Medicina, farmacija

Odontologija Lietuvoje: nuo dantis raunančių pirtininkų iki moderniausių gydymo būdų

Šiandien kiekvienas žmogus turėtų bent kartą per metus apsilankyti odontologijos kabinete. Tai daugeliui Lietuvos gyventojų tapo savitu įpročiu. Likusius pas odontologus atveja prasidėjusios burnos sveikatos problemos, skausmas. Vis dėlto visi sulaukia deramos pagalbos. Tačiau taip buvo ne visuomet – istoriniai duomenys atskleidžia gana drastišką šios medicinos šakos progresą. Taigi, kaip odontologinės procedūros buvo atliekamos anksčiau ir kaip – dabar?

Žiniuoniai, pirtininkai, barzdaskučiai ir kalviai

Tai, kad sveikatos problemas stengėsi gydyti žiniuoniai – faktas, pažįstamas daugeliui. Jie naudojo įvairias žoleles ir kitokius natūralius preparatus, kad sumažintų dantenų tinimą, skausmą, pašalintų infekcijų židinius. Tačiau gerokai nustebinti gali kita paantraštės dalis.

Iš tiesų net nuo 16 amžiaus įvairius veido sužalojimus gydė, taip pat ir dantų problemas šalino pirtininkai, barzdaskučiai. Tai suprantama: šių profesijų atstovai kasdien dirbo su higiena ir estetika. Vėliau pagalbą pradėjo teikti ir kalviai, kurie, tikėtina, tiesiog turėjo geriau pritaikytų įrankių. Visgi neretai taikytas paprasčiausias problemų sprendimo būdas: dantų rovimas.

Viskas pradėjo keistis antroje 18 amžiaus pusėje. Kertinį akmenį pokyčiams įtaisė Vilniaus universitete įsteigtas Medicinos fakultetas. Čia pradėjus dėstyti kursą apie dantų ligas, pradėjo augti mokslininkų, progresyvių specialistų skaičius. Atsirado ir pirmosios specializuotos knygos, kurios padėjo plėsti žmonių akiratį.

Moderniosios odontologijos principai – nesulyginami

Šiandien lengvai ir saugiai prieinama odontologija Vilniuje ar bet kuriame kitame šalies mieste. Tačiau akivaizdu, kad kelias iki tokio prieinamumo nebuvo paprastas. Universitetui pradėjus ruošti gydytojus, kurie rėmėsi mokslo metodais, padėtis neabejotinai pagerėjo.

Vis dėlto po poros šimtmečių progresas ir vėl buvo pristabdytas – šįkart Sovietų sąjungos, kuri uždraudė dantų implantaciją. Vis dėlto, kai kurie odontologai nepasidavė ir po kurio laiko įtikino, kad būtina tai pakeisti.

O šiandien? O šiandien dabartinės sąlygos su jomis nesusidūrusius gali maloniai nustebinti. Šiandien įprasta daryti ne tik žandikaulių rentgenogramas, bet ir 3D vizualizacijas, modelius, kurie parodo, kaip po rekonstrukcijos atrodys veidas. Protezai kuriami tokie, kuriuos nuo tikrų dantų dažnai gali atskirti tik patyręs dantų gydytojas. Procedūros – neskausmingos ir ganėtinai greitos. Tai – įspūdingi pokyčiai. Tad jaudintis šiandien tikrai neverta: tereikia pasirinkti norimą odontologijos kliniką bei gydytojus.

Pranešimą paskelbė: Evelina Bogdiun, UAB Whatabout agency