Sveikata, grožis

Pyragų dieną Kotryna Stankuvė į orkaitę šauna cimanonines bandeles – jos niekada nepalieka abejingų (receptas)

Dvi labiausiai pasaulyje paplitusios cinamono rūšys – Ceilono ir Kasijos. Pirmasis, dar vadinamas „tikruoju“, laikomas kokybiškesniu dėl saldesnio skonio ir mažesnio kumarino kiekio, o Kasijos – labiau paplitęs ir ryškesnio skonio. Vis dėlto, abi šios rūšys, anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, pasižymi skaidulomis, eteriniais aliejais bei antioksidantais, tad saikingas cinamono kiekis gali būti sveikatai palankios mitybos dalis. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos teigimu, cinamonas yra nebrangus, bet labai kvapnus kepinių priedas, jei jis išsirenkamas atsižvelgiant į kelis kokybės kriterijus. Lapkričio 6-oji, kuomet minima Pyragų diena, puiki proga daugiau sužinoti apie cinamoną ir jį įtraukti į desertų gamybą, o maisto tinklaraštininkė Kotryna Stankuvė kviečia pasigaminti aromatingų, burnoje tirpstančių cinamoninių bandelių, kurios nustebins labiau nei bet kuris pyragas.

Maisto papildas nelygus paprastam cinamonui

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pasakoja, kad cinamono, kaip natūralaus konservanto, istorinis vaidmuo liudija apie jo nepaprastas savybes: anksčiau, kai nebuvo šaldymo ir šiuolaikinių maisto konservavimo metodų, cinamonas padėdavo pratęsti įvairių maisto produktų galiojimo laiką, nes prieskonio antimikrobinės ir antibakterinės savybės stabdydavo maisto gedimą sukeliančių mikroorganizmų augimą. 

„Tačiau šiais laikais cinamonas tokiam tikslui nebenaudojamas. Vis dėlto, jis yra sveikatai palankios mitybos dalis, jei vartojamas saikingai. Šiame prieskonyje yra skaidulų, eterinių aliejų ir veikliojo junginio cinamaldehido, kuris gali būti naudingas sveikatai. Jis žinomas dėl savo gebėjimo padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, todėl yra vertingas sergantiems diabetu arba tiems, kuriems gresia jo rizika. Cinamone taip pat gausu antioksidantų, kurie gali apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos ir taip palaikyti bendrą sveikatą. Tačiau cinamono papildus patariama vartoti atsargiai, nes per didelis jų kiekis gali sukelti toksinį poveikį kepenims. Taip pat cinamonas gali paūminti rėmens jutimą, todėl atsargiai šį prieskonį turi vartoti ir tie, kuriuos šis simptomas vargina“, – perspėja gydytoja dietologė. 

Kaip gaminamas cinamonas? 

Dažnai parduotuvių prieskonių skyriuose matome maltą cinamoną, rečiau – jo lazdeles. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, išties mažai kam žinoma, kaip iš tikro yra išgaunamas šis populiarus kepinių prieskonis.

„Cinamonas gaunamas iš cinamono medžių, Ceilono ir Kasijos rūšių, vidinės žievės. Procesas prasideda nuo kruopštaus vidinės žievės surinkimo ir nulupimo, kuri vėliau susukama į lazdeles arba paliekama džiūti saulėje. Išdžiūvusi žievė supjaustoma mažais gabalėliais arba sumalama į smulkius miltelius ir taip gaunami du labiausiai paplitę cinamono pavidalai. Švelnaus ir saldaus skonio Ceilono cinamonas bei ryškesnio skonio Kasijos cinamonas yra plačiai naudojami kulinarijoje visame pasaulyje“, – dalijasi žiniomis ekspertė.

Cinamoną siūlo maišyti su sausais ingredientais

Cinamonas yra puikus kepimo priedas, kuris gali suteikti kepiniams išskirtinio, tačiau gerai pažįstamo skonio. O. Suchočeva atkreipia dėmesį, kad improvizuojant desertų gamyboje cinamoną visuomet reikėtų pirmiausia sumaišyti su sausais būsimo kepinio ingredientais.

