Priešlaikinis vaisiaus vandenų nutekėjimas kaip nėštumo komplikacija pasitaiko 0,7-2,1 proc. nėščiųjų ir sudaro 24-43 proc. visų priešlaikinio gimdymo priežasčių.
Svarbiausia priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo priežastimi laikoma šlapimo ir lytinių organų infekcija – β hemoliziniai A ir B grupių streptokokai, virusai, gonokokai, Chlamydia trachomatis, Mycoplazma hominis, Ureaplazma urealyticum, Gardnerella vaginalis, Candida grybelis.
Pastebėta, kad tuomet, kai nėščiosios maisto racione trūksta folinės rūgšties, cinko, vario ir vitamino C, blogiau formuojasi vaisiaus vandenų pūslės dangalų jungiamasis audinys, jį sudarančios kolageno skaidulos būna silpnesnės, blogesnės kokybės; dėl jungiamojo audinio nepakankamumo vaisiaus vandenų pūslė gali plyšti.
Vaisiaus vandenys gali nutekėti prieš laiką dėl tiesioginės fizinės traumos į pilvą, kai staiga smarkiai padidėjęs spaudimas gimdos viduje viršija dangalų atsparumą, ir vaisiaus vandenų pūslė plyšta.
Gimdos susitraukimus skatina oksitocinas ir adrenalinas, kurio išsiskiria organizme dėl psichoemocinių stresų, stipraus skausmo, šalčio, infekcijos, įtempto raumenų darbo, gimdos kaklelio dirginimo, sumažėjus gliukozės kiekiui kraujyje (badaujant, pakankamai nepavalgant) .
Lemiamiems veiksniams galima skirti gimdos kaklelio nepakankamumą (atsidarymą be skausmo) , gilius gimdos kaklelio plyšimus ankstesnių gimdymų metu, daugiavaisį nėštumą, įgimtus vaisiaus sklaidos trūkumus ir anomalijas, labai gausius gemalinius vandenis, rūkymą, blogą nėščiosios sveikatą.
Prieš laiką vaisiaus vandenys gali nutekėti kai kurių medicininių procedūrų metu.
Be to, jei ankstesni nėštumai komplikavosi priešlaikiniu vaisiaus vandenų nutekėjimu, tuomet kitų nėštumų metu šios patologijos tikimybė yra 27 proc.
Vaisiaus vandenys daugumoje atvejų bespalviai, bekvapiai, skaidrūs, juose gali būti balkšvo varškinio vaisiaus tepalo priemaiša; vandenų spalva gali būti ir gelsva, žalsva, rusva, su kraujo priemaiša (priklausomai nuo patologijos ir vaisiaus būklės) .
Nutekėjus vandenims, gimda šiek tiek sumažėja, per priekinę pilvo sieną geriau čiuopiamos vaisiaus dalys.
Nutekėjus gemaliniams vandenims, dažniausiai po tam tikro laiko išsivysto gimdymo veikla. Tačiau kartasi gimdymo veiklą reikia provokuoti dirbtinai. Jei vandenys nuteka 28-34 nėštumo savaitę, 50 proc. moterų pagimdo per 24 valandas. Jei vandenys nuteka 25-27 nėštumo savaitę, 80-90 pric. moterų pagimdo per savaitę.
Kai po priešlaikinio vaisiaus vandenų pūslės dangalų plyšimo praeina kelios savaitės, ir neprasideda gimdymas, dėl užsitęsusio bevandenio laikotarpio gali pakisti vaisiaus padėtis, o dėl vaisiaus suspaudimo gali atsirasti jo kūno deformacijos. Dėl prisidėjusios infekcijos pasireiškia dar negimusio vaisiaus plaučių pakenkimas, dėl to padidėja naujagimių mirtingumas.
Jeigu vaisius yra išnešiotas arba beveik išnešiotas, nėštumo trukmė 35-36-37 savaitės ir daugiau, 90 proc. atvejų gimdymo veikla prasideda savaime per 24 val.
Gimdymas nestabdomas ir moteris pagimdo dažniausiai be ypatingų komplikacijų. Jeigu gimdymo veikla neprasideda, ji sužadinama dirbtinai.
Jei gyvenate kaime ar nedideliame miestelyje, kuo greičiau važiuokite į artimiausios rajono ligoninės akušerijos skyrių. Svarbu negaišti nei minutės, nes nuo to gali priklausyti jūsų vaikelio gyvybė (pavyzdžiui, jei nutekant vandenims yra iškritusi virkštelės kilpa) .
Priešlaikinį vaisiaus vandenų nutekėjimą moterys dažnai sumaišo su gleivių kamščio pasirodymu, kuris yra visai nepavojingas. Tai bespalvės tįstančios gleivės su nedidele kraujo priemaiša, kurios pasirodo iš lytinių takų likus kelioms dienoms iki gimdymo.