Balandėliai – daugeliui vienas iš mėgstamų vaikystės patiekalų, bet norint patiems juos pasigaminti, reikia prisiruošti. Todėl savaitgalio pietums daug greičiau galima išsivirti troškinį, kuriame bus įprastų balandėliams komponentų, tik dar daugiau daržovių. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad moliūguose galima rasti praktiškai visų vandenyje tirpių vitaminų, naudingų žmogaus organizmui. O patiekalui naudojama smulkinta kiauliena šiuo metu yra geras pasirinkimas norintiems gyventi taupiau – prekybos centruose ji yra vienas pigiausių mėsos kategorijoje. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva siūlo daržoves naudoti kuo įvairiau ir pataria, kaip jas ilgiau išlaikyti šviežias.
Dažniau gaminkime patiekalų su moliūgais ir kopūstais
Moliūgus dažniausiai prisimename tik per rudens sezoną – tuomet iš jų verdame trintas sriubas, tačiau šią daržovę galime išradingai panaudoti visus metus: gardinti įvairius troškinius, įmaišyti į verdamas košes, pakeisti dalį bulvių ruošiant plokštainį. Kaip teigia gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, moliūguose galima rasti praktiškai visų vandenyje tirpių vitaminų: A, C, E ar K, kuris itin reikalingas kraujo krešumui, kaulų būklei bei kitoms žmogaus organizmo funkcijoms palaikyti.
„Ši daržovė turtinga skaidulų ir antioksidantų – beta karoteno bei liuteino, kurie reikalingi žmogaus regai. Moliūguose taip pat gausu mineralinių medžiagų: kalio, vario, mangano, šiek tiek geležies. Apskritai, moliūgas yra vienas iš nedaugelio produktų, kuris įvairiais pavidalais privalo rasti vietą žmogaus mitybos racione“, – teigia gydytoja dietologė.
Ji priduria, kad kopūstai – vieni iš lietuviams įprastų daržovių, kuriuos vartojame tiek žalius salotoms, tiek rauginame ar dedame į sriubas ir toškinius: „Kopūstai turi mažai kalorijų ir daug skaidulų, taip pat yra turtingi vitaminais C, K, B ir E, kaliu, magniu, kalciu ir kitomis maistinėmis medžiagomis. Svarbu ir tai, kad kopūstai turi daug antiuždegiminių medžiagų, nes tiek pačiose daržovėse, tiek jų sultyse yra daug fitochemikalų.“
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva namuose moliūgus rekomenduoja laikyti vėsioje bei sausoje vietoje. Tokį moliūgą, kurio žievė nepažeista, galima išlaikyti net kelis mėnesius: „Prapjovus ir nesunaudojus viso moliūgo, jį reikia įvynioti į sandarią pakuotę, pavyzdžiui, maistinę plėvelę, ir laikyti šaldytuve, nes kitaip moliūgas praras drėgmę.“
Na, o renkantis kopūstus parduotuvėje svarbu atkreipti dėmesį į jų kotą: kuo mažesnis kotas, tuo mažiau lapų nuo kopūsto buvo nuimta. „Norint tvariau gyventi ir nešvaistyti maisto, net apdžiūvusio gūžinio kopūsto neverta išmesti – tereikia nuskabyti viršutinius lapus. Nors prekybos centruose jau atsirado šviežio derliaus kopūstų, senojo derliaus, kurie yra pigesni, pravartu sunaudoti troškiniams ir sriuboms“, – pataria O. Suchočeva.