„Jei norite naudoti cinamoną kepimui, tiesiog įmaišykite jo į sausus ingredientus gamindami pyragus, sausainius, keksiukus ar bandeles. Priklausomai nuo recepto, malto cinamono paprastai galite dėti tiesiai į miltus, cukrų ir kitas sausas sudedamąsias dalis, kad jis tolygiai pasiskirstytų. Rekomenduojamas cinamono įprastas kiekis standartinei kepinių partijai yra 1–2 arbatiniai šaukšteliai. Cinamonas itin gerai dera su cukrumi ir papildo įvairius ingredientus – nuo obuolių ir riešutų iki šokolado ir avižinių dribsnių, suteikdamas kepiniams specifinio, malonaus aromato“, – pastebi ekspertė.

Kaip atskirti aukštos kokybės cinamoną?

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė pasakoja, kad renkantis aukštos kokybės cinamoną reikia atsižvelgti į keletą aspektų: gebėti atskirti Ceilono ir Kasijos cinamoną bei nepamiršti skaityti etikečių. 

„Labai svarbu perskaityti etiketę ir nustatyti tikslią rūšį, nes nuo to priklausys ir jūsų kepinio skonis. Be to, įvertinkite prieskonio išvaizdą – ieškokite sodrios spalvos, tvirtai susuktų lazdelių ir smulkių rausvai rudų miltelių. Aukštos kokybės cinamonas turėtų skleisti saldų aromatą ir turėti gerai subalansuotą skonį. Atkreipkite dėmesį ir į pakuotę: pirmenybę teikite hermetiškiems indams, kurie išsaugo šviežumą, ir pirkite nedidelius kiekius, kad būtų užtikrintas optimalus skonio išlaikymas“, – pataria O. Suchočeva.

Ekspertė taip pat primena, jog sutaupyti apsiperkant kepiniams padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. O akcijos laikotarpiu kuo daugiau apsipirksite „Rimi“ parduotuvėse, tuo daugiau „Mano Rimi“ pinigų uždirbsite kitą mėnesį – nuo 1 iki 2,5 proc.“

RECEPTAS

Cinamono bandelės

Bandelėms reikės:

200 g moliūgų tyrės (ją pasigaminsite visai paprastai: moliūgą perpjaukite pusiau, sutrinkite ir iškepkite orkaitėje);

200 g drungno pieno;

70 g cukraus;

30 g grietinės;

7 g sausų mielių;

1 a. š. druskos;

130 g lydyto sviesto;

600 g kvietinių miltų;

1 a. š. kepimo miltelių; 

Įdarui reikės: 

100 g sviesto;

150 g moliūgų tyrės;

200 g rudojo cukraus;

1,5 v. š. cinamono;

Muskato, pagal skonį.

Kremui reikės: 

200 g kreminio sūrio;

50-70 g cukraus pudros;

50 g pieno (pilti pamažu ir stebėti tirštumą).

Gaminimo eiga:

  1. Sumaišykite pieną, moliūgų tyrę, cukrų, druską, grietinę ir mieles. Palikite 15 minučių.
  2. Įmaišykite lydytą sviestą ir 450 g miltų, tešla bus maišoma mentele, labai minkšta. Uždenkite ir kildinkite šiltai valandą, kol padvigubės.
  3. Per tą laiką 10 min. pavirkite įdaro ingredientus, išpilkite į negilią lėkštę ir pastatykite vėsiai (geriausia šaldytuve, nes turi pilnai atšalti prieš vyniojimą).
  4. Tešlą išverskite ant miltuoto paviršiaus, suberkite likusius miltus ir kepimo miltelius. Minkykite mažiausiai 10 min.
  5. Iškočiokite didelį stačiakampį, sutepkite šaltą įdarą palikdami 1 cm kraštelius.
  6. Vyniokite ilgąjį stačiakampio kraštą – atsargiai ir neskubant, tešla gan minkšta. Pjaukite į 15 dalių.

Pastaba. Gražiausias pjūvis gaunasi apvyniojant siūlu toje vietoje, kur norite pjauti ir jį sukryžiavus tempiant. Nuo įdaro ir minkštumo bandelių sluoksniai gali šiek tiek slydinėti, tad neskubėkit.

  1. Bandeles dėkite į sviestuotą kepimo formą ir kildinkite 15 min. 
  2. Kepkite 35 min. 180 °C orkaitėje, kol apskrus viršus.
  3. Sumaišykite kremo ingredientus, paragaukite, ar užtenka saldumo.
  4. Šiek tiek pravėsinę iškepusias bandeles aptepkite kremu.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Živilė Udrė, Integrity PR, UAB