Straipsniai

Pagrindinės priežastys dėl kurių verta konsultuotis su vaikų ir paauglių psichiatru

Visuomenė vis dar mažai dėmesio skiria psichinei sveikatai, todėl terminas „psichiatras“ dažnai yra baisus. Plačiai paplitusi nuomonė, kad suaugusiųjų, o ypač vaikų, emocinė ir psichinė įtampa, nerimas, bendravimo ir kitos problemos gali būti išspręstos be profesionalios pagalbos. Deja, jaunosios kartos psichinė sveikata vis labiau rūpi pedagogams, psichologams, gydytojams ir tėvams. Neseniai atsirado vaikų ir paauglių psichiatrų specialybė. Kelias minutes ignoruojant jų poreikius, laiku nepastebėjus  negalavimų, per daug lepinant savo vaikus galima jiems pakenkti, dėl to reikalingi vaikų psichiatrai.

Problemos dėl kurių svarbu kreiptis į vaikų ir paauglių psichiatrą?

Svarbu suprasti, kad medikamentinis gydymas ne visada yra geriausia išeitis. Svarbu kreiptis pas specialistus, kurie apjungia kelis problemos sprendimo būdus ( esant poreikiui suteikia kompleksinę pagalbą: socialinių darbuotojų, psichologų ar logopedų konsultacijas). Psichatro konsultacija rekomenduojama tada, kai jūsų vakai susiduria su įvairiais raidos sutrikimai (autizmu, sutrikusia motorika, komunikaciniais sunkumais), esant priklausomybėms, valgymo sutrikimams ar po patirtios psichologinės traumos, kaip artimojo šeimos nario mirtis ar tėvų skyrybos. Sunkesni psichikos sutrikimai vaikams ir paaugliams diagnozuojami retai, nes šiems sutrikimams išsivystyti reikia laiko ir visų rizikos veiksnių (biologinių, psichologinių ir socialinių) sąveikos.

Kaip įtikinti vaiką apsilankyti pas specialistą?

Su vaiku reikia kalbėti atvirai ir aiškiai. Psichologo ar psichiatro pagalbos nauda – padeda įtikinti paauglius. Sėkmės galima tikėtis tik nuoširdžiai pabendravus su vaiku, pavyzdžiui: „nežinome, ką daryti, kaip elgtis, kaip padėti tau ir įveikti sunkumus.“ Gal po konsultacijos pradėsime geriau pažinti vienas kitą. Maži vaikai dažniausiai apsilanko iš smalsumo, net 2–3 metų vaikams galima aiškiai pasakyti, kad eikime pas tetą ar dėdę pasitarti, ką daryti, kad lova nesušlaptų naktį.