Sveikata, grožis

Makaronai ir toliau karaliauja pirkinių krepšeliuose: derinys su daržovėmis dviems tekainuos 4 eurus

Makaronai – daugelyje šalių lengvai prieinamas ir nebrangus maistas, gaminamas tiek kaip savarankiškas patiekalas, tiek kaip garnyras ar net salotos. Prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovė D. Špūrienė pastebi, kad kylant kainoms pirkėjai vis dažniau juos gamina namuose, nes pigiausi „Rimi Basic fusilli“ makaronai tekainuoja 0,45 euro ir yra išties nesunkiai paruošiami. Be to, įvairių rūšių makaronų daugiau galima nusipirkti per akcijas, mat jie galioja ilgiau nei metus. Kulinarijos technologė Lina Barčaitė kviečia pasigaminti sveikatai palankias makaronų salotas su avinžirniais, kurių skoniais tikrai nenuvils, o patiekalo kaina sieks vos 4 eurus.  

Populiariausi – spagečiai, sraigteliai ir vamzdeliai

Prekybos tinklo „Rimi“ roduktų vadovė D. Špūrienė pastebi, kad po pandemijos pirkėjai įprato daugiau gaminti namuose, o tai daryti taupymo tikslais skatina ir kylančios kainos. Dažniau krepšeliuose atsiduria ilgo galiojimo produktai, tarp jų – ir makaronai: „Makaronai, kaip ir kitos prekės, šiek tiek pabrango, bet jie vis dar išlieka geras pasirinkimas norintiems sutapyti. Pastebime, kad gerokai išaugo pigiausių makaronų pardavimai. Populiarūs tarp jautrių kainai pirkėjų yra švieži makaronai – jie šiek tiek pigesni. Na, o populiariausi išlieka kietųjų kviečių makaronai. Pirkėjai dažniausiai renkasi spagečius, sraigtelių ir vamzdelių formų kietuosius makaronus, tačiau pastebime, kad auga ir kiaušininių, ryžių bei „Wok“ makaronų pardavimai.“

Pasak specialistės, kokybiški makaronai yra tie, kurie nesuverda, yra pagaminti iš gerų miltų, turi šiurkštų paviršių, lengvai netrupa ir išlaiko savo formą, o pagaminti gerai sugeria padažus. „Makaronus namie patartina laikyti sausoje ir švarioje vietoje, o gaminant juos vadovautis ant pakuotės nurodytomis instrukcijomis ir keletu paprastų patarimų: prieš verdant makaronus jų neplaukite, nes plovimo metu jie gali sulipti, taip pat dėkite tik į verdantį vandenį. Priešingu atveju jie pasidarys lipnūs ir greitai ištiš“, – pataria specialistė.

Svarbu sudėtis ir paruošimo būdas

Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, makaronai aprūpina žmogaus organizmą kompleksiniais angliavandeniais. Nors jie nepasižymi didele mineralinių medžiagų gausa, juose yra šiek tiek kalcio, magnio ir geležies, o kai kuriose makaronų rūšyse – cinko. Priklausomai nuo miltų, iš kurių yra pagaminti makaronai, juose gali būti ir B grupės vitaminų. Jeigu makaronai yra viso grūdo ar iš kietagrūdžių kviečių, grikių ir dar praturtinti špinatais ar burokėliais – jie tampa maistingesni“, – sako E. Gavelienė. 

Gydytoja dietologė rekomenduoja iš makaronų pagamintus patiekalus valgyti ne dažniau nei 1–2 kartus per savaitę, tačiau atkreipia dėmesį, kad tam tikrų ligų kamuojami žmonės savo mitybos racione turėtų jų vengti. „Jeigu tai kvietiniai, ruginiai ar kiti glitimo turintys makaronai – celiakija sergantys arba neceliakinį jautrumą glitimui turinys asmenys šių makaronų neturėtų valgyti“, – įspėja gydytoja dietologė.

Ji priduria, kad vertėtų atkreipti dėmesį ir į makaronų gaminimo būdą. Sveikatai palankiau rinktis nepervirtus makaronus, kurie Italijoje dar vadinami „al dente“. „Jeigu makaronai nėra išbrinkę, jų glikeminis indeksas bus mažesnis, o tai reiškia, kad cukraus lygis kraujyje kyla lėčiau. Be to, tokiu būdu ilgiau išsilaiko ir sotumo jausmas“, – teigia E. Gavelienė.

Gaminant salotas su makaronais „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo improvizuoti: vietoje grūdėtosios varškės panaudoti namie turimo varškės sūrio gabaliuką, dalį pomidorų pakeisti agurku ar saldžiąja paprika.

RECEPTAS

Makaronų salotos su avinžirniais ir daržovėmis dviems vos už 4 eurus

Salotoms reikės:

200 g makaronų „sraigtelių“ – „Rimi basic fusilli“ 0,45 eur/400g;*

50 g avinžirnių – „Rimi I love eco“ 1,09 eur/230 g;

250 g pomidorų – maži vyšniniai pomidorai „Rimi“ 0,99 eur/250g;

60 g grūdėtosios varškės – „Rimi Basic“ varškė grūdeliais 0,79 eur/1vnt.;

50 g špinatų – špinatai 0,99 eur/100g;

1,5 šaukšto aliejaus;

1 šaukštelio garstyčių;

Druskos, pipirų, trinto česnako skiltelės.

Gaminimo eiga:

  1. Makaronus ir avinžirnius išvirkite pasūdytame vandenyje (galima nusipirkti ir virtų konservuotų avižirnių). Perplaukite makaronus ir avinžirnius po šaltu tekančiu vandeniu ir atvėsinkite.
  2. Pomidoriukus perpjaukite pusiau ir sudėkite į dubenį kartu su makaronais ir avinžirniais.
  3. Iš aliejaus, druskos, pipirų, česnako, garstyčių sumaišykite padažą, užpilkite juo salotas ir gerai išmaišykite. Tada sudėkite špinatus ir dar kartą permaišykite.

Skanaus! 

*Šios produktų kainos užfiksuotos spalio 12 d. e. parduotuvėje „Rimi.lt“.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR