Gegužės 6-oji jau beveik 40 metų pasaulyje ir beveik 30 metų Lietuvoje minima kaip tarptautinė diena be dietų. Daugelio mitybos specialistų teigimu jokia dieta nepadės ilgam atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. O Dietistė Vaida Kurpienė patikslina, jog svarbu ne riboti maistą, bet subalansuoti savo mitybos racioną, papildant jį įvairiais, didelę maistinę vertę turinčiais produktais.
V. Kurpienė teigia, kad maisto papildų galima ir nenaudoti – jų teikiamą naudą galima gauti valgant viso grūdo produktus, šviežias daržoves – šiuose produktuose yra skaidulų, jos turi daug mineralų, vitaminų bei įvairiausių antioksidantų, tad pati mityba yra vertingesnė.
„Neseniai vykdyta „Maximos“ lojalių klientų apklausa parodė, jog daugiau nei trečdalis mūsų pirkėjų per karantiną ėmė labiau rūpintis savo sveikata ir pradėjo maitintis sveikiau. Matome didėjantį mūsų klientų atvirumą maisto naujovėms bei jų siekį išmėginti įvairius naujus skonius ir jų derinius. Todėl siekiame užtikrinti platų sveikai gyvensenai tinkamų produktų asortimentą. Taip klientai gali leistis į visavertės, jiems tinkamos, mitybos paieškas“, – sako „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
Dietų poveikis
Dietistė V. Kurpienė pabrėžia, kad jokia dieta nepadės ilgam atsikratyti nereikalingų kilogramų. „Dietos laikymasis sukelia tik trumpalaikį pageidaujamą rezultatą, tačiau daro neigiamą įtaką ilgalaikėje perspektyvoje. Vienas iš rezultatų – sutrikęs sotumo jausmas. Po dietos laikymosi valgyti gali norėtis daugiau, tačiau medžiagų apykaita būna sulėtėjusi. Taip pat dietos laikymasis blogina emocinę būklę ir mažina žmogaus savivertę. Tad laikantis dietų pasiekti ilgalaikių rezultatų neįmanoma. Mitybą verta keisti ne savaitei ar mėnesiui, bet visam laikui. Geriau mažesnius dalykus daryti nuosekliai ir ilgai, negu drastiškai pakeisti mitybą trumpam laikui“, – sako sveikos mitybos specialistė.
Alkio ir sotumo santykis
Pradėjus laikytis tam tikrų mitybos principų svarbu, kad nebūtų jaučiamas alkio jausmas. „Buvimas kančioje ir laukimas kada bus laikas valgyti reiškia, kad daromos klaidos. Kartais nutinka, jog atėjus laikui valgyti dar nėra jaučiamas alkio jausmas, tačiau pradėjus valgyti – nepavyksta sustoti. Tokį elgesį gali lemti įvairūs veiksniai: per ilgas tarpas tarp valgymų, netinkamai pasirinkti produktai, iki to laiko suvalgyta per mažai maisto, trūksta miego, arba patiriamas emocinis valgymas. Svorį reikia mesti tokiu būdu, kad maistas būtų sotus, o kasdien savijauta būtų vis geresnė. Griežtos dietos laikymasis retai prisideda prie geresnės savijautos, o jei ir taip, tai tik trumpam. Tad jeigu šis teigiamas poveikis nėra jaučiamas, tuomet reikėtų peržiūrėti esamus mitybos principus ir ieškoti klaidų. Buvimas kančioje ir savęs alinimas vargina, o pervargus nuo šio jausmo grįžtama prie senų mitybos įpročių. Draudžiant sau valgyti ir jaučiant badą pradeda gamintis daugiau alkio hormono ir mažiau sotumo hormono, tad valgio metu siekiant pasiekti sotumą didėja maisto porcija,“ – teigia V. Kurpienė.
Malonios veiklos svarba
Nereikia ieškoti stebuklų norint išlaikyti pasiektą svorį, svarbiausia, imti ir daryti tai, kas daroma kasdien – po mažiau, bet nuosekliai. „Siekiant sureguliuoti savo mitybą teks keisti savo įpročius – išmokti įvairių naujų receptų, skirti laiko pavalgyti, išmokti kaip valgyti, o svarbiausia – išmokti skirti laiko ir dėmesio sau. Jeigu neskiriame laiko sau – pasivaikščiojimui, pagulėjimui vonioje, knygos skaitymui, bendravimui ar bet kokiai kitai džiuginančiai veiklai, keliančiai malonius jausmus, tai tuomet lieka vienintelis malonumas – maistas. Jeigu maistas lieka vienintele atgaiva, tai numesti svorį, net tinkamai sudėliojus mitybą, bus labai sunku. Geriausia atrasti veiklą, kuria būtų galima užsiimti bet kuriuo paros metu, ypač vakare, nes tuomet poreikis užkandžiauti pamažu išnyks“ , – pabrėžia dietistė.
Tinkamas kilogramų mažėjimas
Norint sulieknėti svarbu atkreipti dėmesį ne į kilogramus, bet į procentinę jų išraišką. Pasak dietistės V. Kurpienės sveikas lieknėjimas yra tuomet, kai per savaitę prarandama nuo pusės iki pusantro procento kūno svorio. Jeigu prarandama daugiau nyksta raumeninis sluoksnis ir mažiau svorio dingsta iš riebalinio sluoksnio, o daugiau – iš raumeninio. Tokiu būdu sulėtėja medžiagų apykaita, be to, nors ir svorio prarandama, tačiau apimtys mažėja labai pamažu.
Apie prekybos tinklą „Maxima“
Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.
Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”