Ligos,  Odos ligos

PLIKIMAS

Plikimas (plaukų slinkimas) – tai reiškinys, kai sutrinka plaukų atsinaujinimas dėl per didelio plaukų slinkimo ar pablogėjusio jų ataugimo, ar abiejų priežasčių kartu.
Ligos priežastys
Plikimo priežasčių yra daug. Skiriamos dvi pagrindinės jų grupės – randinis ir nerandinis plikimas.
Randinio plikimo metu nuplikusioje vietoje susiformuoja randinis audinys, kuriame nėra plaukų folikulų, prakaito ir riebalų liaukų. Ši plikimo rūšis būna dėl nudegimų rūgštimis ar šarmais, terminio pažeidimo, sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis (sklerodermija, raudonąja vilklige, dermatomiozitu) , infekcinėmis odos ligomis (karbunkulais, furunkulais) .
Nerandinės nuplikimo priežastys yra šios: androgeninis (vyriškų lytinių hormonų sukeltas) vyrų ir moterų plikimas, lizdinis plikimas, grybelio infekcijos ir vaistų (kontraceptikų, beta blokatorių, cimetidino) sukeltas plaukų slinkimas.
Kartais plinkama ir dėl retesnių priežasčių: vidaus ligų (ypač sergant endokrininėmis ligomis) , plauko struktūros anomalijų, trichotilomanijos (liguistas potraukis pešioti plaukus) ir paveldimų ligų.
Simptomai
  • Galvos odos sausumas
  • Ploni, neblizgūs plaukai
  • Sausi plaukai
  • Viso kūno plaukų slinkimas
  • Plaukų slinkimas
  • Plaukų retėjimas
  • Ligos eiga
    Normaliai kasdien netenkama 35-100 plaukų, o plaunant galvą ir daugiau. Tiek pat jų ir atauga. Kadangi plaukų slinkimo priežasčių yra daug, todėl būna ir skirtingų plaukų pakitimų.

    Dažniausiai pasitaiko androgeninis plikimas. Tai pagrindinė vyrų ir moterų plaukų retėjimo ir plonėjimo priežastis. Vyrų plaukai retėja ir plonėja pamažu. Šis plikimas gali prasidėti bet kuriame amžiuje. Dažniausiai – po lytinio brendimo. Pirmiausia pradeda retėti plaukai kaktos šonuose, vėliau prasideda viršugalvio srities plikimas ir pagaliau atsiranda plikė. Nustatyta, kad genetinis polinkis plikti tiesiogiai priklauso nuo testosterono poveikio plaukų folikulų ląstelėms. Moterims androgeninis plikimas paprastai pasireiškia kiek vėliau, apie 30-40 gyvenimo metus, ir stebimas bendras plaukų išretėjimas visame plote, tačiau labiausiai išryškėja viršugalvyje.
    Sergant miksedema (trūkstant skydliaukės hormonų) oda būna sausa, galvos plaukai suplonėja, neblizga. Gali nuplikti ir genitalijų, antakių sritys.
    Trūkstant maisto medžiagų plaukai tampa sausi, negyvybingi, šviesesni, lėčiau auga, praretėja. Tokių plaukų pakitimų atsiranda organizme trūkstant geležies, cinko, esant baltymų deficitui.
    Rečiau pasitaiko lizdinis plikimas. Manoma, kad nuplinkama dėl autoimuninio plauko folikulo pažeidimo. Plaukai išslenka sudarydami įvairaus dydžio plikus židinius, kurie linkę didėti ir susilieti į didesnius nuplikimo plotus. Kai kuriems žmonėms nuslenka viso kūno plaukai. Lizdinis plikimas dažnai būna sergant atopiniu dermatitu, astma, alerginiu rinitu. Dažnai sergantiems lizdiniu plikimu diagnozuojamos skydliaukės ligos. Ši liga nėra pavojinga, tačiau pacientai itin kenčia psichologiškai.

    Komplikacijos
    Tyrimai
    Plaukų pažeidimams diagnozuoti taikomos šios tyrimo metodikos:
    1. Bendra organizmo apžiūra ir būklės įvertinimas.
    2. Plaukų apžiūra.
    3. Trichograma – tyrimas, kai tiriamas plaukų tankumas, plauko ciklo formų santykis, plauko storis, augimo greitis, plaukų spalva ir t.t.
    4. Iškritusių plaukų skaičiavimas ir rinkimas.
    5. Mikroskopinis plauko struktūros pokyčių nustatymas.
    6. Grybelio ir kitų parazitų nustatymas ant plaukų.
    7. Odos biopsija ir histologinis tyrimas.
    8. Aiškinantis plaukų slinkimo priežastį rekomenduojama nustatyti geležies kiekį kraujyje, androgenų produkciją, atlikti skydliaukės funkcijos tyrimus.
    Gydymas
    Gydymo metodai, stimuliuojantys plaukų augimą labai įvairūs, todėl visada reikėtų pagalvoti apie laukiamą naudą ir riziką. Dažnai (pvz., sergant lizdiniu plikimu) plaukai gali ataugti spontaniškai.
    Vietiniam gydymui gali būti skiriama šių vaistų:
    Minoksidilis. Jį vartojant plaukai atauga apie 50 proc. moterų, vyrams šis vaistas ne toks efektyvus. Vartojamas 1-5 proc. kremas ar tepalas.
    Estradiolis. 0,025 proc. estradiolio tirpalas, vartojamas kas dvi dienas, saugus ir veiksmingas vaistas, mažinantis plaukų slinkimą moterims. Tačiau nustojus vartoti, plaukai gali vėl imti slinkti. Šio vaisto negalima vartoti moterims, sergančioms krūties vėžiu, kadangi jis skatina vėžinių ląstelių augimą.
    Kortikosteroidai. Užteptas kortikosteroidinis tepalas arba kremas dažnai pridengiamas vaškiniu popieriumi (okliuzinis tvarstis) .
    Taip pat vietiškai gali būti vartojamas cinko sulfatas, ditranolis, UV spinduliai, PUVA, DPCP difenilciklopropenonas.
    Geriami vaistai:
    Ciproterono acetatas. Tai antiandrogeninis preparatas, kuris labai efektyviai mažina plaukų slinkimą. Jis itin tinka moterims, kurias vargina spuogai. Ciproterono acetato yra kontraceptiniame preparate Diane.
    Vyrams skiriamas finosteridas, kuris yra 5 alfa reduktazės inhibitorius.
    Visiems aukščiau minėtiems vaistams taip pat yra būdingas šalutinis poveikis, todėl dėl jų vartojimo reikia pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
    Esant labai išplitusiam procesui, kai nepadeda kitos gydymo priemonės, židininiam išplikimui gydyti, naudojamas ir geriamas gliukokortikoidas (prednizolonas) .
    Šiuo metu tampa vis populiaresnis plaukų persodinimas. Kad persodinimas būtų sėkmingas reikia, kad nenuplikusioje odoje plaukai būtų pakankamai stori ir tankūs ir paėmus dalį jų persodinimui nebūtų žymu. Procedūrą galima atlikti, kol pacientas dar nėra visiškai nuplikęs.
    Patarimai
    Profilaktika