Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį dalyvaudamas nuotoliniame susitikime su Sveikatos ekspertų tarybos (SET) nariais, pabrėžė, kad būtina išlaikyti kuo didesnę šalies gyventojų vakcinacijos nuo COVID-19 spartą, taip pat tinkamai pasiruošti pilnam kontaktinio ugdymo Lietuvos mokyklose atkūrimui rugsėjo mėnesį.
„Pastaruoju metu sparčiai augo naujų susirgimų skaičius. Todėl turime nesustoti, įgyvendinti esamas vakcinavimo priemones ir ieškoti naujų sprendimų, kurie mus sustiprintų ir leistų išvengti rimtų nemalonumų rudenį“, – sakė šalies vadovas, po susitikimo dar kartą paraginęs Lietuvos žmones skiepytis, kad apsaugotų save, savo artimuosius ir visą visuomenę.
Prezidento požiūriu, aiškiai suprantama ir paveiki informacija apie skiepus nuo COVID-19 turi pasiekti visus Lietuvos žmones, o ypač tuos, kurie abejoja dėl jų saugumo ir naudos. Būtina aktyviau spręsti ir nepaskiepytų vyresnio amžiaus asmenų, kurių daugelis stokoja mobilumo ir negali savarankiškai pasiekti vakcinavimo centrų, problemą. Rugpjūčio mėnesį taip pat reikia kruopščiai pasirengti kontaktiniam ugdymui Lietuvos mokyklose.
„Mūsų vaikai negali būti dar kartą uždaryti namuose, nes tai kenkia ne tik jų mokslo rezultatams, bet ir sveikatai. Šiandien itin svarbus pasiruošimas kontaktiniam ugdymui. Mokyklos turi būti saugios“, – sakė Prezidentas.
Susitikimo metu SET ekspertai pabrėžė, kad pagrindiniai epidemiologiniai rodikliai Lietuvoje prastėja nuo liepos pradžios, o mėnesio viduryje viruso plitimo greitis pasiekė rekordinį lygį. Daugiausia naujų COVID-19 susirgimų yra 20-49 metų amžiaus grupėje, taip pat užsikrečia ir suserga daugiau vaikų ir paauglių.
Pasak ekspertų, patikimiausia priemone apsaugoti šalies gyventojus nuo COVID-19 sukeltų mirčių ir sunkių ligos formų – plataus masto vakcinacija. Nuo šių metų birželio 1 d. nevakcinuoti asmenys sudaro net 82 proc. nustatytų naujų COVID-19 ligos atvejų, 88 proc. hospitalizacijos atvejų ir 89 proc. mirties atvejų. Vis didesnį susirūpinimą kelia koronaviruso Delta atmaina, kuri plinta iki 60 proc. greičiau bei kelia didžiausią grėsmę nepaskiepytiems ir tik viena vakcinos doze paskiepytiems asmenims.
SET atkreipė dėmesį, kad Lietuva vis labiau atsilieka nuo Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) vakcinacijos lygio vidurkio. Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, bent viena doze iki šiol paskiepyta daugiau nei 55 proc. Lietuvos ir 68 proc. visų ES/EEE šalių gyventojų, vyresnių nei 18 metų. Kiek daugiau nei pusė ES/EEE valstybių jau yra pasiekusios 70 proc. bent viena vakcina paskiepytų suaugusių gyventojų ribą.
Siekiant spartesnio skiepijimo, SET rekomenduoja aktyviau įtraukti į skiepijimo procesą šeimos gydytojus ir gydytojus specialistus, taip pat didinti skiepijimo vietų skaičių, skatinant įsitraukti visus šeimos gydytojų centrus ir poliklinikas. Ekspertai taip pat siūlo kelti strateginį tikslą – išsaugoti visas planines ir kontaktiniu būdu teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas, taip siekiant išvengti perteklinių mirčių.
Ruošiantis mokyklose atnaujinti kontaktinį ugdymą, SET ekspertai siūlo skirti daugiau dėmesio nefarmacinėms priemonėms, tokioms kaip ventiliacijos gerinimas ir dažnesnės pamokos lauke. Atsižvelgiant į tai, kad COVID-19 liga pavojingiausia nevakcinuotiems suaugusiesiems, taip pat būtina siekti kuo aukštesnio mokytojų vakcinacijos lygio.
Nuotoliniame susitikime dalyvavo Prezidento suburtos Sveikatos ekspertų tarybos nariai, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė, Seimo nariai, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.
Pranešimą paskelbė: Antanas Manstavičius, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija