Sveikata, grožis

Naujamečiai pažadai – ką daryti, kad jie neišblėstų dar sausį?

Prasidedant naujiems metams, dažnas pažada sau imtis pokyčių – gyventi sveikiau, sportuoti, pakankamai miegoti ar numesti svorio. „Eurovaistinės“ vaistininkai sveikina tokius norus, tačiau primena, kad labai svarbu nemesti savo tikslo pirmą kartą suklupus.

Siekiant bet kokio tikslo vaistininkė siūlo pradėti mažais žingsneliais ir nesiimti radikalių permainų per vieną naktį, svarbu apie tai kalbėtis ir tiksliai planuoti. „Visada labai naudingas artimųjų palaikymas, kalbėkitės su jais, pasakykite, kaip jaučiatės tomis akimirkomis, kai sunku. Siekiant atsikratyti kai kurių įpročių gali praversti net ir specialistų pagalba“, – sako Jovita Aleknienė.

Vienas dažniausių žalingų įpročių, kurių planuojama atsikratyti, – rūkymas. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad nesvarbu, kokias cigaretes – įprastas ar elektronines – renkatės, visos jos kenkia sveikatai ir metus rūkyti, pasak vaistininkės, pagerėtų sveikata, sumažėtų infarkto bei insulto rizika.

Rūkymo atsikratyti gali padėti įvairūs tam skirti preparatai – pleistrai, purkštukai, taip pat naudinga ugdyti kitą įprotį, kuriuo galite pakeisti rūkymą, pavyzdžiui, visada turėti sveiką užkandį – šiaudeliais supjaustytas morkas. Jeigu rūkymo griebiatės susinervinę, tuomet vietoj to geriau išeikite pasivaikščioti. Metant rūkyti svarbu neišsigąsti pokyčių – gali imti augti svoris, norėtis užkandžiauti.

Pasiryžę sveikiau maitintis

Dažna naujamečių pažadų kategorija sau – gyventi sveikiau. Vis dėlto ir čia nereikėtų imtis kardinalių pokyčių, daug svarbiau nusistatyti aiškias ir tikslias taisykles. Svarbu sau konkrečiai įsivardyti, ko imsitės, kaip pokyčius įgyvendinsite. „Nusistatykite taisykles, nuo ko pradėsite permainas – valgysite pusryčius, neužkandžiausite, atsisakysite saldumynų, ir jų laikykitės bent tris dienas. Tuomet stebėkite, kaip jaučiatės, galbūt pagerėjo odos būklė, gal jaučiate daugiau energijos – tai motyvuos ir toliau siekti tikslo. Jeigu pokyčiai bus per staigūs, kyla rizika, kad jie baigsis persivalgymu“, – pastebi J. Aleknienė.

Taip pat nereikėtų išsigąsti ir mažų suklupimų. Anot vaistininkės, mažai tikėtina, kad pavyks atsilaikyti, jeigu nuspręsite nuo sausio 1 d. visiškai nevalgyti saldumynų. Geriau palikti sau laiko, kada jų galite paragauti, pavyzdžiui, po pietų leiskite suvalgyti vieną saldainį.

Sportas ir naujas hobi

Dar vienas dažnas pažadas – pradėti sportuoti. Čia, kaip ir koreguojant mitybą, galioja ta pati taisyklė – nepersistengti. Vaistininkė sako, kad pradėjus nuo intensyvios treniruotės, kitą dieną kankinantis raumenų skausmas gali atbaidyti ir toliau siekti šio tikslo. Verta pradėti nuo mažesnio intensyvumo treniruočių, o jeigu ilgai nesportavote, galbūt pakaktų ir ilgesnio pasivaikščiojimo.

Pradėjus sportuoti, naudinga vartoti magnio papildus, kurie padėtų išvengti mėšlungio ir atstatytų šios medžiagos trūkumą.

Galvoti apie save

Galvojantys apie savo psichologinę savijautą, naujais metais planuoja pradėti puoselėti įvairius hobius ir tai, vaistininkės teigimu, labai sveikintinas dalykas. „Turėti hobį labai naudinga savijautai, jis padeda užsimiršti, pabėgti nuo neigiamų minčių, gali turėti įtakos ir mūsų mąstymui“, – sako ji.

Vaistininkė priduria, kad galvojant apie naujus metus verta nusistatyti tikslus, tačiau svarbu jų siekti ir suklupus nemesti, o toliau bandyti, kol tai taps įpročiu. Dažnam padeda įvairios telefono programėlės, leidžiančios stebėti savo progresą, taip pat galima jį žymėtis ir užrašų knygutėje.

J. Aleknienė pastebi, kad kai kuriems žmonėms taip pat gali būti naudinga pasidalinti savo naujamečiais pažadais su artimaisiais, nes tai padeda jų neatsisakyti susidūrus su pirmuoju sunkumu.

Pranešimą paskelbė: Laura Čiginskaitė, Eurovaistinė, UAB