Medicina, farmacija

NTB: spalį vilties gyventi ir pasveikti sulaukė net 23 recipientai

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos dalijasi viltį teikiančiomis žiniomis. Spalio mėnesį budintiems koordinatoriams užregistravus 14 pranešimų apie potencialius donorus, 11 šeimų sutiko savo mirusio artimojo organus dovanoti transplantacijai. Atlikus reikiamus medicininius tyrimus 7 donorai tapo efektyviais, t. y. buvo paimtas nors vienas organas ir / ar audinys transplantacijai, ir vilties gyventi ir pasveikti sulaukė net 23 recipientai.

Palyginimui skaičiuojama, kad 2022 metais vidutiniškai per mėnesį efektyviais tapdavo 4 donorai ir būdavo atliekama 16 transplantacijų.

Donorų artimųjų ir gydytojų dėka praėjusį mėnesį iš viso atliktos 8 inkstų, 1 širdies, 1 kepenų, 8 ragenų  transplantacijos ir pirmoji mūsų šalyje simultaninė dviejų skirtingų organų: kepenų ir inksto persodinimo operacija.

Kaip pasakoja NTB vadovė Audronė Būziuvienė, pritarimas organų donorystei nieko nekainuoja, tačiau transplantacijos laukiančiam žmogui gali padovanoti neįkainojamą dovaną – sugrąžinti sveikatą ar net išsaugoti gyvybę: „Vos vienas organų ir audinių donoras galėtų sugrąžinti sveikatą ir pagerinti gyvenimo kokybę daugiau nei 7 sunkiai sergantiems žmonėms.“

 

Spalį Lietuvoje neradus tinkamų recipientų 2 donorinių inkstų ir 2 kepenų transplantacijoms, jie buvo pasiūlyti kitų šalių recipientams. Tarptautinės donorystės esminis principas yra tas, kad užsienio šalims donoriniai organai siūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems pacientams dėl medicininių aspektų jie yra netinkami. Į tarptautinės donorystės procesą šį kartą įsijungė Vokietija ir Čekija, kurių recipientams ir buvo transplantuoti minimi organai.

Šiemet Lietuvos recipientai iš kaimyninės Latvijos taip pat sulaukė donorinių organų. Iš viso į Lietuvą buvo įvežta 3 inkstai ir 2 kepenys.

Pritarimo svarba

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems pradedama kalbėti tik tada, kuomet žmogui pirmo smegenų mirties konsiliumo metu nustatyti klinikiniai smegenų mirties požymiai arba, kuomet nustatoma negrįžtamai nutrūkusi kraujotaka ir kvėpavimas.

„Artimųjų jaučiamas netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo pritarti organų donorystei priėmimą. Tačiau net sunkiausią akimirką turime suprasti, kad ištartu taip paliekame savanaudiškumą nuošalyje ir dovanojame gyvenimus kitiems“, – pasakoja A. Būziuvienė.

NTB komanda santūriai džiaugiasi, kad spalio mėnesį sumažėjo artimųjų prieštaravimas donorystei iki 25 proc., kai tuo pačiu laikotarpiu pernai jis siekė 44 proc..

Nors Lietuvoje yra daugiau kaip 46 tūkstančiai žmonių, išreiškusių pritarimą organų ir audinių donorystei bei užpildžiusių prašymą Donoro kortelei, tam turi neprieštarauti ir mūsų artimieji.

„Todėl labai svarbu, kad artimieji žinotų apie jūsų apsisprendimą dėl organų ir audinių donorystės – skirkime laiko šiam pokalbiui, kuris galbūt kažkam išgelbės gyvybę ar pagerins gyvenimo kokybę“, – pažymi NTB vadovė.

 

Daugiau kaip 300 žmonių laukia

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijų laukia 314 žmonių: 82 – inksto, 26 – širdies, 7 – plaučių, 2 – širdies-plaučių komplekso, 38 – kepenų, 159 – ragenų transplantacijos. Iš jų – 7 vaikai. Šių žmonių likimas priklauso nuo visuomenės pritarimo organų donorystei ir artimųjų apsisprendimo padovanoti savo artimojo organus po jo mirties.

Per šiuos metus Lietuvoje iš viso atlikta 161 organų ir audinių transplantacija, kurios dovanojo viltį gyventi, pasveikti ir sugrįžti į pilnavertį gyvenimą sunkiai sirgusiems žmonėms.

Nacionalinio transplantacijos biuro komanda dėkoja visiems donorystės ir transplantacijos proceso dalyviams: gydytojams anesteziologams reanimatologams, transplantacijų chirurgams, slaugytojoms, laboratorijų specialistams, greitosios pagalbos automobilių vairuotojams, Lietuvos policijos pareigūnams, Lietuvos kariuomenei, Lietuvos Karinėms oro pajėgoms bei Valstybės sienos apsaugos tarnybai.

Tyli užuojauta ir išskirtinė padėka mirusių donorų artimiesiems. Ačiū už besąlyginį gerumą ir sprendimą dovanoti. Tik išskirtinės stiprybės ir taurumo žmonės netekties valandą geba pagalvoti apie sunkiai sergančiuosius ir apsispręsti jiems padėti.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinė“ arba „Gintarinė vaistinė“ vaistinėje.

Pranešimą paskelbė: Mantas Banys, Nacionalinis transplantacijos biuras