Akių ligos,  Ligos

RAGENOS DRUMSTIS

Tai dėl įvairių priežasčių ragenoje atsiradęs pilkas ar baltas padrumstėjimas, bloginantis regėjimą.
Ligos priežastys
Uždegiminės drumsties priežastimi gali būti daugybė faktorių: akių sausumas, lokaliai vartojami medikamentai, virusinis konjunktyvitas (akių junginės uždegimas) , ultravioletinių spindulių poveikis, kontaktiniai lęšiai, svetimkūnis, pasislėpęs po viršutiniu voku, blefaritas (akių vokų krašto uždegimas) ir kita akių vokų patologija, traumos (ragenos nubrozdinimas lapais, medžių šakelėmis, spygliais ir pan.) , ašarų maišelio uždegimas, nudegimai, vitaminų trūkumas (vitaminų B1, B2, C ir ypač A) . Tuomet ragenoje susidaro uždegiminis židinys, sudarytas iš leukocitų.
Randinė drumstis – tai po uždegimų ar traumų, pažeidusių rageną, susidaręs randinis audinys. Be rando ragena užgyja tik kai sužeidimas paviršinis (epitelio nuobružos atveju) . Kitais atvejais susidaro didesnis ar mažesnis randas.
Pasitaiko ir įgimtas ragenos padrumstėjimas.

Simptomai
 • Ašarojimas
 • Šviesos baimė
 • Vokų spazmai
 • Akių skausmas
 • Svetimkūnio pojūtis akyje
 • Išskyros iš akių
 • Melsvai pilkas randelis ant ragenos
 • Balkšva, gelsva ragena
 • Pablogėjęs regėjimas
 • Baltas storas randas ant ragenos
 • Ligos eiga
  Uždegiminės drumsties atveju pasireiškia visi simptomai, būdingi keratitui. Visi uždegimai ragenoje dirgina jos nervines galūnėles ir sukelia refleksinį ašarojimą, akys bijo šviesos, spazmuoja vokai. Šie trys požymiai dar vadinami ragenos sindromu. Uždegimo židinio vietoje ragena drumstėja, darosi gelsva ar pilkšva. Uždegiminės drumstys gali būti įvairių formų, skirtingų dydžių ir atsirasti ragenos centre ar periferijoje, infiltruoti paviršinius ar giliuosius ragenos sluoksnius. Ilgainiui uždegimo židinys rezorbuojasi arba išopėja, ragena išplonėja ir lengvai gali plyšti vos pakilus akispūdžiui, pavyzdžiui, paspaudus vokus. Susilpnėja regėjimas, ypač jei uždegiminis židinys yra centrinėje (optinėje) ragenos dalyje. Pažeidimo vietoje ragena neblizga, jos paviršius nelygus, šiurkštus (paviršinio keratito atveju) . Kartais ragena pažeidžiama iš vidinės jos pusės (akies obuolio viduje) , tada ragena nepraranda blizgesio ir paviršius yra lygus. Keratitai keičia ragenos jautrumą, kuris gali teik susilpnėti ir išnykti, tiek labai sustiprėti. Akis parausta: rausvai violetinis vainikėlis supa rageną, toliau nuo jos paraudimas silpsta ir visai išnyksta. Priklausomai nuo uždegimo proceso sunkumo gali atsirasti pūlių priekinėje akies obuolio kameroje, prasidėti rainelės ir krumplyno uždegimas (iridociklitas) .
  Rainelės uždegimui nurimus, lieka randas, kuris nesukelia ragenos sindromo, ragenos paviršius blizga, akis nesudirginta. Būdingiausios randinės drumstys yra debesėlis, dėmė ir baltuma. Debesėlis – tai melsvai pilkas, plonutis randelis, apimantis paviršinius ragenos sluoksnius. Dėmė – tai pilkas, storesnis randas, apimantis paviršinius ir vidurinius ragenos sluoksnius. Baltuma – tai baltas storas randas, apimantis visus ragenos sluoksnius. Jame dažnai būna įaugusių kraujagyslių.
  Ragenos drumstys labai pablogina regėjimą. Žala regėjimui priklauso nuo rando storio, jo dydžio, užimamos vietos. Labiausiai matymui trukdo dėmė ir baltuma, ypač jei jos susidaro ragenos centre. Tokiais atvejais padeda tik ragenos persodinimas. Prie rando gali priaugti ragena, ypač po ragenos opos prakiurimo ar kiaurinės žaizdos. Tuomet padidėja akies spaudimas, prasideda glaukoma. Ilgainiui drumstyje gali atsirasti šviesiai geltonų dėmių dėl riebalinių medžiagų kaupimosi ir baltų taškų dėl kalcio nuosėdų.
  Komplikacijos
  Lieka blogas regėjimas, ar net aklumas. Prakiurus ragenos opai ar po kiaurinių sužeidimų ragenos randas beveik visada suauga su rainele ir dėl to gali pakilti akispūdis, prasidėti glaukoma.
  Tyrimai
  Gydytojas apžiūri akis specialiu mikroskopu (su plyšine lempa) . Jei nėra galimybių ištirti šiuo būdu, akys apžiūrimos padidinimo stiklu. Tiriamas regėjimo aštrumas, regėjimo laukas.
  Gydymas
  Uždegiminės drumstys gydomos atsižvelgiant į keratito sunkumą ir jį sukėlusią priežastį.
  Kadangi ragenos randinės drumstis labai pablogina regėjimą, kartais vienintelis būdas vėl matyti – donorinės ragenos persodinimas, vadinamas keratoplastika. Kiaurinė keratoplastika vadinama operacija, kurios metu pašalinama pažeista ragena ir pakeičiama donorine, taigi, pašalinami visi ragenos sluoksniai. Pasluoksninė keratoplastika – pašalinama tik priekinė ragenos dalis ir persodinama donorinė.
  Kai akis akla, kosmetiniu tikslu ant akies dedamas plonasienis akies protezas arba sklerinis kontaktinis spalvotas lęšis.
  Patarimai
  Atsiradus bet kokiems akių ligos simptomams, įvykus traumai būtinai kuo greičiau kreipkitės į gydytoją. Laiku pradėtas tinkamas gydymas leidžia išvengti komplikacijų ir atgaivinti regą.
  Sergant keratitu, dažnai plaukitės rankas, nelieskite pirštais akių.
  Rekomenduojama kasdien keisti patalynę, rankšluostį, nosinę.
  Profilaktika
  Saugokite akis nuo galimų sužeidimų, laiku ir tinkamai gydykite visas akių ligas.