Mėsos vartokime mažiau, daržovių – daugiau
Pasak dietologės, dažnai, ypač žiemą, suvalgome mažiau nei rekomenduojama 400-500 gramų daržovių dienos norma, tad kiekvieną progą svarbu išnaudoti: „Papildykime savo racioną šviežiomis arba termiškai apdorotomis daržovėmis, valgykime jas su mėsa ar žuvimi, ruoškime salotas. Nors kiauliena – populiari mėsa, jos reikėtų skanauti 2–3 kartus per mėnesį, rinktis liesesnes mėsos dalis ir ruošti be papildomų riebalų.“
Gydytoja vardija, jog kiauliena vertinga dėl baltymų, geležies, cinko, kalio, taip pat A, D bei B grupės vitaminų. „Lyginant su jautiena ar aviena, ši mėsos rūšis turi daugiau tiamino (B1 vitamino), o lyginant su baltos mėsos rūšimis, turtingesnė sočiaisiais riebalais. Todėl, kaip ir kitomis raudonos mėsos rūšimis, kiauliena nereikėtų piktnaudžiauti, o mėsos gaminių iš jos (vyniotinių, rūkytos, vytintos mėsos) skanauti reikėtų dar rečiau“, – įspėja E. Gavelienė.
Nors tradiciškai ši mėsa laikoma gana kaloringa ir riebia, „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva atkreipia dėmesį, kad skirtingos dalys pasižymi skirtingu riebumu – liesiausios yra išpjova, kumpis ir nugarinė: „Jei vasarą kepimui gamtoje dažnai ieškoma marinuotų kiaulienos sprandinės kepsnelių, šašlykų ir šonkaulių, tai šaltuoju periodu daugiau gaminama namuose, todėl į pirkėjų krepšelius keliauja smulkinta mėsa, įvairios kiaulienos dalys, tinkamos troškinimui, virimui, kepimui. Na, o skubantiems visada turime marinuotų kiaulienos kepsnių, tinkamų kepti tiek ant griliaus, tiek keptuvėje.“
Norint efektyviai apsipirkti ir sutaupyti, ekspertė pataria pirkinius tiksliai planuoti bei ieškoti akcijų: „Kokybiškų produktų už prieinamą kainą leis įsigyti „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas ir kaupimą nuo išleistos sumos. Tik jums skirtus „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat „Rimi“ programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“
Kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria į mėsos troškinį nepagailėti daržovių – tai dar ir proga sunaudoti pavytusias morkas, cukinijas, taip pat svogūnus, porus, kopūstus ir moliūgus. Be to, galite troškinti bet kokią mėsą: tiek pjaustytą mažais gabalėliais, tiek maltą. Troškiniui tiks daržovės iš šaldiklio: moliūgai, žiediniai kopūstai, žalieji žirneliai.
RECEPTAS
Nevynioti balandėliai su moliūgais
Patiekalui* riekės:
500 g maltos kiaulienos – smulkinta atšaldyta kiauliena „Rimi“ 2, 59 eur/500 g;
2 puodelių kubeliais supjaustytų sviestinio moliūgo gabalėlių – sviestinis moliūgas 1,99 eur/1 kg;
1 skardinės konservuotų pomidorų – pomidorų gabaliukai su baziliku „Rimi“ 0, 91 eur/400 g;
1 nedidelio kopūsto – lietuviškas kopūstas 0,89 eur/1 kg;
1 šaukšto rudojo cukraus;
1 puodelio vandens;
1/2 puodelio ryžių;
druskos, pipirų, mėgstamų prieskonių.
Kaip gaminti:
- Pimiausia ant vidutinės kaitros apkepinkite faršą, kol nebebus rausvas, pabarstykite mėsą druska, cukrumi, pipirais, mėgstamais prieskoniais.
- Tada sudėkite gabaliukais supjaustytą moliūgą ir kopūstą, supilkite vandenį, pomidorų pastą. Kai daržovės su mėsa užvirs, sumažinkite kaitrą, retkarčiais pamaišykite troškinį, virkite dar 10 minučių, kol kopūstai suminkštės.
- Galiausiai suberkite ryžius, vėl užvirinkite troškinį, o paskui gerokai sumažinkite kaitrą ir troškinkite dar apie 15 minučių. Prieš patiekdami palikite uždengtame puode kiek pastovėti.
Skanaus!
*Šios produktų kainos užfiksuotos vasario 24 d. e.parduotuvėje „Rimi.lt“.
Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR