Straipsniai

Populiarėjančios sveikatingumo technologijos: ekspertas atskleidžia, kokią naudą jos suteikia siekiant užsibrėžtų tikslų

Nuo mobiliųjų programėlių, orientuotų į įvairių ligų prevenciją, iki nešiojamų išmaniųjų įrenginių, skirtų sveikatos rodiklių stebėsenai – skaitmeninės sveikatingumo technologijos per pastaruosius kelerius metus įgijo itin didelį populiarumą. „Samsung Electronics Baltics“ produktų treneris Andrius Mateika apžvelgia rinkoje dominuojančius įrenginius ir programėles bei pataria, kaip jas naudoti, siekiant sveikatos gerinimo tikslų.

Nors milijonai žmonių kasdien į savo gyvenimą įtraukia įvairias technologijas, kurios gali padėti palaikyti sveiką gyvenseną, dalis visuomenės vis dar nesupranta, kokią naudą išmanūs įrenginiai ir kiti inovatyvūs skaitmeniniai sprendimai gali jiems suteikti.

„Technologijų bendrovės siūlo tikrai didelę įvairovę priemonių, kurios gali palengvinti sveikatos stebėjimo procesą – pradedant nešiojamais įrenginiais ir baigiant gausybe meditacijai, treniruotėms ar sveikai mitybai skirtų mobiliųjų programėlių. Jei norite nuosekliai siekti užsibrėžtų tikslų, tarkime, didinti fizinį aktyvumą ar gerinti miego kokybę, išmanieji sprendimai atveria naujas galimybes tai padaryti itin paprastu ir patogiu būdu“, – pasakoja A. Mateika.

Sveikatingumo programėlės

Sveikatingumo programėlės iš esmės pakeitė žmonių požiūrį į sveiką gyvenseną ir siūlo daugybę įrankių, padedančių žmonėms siekti fizinės ir psichinės sveikatos tikslų.

„Nesvarbu, ar žmogus siekia numesti svorio, pagerinti ištvermę ar tiesiog pradėti sveikesnį gyvenimo būdą, šiose programėlėse pateikiami individualiems poreikiams pritaikyti sprendimai. Jose dažnai naudojami algoritmai, kurie analizuoja naudotojų duomenis ir siūlo asmenines rekomendacijas, taip užtikrinant, kad žmonės nuolat tobulėtų ir saugiai bei veiksmingai siektų savo tikslų“, – teigia A. Mateika.

Tokios programėlės, kaip „MyFitnessPal“ arba „Samsung Health“, siūlo įvairių naudingų funkcijų. „MyFitnessPal“ leidžia vartotojams sekti suvartojamų kalorijų kiekį, nustatyti mitybos tikslus ir naudotis daugiau kaip 11 milijonų maisto produktų duomenų baze, kad būtų galima lengviau planuoti kasdienę mitybą.

O „Samsung Health“ programėlė gali sekti asmens aktyvumą, širdies ritmą, miego režimą ir dar daugiau rodiklių, todėl pateikia išsamią informaciją apie bendrą sveikatą, fizinę būklę ir jos pokyčius.

Išmanieji laikrodžiai ir apyrankės

Kiekvienam sveikatingumo tikslų siekiančiam asmeniui rekomenduojama reguliariai sekti įvairius sveikatos rodiklius – miego kokybę, streso lygį, širdies veiklos ir kūno sudėties pasikeitimus. Pavyzdžiui, raumenų, riebalų ir vandens kiekis organizme bei šių rodiklių santykis gali padėti suformuoti tinkamus sporto ir mitybos tikslus ar netgi paskatinti esminius gyvenimo būdo pokyčius.

Pasak A. Mateikos, kūno sudėties analizei atlikti nėra būtinas specialus prietaisas, kadangi ši funkcija yra įdiegta ir kai kuriuose naujausiuose išmaniuosiuose laikrodžiuose: ji nustato raumenų būklę, bazinę medžiagų apykaitos normą, vandens kiekį kūne ir kūno riebalų procentinę dalį bei pateikia išsamią laikrodžio savininko kūno ir fizinės būklės apžvalgą.

Išmanieji laikrodžiai pasižymi širdies ritmo zonų matavimo funkcionalumu, kuris leidžia analizuoti vartotojo fizinį pasirengimą. Remiantis juo, galima nusistatyti konkrečius tikslus, sekti pažangą ir vadovautis personalizuotais mitybos patarimais.

Be to, naujausi laikrodžiai siūlo detalią miego analizę, apimančią miego trukmę, ciklus, prabudimo trukmę bei fizinį ir emocinį atsigavimą.

„Tiesa, jei norite efektyviai sekti savo sveikatingumo rodiklius, tačiau neketinate naudoti daugybę kitų funkcionalumų turinčių išmaniųjų laikrodžių – rinkoje galite rasti ir išskirtinai sveikatos stebėjimui ir fizinių pratimų atlikimui pritaikytus produktus. Pavyzdžiui, lengva ir nedidelė „Galaxy Fit3“ išmanioji apyrankė leidžia patogiai stebėti kasdienę sveikatos būklę visą parą. Be to, ją galima įsigyti už kelis kartus mažesnę kainą lyginant su tuo, kiek kainuoja įprasti išmanieji laikrodžiai“, – teigia A. Mateika.

Dienos metu išmanioji apyrankė leidžia stebėti savo kasdienę veiklą – vartotojai gali sekti daugiau kaip 100 rūšių treniruočių ir peržiūrėti treniruočių įrašus. Naktį apyrankė gali fiksuoti vartotojų miego įpročius, atpažinti knarkimo epizodus ir stebėti deguonies kiekį kraujyje.

Inovatyvūs treniruokliai

Jei nesate didelis sporto salės gerbėjas, sportuoti galite ir neišeinant iš namų.

Dėl gausybės šiandien prieinamų išmaniųjų namų treniruoklių nebūtina eiti į sporto salę – ši įranga yra prijungiama prie interneto ryšio bei turi ekraną, kuriame galima stebėti įvairaus sudėtingumo treniruotes.

Išmanieji treniruokliai suteikia visai kitokio lygio galimybes nei įprasti, nesusieti įrenginiai. Dauguma jų turi didelę treniruočių programų pasiūlą su virtualiai bendraujančiais instruktoriais, taip pat asmenines treniruotes ir programas pagal jūsų tikslus ir dabartinį fizinio pasirengimo lygį.

Daugelyje išmaniųjų treniruoklių taip pat yra tiesioginių užsiėmimų, kuriuose galima varžytis lyderių lentelėse – tai suteikia papildomos motyvacijos bėgti, irkluoti ar važiuoti dviračiu. O jei esate naujokas sveikatingumo pasaulyje arba tik grįžtate į jį po ilgesnės pertraukos, galite būti tikri, kad pradedantiesiems pritaikytos treniruotės leis lengvai sugrįžti į sveiką gyvenimo būdą.