Medicina, farmacija

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ pranešimas: „Pirmosios pagalbos darbuotojai: „Lietuvoje gaivinti žmogaus nemoka apie 45 proc. gyventojų, o Skandinavijoje viešai sunegalavę asmenys „ištraukiami“ beveik visada“

2022 m. birželio 29 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Trečiadienį Seime būriavosi greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Jie čia atvyko Seimo narių Jurgitos Sejonienės ir Tomo Tomilino kvietimu surengti pirmosios pagalbos bei gaivinimo mokymus Seimo nariams ir kanceliarijos darbuotojams. Mokymai skirti ne tik žinių atnaujinimui, bet ir Seimo narių, kurie jau rudenį spręs dėl greitosios pagalbos reformos, priartinimui prie to, ką kasdien patiria šie darbuotojai.

„Šiandien išgirdome labai svarbų dalyką – pirmosios 3–4 minutės yra lemtingos „auksinės“ ar net „platininės“. Turime suprasti, kad šie darbuotojai tokių lemtingų minučių per dieną turi ne vieną porą. Kiekvienas iškvietimas gali būti toks, kuriame nuo tavo reakcijos greičio priklauso kito gyvybė. Todėl labai svarbūs keli dalykai, pirma, kad kuo daugiau Lietuvos gyventojų sugebėtų tinkamai atlikti gaivinimą, o antra – šių darbuotojų socialinės teisės. Tai yra mūsų pirmieji kasdienio mūšio lauke atsiduriantys asmenys, todėl svarbu, kad jie būtų pailsėję ir pasiruošę. Man labai patinka Arestovičiaus mintis: „Politikas pats turi pamatyti ir bent kažkiek patirti dalykus, dėl kurių daro sprendimus.“ Todėl labai džiaugiuosi, kad darbuotojai sutiko ateiti ir parodyti menką dalį to, ką turime žinoti, tuo labiau, kad rudenį spręsime dėl greitosios pagalbos reformos“, – kalbėjo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys T. Tomilinas.

Kol kas greitosios pagalbos darbuotojus vienijanti profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Sveikatos apsaugos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ieško bendros kalbos dėl papildomų socialinių garantijų darbuotojams. Medikai prašo įvertinti nuolatinį psichologinį ir fizinį krūvį, kuris jiems tenka, ir leisti išeiti į pensiją anksčiau. Tačiau ministerijos ieško alternatyvių sprendimų. Derybos vyksta aktyviai ir tai nuteikia optimistiškai.

„Šie darbuotojai per savo iškvietimus pabūna įvairiose rolėse – socialiniais darbuotojais, gydytojais, sunkumų kilnotojais, neretai patiria ir smurtą. Jau nekalbu apie tai, kiek per juos kiekvieną dieną „praeina“ pykčio, liūdesio, ašarų. Šiandien gavome pakilnoti ir dalį jų aparatūros. Tai įsivaizduokite prie 30 laipsnių karščio darbuotoją, kuris važiuoja į ketvirtą savo iškvietimą per paskutines pora valandų ir į penktą aukštą tempia papildomai 20 kilogramų įrangos. Tai yra nežmoniški krūviai, sumaišyti su didele įtampa. Lietuva negatyviai „pirmauja“ ties išvengiamu mirtingumu. Jei norime gerinti statistiką, tuo labiau ministerijai tolinant sveikatos apsaugos įstaigas, turime gerinti darbo sąlygas greitosios pagalbos darbuotojams“, – užbaigė Seimo narys T. Tomilinas.

Priminsime, kad Seime surengtuose mokymuose dalyvavo daugiau nei 70 Seimo kanceliarijos darbuotojų ir Seimo narių. Jais buvo siekiama atnaujinti žinias ir padėti suprasti, kaip teisingai suteikti skubiąją medicinos pagalbą ištikus nelaimei.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija