Sveikata, grožis

Neužmikite žiemos miegu: 4 patarimai, padėsiantys išlikti aktyviems šaltuoju laikotarpiu

Natūralu, kad žiemą sunkiau išlaikyti fizinį aktyvumą – slegia šaltis, greičiau temsta, tad kyla pagunda apsikamšyti ir užmigti „žiemos miegu“ iki pat pavasario. Tačiau išlaikyti sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą šaltaisiais mėnesiais nepaprastai naudinga. Fizinis aktyvumas gali padėti geriau jaustis, kokybiškiau išsimiegoti, sumažinti kraujospūdį, o remiantis naujausiais tyrimais – ir sustiprinti imuninę sistemą. Pravartu žinoti kelis naudingus patarimus, kurie padės išlaikyti fizinį aktyvumą žiemą.

Dažniau vaikščiokite, kai dar šviesu

Ekspertai suaugusiems rekomenduoja bent 150 minučių per savaitę, arba 30 minučių kasdien, užsiimti fizine veikla. Visai nebūtina rinktis didelio intensyvumo sporto treniruočių – puikiai tiks aktyvus vaikščiojimas. Net ir neilgas 5–10 minučių kasdienis pasivaikščiojimas įskaičiuojamas į rekomenduojamas 150 minučių vidutinio intensyvumo fizinio krūvio per savaitę. O sekti duomenis apie nueitą atstumą, tempą ir sveikatos rodiklius gali padėti išmaniosios technologijos, pavyzdžiui, išmanusis laikrodis.

Užsiimant aktyvia veikla šaltu oru galima sudeginti daugiau kalorijų nei esant šiltam orui, nes organizmas turi daugiau dirbti, kad išlaikytų reguliuojamą kūno temperatūrą. Suaktyvėja imuninė sistema, kuri ugdo organizmo ištvermę ir padeda kovoti su infekcijomis. Be to, grynas oras ir saulės šviesa lauke skatina serotonino, laimės hormono, gamybą, todėl pasivaikščiojimai žiemą gali atitraukti mintis nuo įprastos rutinos.

Susikurkite namų sporto salę ir sekite progresą

Tam, kad galėtumėte lengvai pasimankštinti, visai nebūtina eiti į sporto salę, ypač žvarbiomis oro sąlygomis. Pakanka atrasti pratimų kombinaciją, kurią galėsite daryti namuose – daugumai pratimų nereikia jokios specialios įrangos. Sportuojantiems namuose rekomenduojama sujungti kardio treniruotes su jogos tempimo pratimais.

Daugybę treniruočių galima rasti internete. Pavyzdžiui, jeigu nesate jėgos pratimų mėgėjas, galite atrasti šokio treniruotes ar kitas smagias mankštas. Norintiems stebėti savo savijautą treniruočių metu pravers išmanusis laikrodis „Samsung Galaxy Watch6“, kuris seka treniruočių trukmę, sudegintas kalorijas, širdies ritmą ir jo kitimą treniruotės metu. Laikrodis automatiškai geba atpažinti daugiau nei 90 skirtingų treniruočių, todėl seks kiekvienos mankštos rodiklius, o jūs be jokių didelių pastangų sužinosite savo progresą.

Sluoksniuokite aprangą

Tinkama apranga itin svarbi sportuojant esant žemai temperatūrai. Sluoksniuokite rūbus – tokiu būdu sulaikysite kūno šilumą. Specialistai pataria pradėti nuo drėgmę praleidžiančio apatinio sluoksnio. Tuomet reikėtų vilkis izoliacinį sluoksnį, kuris šildo, o aprangą užbaigti su neperšlampamu ir vėjui atspariu išoriniu sluoksniu. Pasirinkite ir tinkamą avalynę – investuokite į gerus žieminius batus su neslystančiu padu.

Vos tik grįžę į vidų iš lauko neskubėkite nusirengti visų drabužių – leiskite kūnui prisitaikyti prie šiltos kambario temperatūros. Jei nesate sušlapę, prieš persirengdami kitais drabužiais palaukite 10–15 minučių. Jei per greitai nusirengsite, galite pakenkti kūno šilumos pusiausvyrai ir patirti organizmo atšalimą (hipotermiją). 

Pasirūpinkite savo savijauta

Šaltas oras klaidina – galite nejausti tokio didelio troškulio kaip vasarą, tačiau labai svarbu nepamiršti gerti vandens net ir tada, kai atrodo, kad jo nenorite. Norėdami išvengti dehidratacijos gerkite vandenį prieš pasivaikščiojimą lauke ar treniruotę, jos metu ir po jos. Be to, labai svarbu laikytis tinkamos mitybos įpročių. Žiemos sezonu vartokite daugiau angliavandenių ir baltymų turinčius maisto produktus – jie suteiks daugiau energijos.

Nepamirškite ir kokybiškai išsimiegoti, kadangi miegas ne tik apsaugo imuninę sistemą, bet ir reguliuoja nuotaiką, ypač tamsesnėmis ir šaltesnėmis žiemos dienomis, kai sudėtingiau atrasti motyvacijos mėgstamoms veikloms. Kitaip tariant, kokybiškas miegas naudingas psichologinei sveikatai. Su nemokama „Samsung Health“ programėle galite patogiai stebėti savo miego kokybę, sužinoti apie savo miego įpročius ir gauti naudingų patarimų, padėsiančių geriau išsimiegoti.

Pranešimą paskelbė: Jovilė Markovski, UAB „Publicum”

Neužmikite žiemos miegu: 4 patarimai, padėsiantys išlikti aktyviems šaltuoju laikotarpiu