus žinoti pravartu. Pavyzdžiui, pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį į vandens, esančio puode, kiekį – jeigu jo bus per daug, jis apsems ir sugadins produktus, jeigu per mažai – prisvilinsite puodą“, – sako V. Juodkazienė.
Pasak jos, taip pat reikėtų atsižvelgti ir į skirtingų produktų paruošimo laiką. Pavyzdžiui, daržovės garuose išsitroškins vos per keletą minučių, o mėsai ar žuviai paruošti gali prireikti ir dvidešimties minučių.
Maisto ekspertė sako, kad net ir ruošiant maistą garuose svarbu pasitelkti fantaziją. O tam, kad iš garuose gaminamų patiekalų išgautumėte sodrius ir nepamirštamus skonius, V. Juodkazienė dalijasi keletu nesudėtingų triukų.
Keli ekspertės patarimai
Išbandykite marinatus. Prieš virdami maistą garuose, jį pamarinuokite. Čia tiks balzaminis arba vyno actas, sojų padažai, kiti pagardai ir prieskoniai, kurie sustiprins produktų skonį, todėl maistas bus dar gardesnis.
Aromatizuokite vandenį. Kad garuose virti patiekalai būtų ryškesnio skonio, į verdantį vandenį galite įmesti lauro lapą ir maltų džiovintų žalumynų, netgi šviežių žolelių. Beje, vietoje vandens drąsiai galima naudoti ir vištienos ar daržovių sultinio.
Eksperimentuokite su prieskoninėmis žolelėmis. Kiekvieno patiekalo skonis priklauso nuo naudojamų prieskonių. Norimą skonį bei aromatą suteikite pasitelkę gardžiuosius rozmarinus, čiobrelius, petražoles, ciberžoles ir kitus prieskoninius augalus. Geriausiai prieskoninių žolelių aromatas atsiskleis, jei prieš tai jas šiek tiek pakepinsite sausoje keptuvėje.
Patiekalų karaliai – padažai. Kaip teigia ekspertė, garuose virtą maistą rekomenduojama gardinti įvairiais padažais. Padažas neturi būti sudėtingas ar labai įmantrus. Jį galima gaminti iš įvairių žalumynų, česnakų, citrinų žievelių ir sulčių ar alyvuogių aliejaus. Viską galite sutrinti elektriniu trintuvu ir užpilti ant paruoštų patiekalų. Taip pat čia tiks ir kapoti riešutai.
V. Juodkazienė dalijasi ir garuose virtų mėsos kukulių receptu.
Garuose virti kalakutienos kukuliai
Jums reikės:
- 500 g kalakutienos faršo
- 4 v. š. virtų ryžių
- 2 skiltelių česnako
- 130 ml vandens
- Žiupsnelio stambios valgomosios jūros
- Žiupsnelio maltų juodųjų pipirų
Pagaminimas:
Dubenyje sumaišykite susmulkintas česnako skilteles, kalakutienos faršą, virtus ryžius, druską ir pipirus. Į mišinį viena ranka po truputį pilkite vandenį, o kita ir toliau maišykite. Iš gautos masės ir sudėkite juos į garų puodą. Virkite apie 20 minučių. Kartu su kukuliais tame pačiame puode galite išsivirti ir mėgstamų daržovių garnyrui. Skanaus!
Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”