Šiandien vyks neeilinis LR Trišalės tarybos posėdis, kuriame bus aptariami klausimai, susiję su Vaiko teisių apsauga, Darbo kodekso straipsnių pakeitimais, įstatymų projektais. Tačiau profesines sąjungas neramina sveikatos sistemos reformos klausimas, dėl kurio nukentės ne tik sveikatos sistemos darbuotojai, bet ir Lietuvos gyventojai.
LR sveikatos apsaugos ministerija rengia ,,mistinę“ sveikatos įstaigų tinklo reformą, pagal kurią numatyta visoje Lietuvoje mažinti aktyvaus gydymo lovų skaičių ir integruoti greitosios pagalbos sistemą. Reiškiasi, kad greitosios pagalbos paslauga bus centralizuojama ir bus ribojamas sveikatos paslaugų galimybių prieinamumas.
Lietuvos profesinę sąjungą „Sandrauga“ neramina tokios LR SAM užmačios. Nukentės rajonų gyventojai, nes padidės atstumas, kuriuo greitosios pagalbos turės nuvykti pas pacientą. Jeigu dabar yra nustatyta norma, kad vėliausiai per 15-20 minučių greitoji pagalba turi atvykti pas pacientą, tai po šios reformos apie tai bus galima tik pasvajoti. Jei bus mažinamos aktyvaus gydymo lovų skaičius, padidės krūvis greitajai pagalbai ir ji tiesiog nespės vykti į iškvietimus. Tokia problema išsispręstų tik tuo atveju, jeigu LR sveikatos apsaugos ministerija gautų sraigtasparnius, nes su jais atstumas atrodys ne toks didelis.
Ministerijos ,,minkštų kėdžių strategams“ būtina prisiminti ne tolimoje praeityje vykdytą, beveik identišką, policijos reorganizaciją, kuri irgi buvo pavadinta reforma. Tuomet buvo uždarytos seniūnijose veikusios policijos įstaigos, o pareigūnai perkelti į centrus, reagavimas į įvykius (iškvietimus) tapo centralizuotas, paliktos tik didžiausios policijos įstaigos. Po tokios reorganizacijos, pablogėjimas akivaizdus: policijos ekipažai patruliuoja rečiau, į iškvietimus vykstama iš centrų į nutolusius rajonus, o tai užima daug laiko, sąnaudų. Kas nuo to labiausiai nukenčia? Tai žmogus, laukiantis pagalbos. Tai yra didžiulė nelaimė, kad tiek buvęs ministras A. Veryga, tiek esamas ministras A. Dulkys, apskritai neatlikę tyrimų, nesulaukę stebėsenos rezultatų, baigia sugriauti medicinos sistemą.
Pasipiktinimą kelia ir tai, kad visa reikiama medžiaga ir informacija apie šią reformą LR Trišalei tarybai yra laiku neteikiama, nuo jos slepiama. Trūksta informacijos kur darytos apklausos, ką mano savivaldybės, ką mano kitos institucijos ir gyventojai. Tuo pačiu, SAM užsiima manipuliacijomis, kad tokia tvarka yra visoje Europoje. Nusikalstamai nutylima, kad kitose valstybėse sveikatos sistemos infrastruktūra yra kur kas geresnė, su akivaizdžiai didesniais biudžetais ir finansavimu.
Esant tokiai situacijai kviečiame žmones išreikšti savo poziciją dėl mūsų sveikatos paslaugų prieinamumo. Juk mes visi mokame privalomus sveikatos draudimo mokesčius, todėl turime teisę gintis nuo sveiku protu nepateisinamų sprendimų. Vis tik, nusprendus riboti medicinos paslaugas, neišvengiamai turėtų mažėti ir privalomo sveikatos draudimo mokesčiai. Pagalvoti apie tai – dar nevėlu.
Pranešimą paskelbė: Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga”