2023 m. spalio 23 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Antradienį, spalio 24 d., Seimo narės Morganos Danielės inicijuotame posėdyje Laikinoji Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupė aptars reprodukcinės sveikatos klausimus Lietuvoje ir galimus sprendimo būdus.
Posėdžio metu kartu su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, akušeriais-ginekologais, urologais, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija bus ieškoma sprendimų šiose srityse: kontracepcijos prieinamumo, savanoriškos sterilizacijos, informacijos apie kontracepciją trūkumams aptarti.
M. Danielė pabrėžia, kad Lietuvoje mažai dėmesio skiriama visuomenės, ypač moterų, lytinei reprodukcinei sveikatai ir reprodukcinių teisių įgyvendinimui.
„Šių metų pradžioje Europos Parlamente vyko kasmetė Europos parlamentinio lytinių reprodukcinių teisių forumo konferencija „Kontracepcijos atlasas 2023“. Remiantis atlaso duomenimis, Lietuva, vertinant pagal modernios kontracepcijos prieinamumo rodiklius, ne tik nepateko į geriausiai vertinamų šalių dvidešimtuką, bet liko 33-oje vietoje, t. y. tarp prasčiau įvertintų šalių ir gavo blogiausią įvertinimą tarp Baltijos šalių.
Šalys buvo vertintos pagal penkis indikatorius – kontracepcijos prieinamumą, galimybę gauti kontracepcijos konsultaciją, internete pateikiamą (valstybiniuose tinklapiuose) patikimą informaciją apie kontracepciją, kontracepcijos kompensavimą, įskaitant ilgo veikimo kontracepciją, ir kontracepcijos kompensavimą jaunimui“, – duomenimis dalijasi Laisvės frakcijos narė M. Danielė.
Pasak parlamentarės, siektina, kad Lietuvos gyventojai naudotųsi visu spektru kontracepcijos priemonių bei metodų, ir taip šalyje būtų gerinama reprodukcinė sveikata, mažinamas nėštumo nutraukimų skaičius, paauglių nėštumai.
„Tikslios informacijos apie tai, kaip Lietuvos jaunimas naudoja kontraceptines priemones, nėra. Fragmentiškos apklausos rodo, kad dabartiniai jaunuoliai šias priemones naudoja dažniau nei jaunimas prieš 20–30 metų, tačiau jų paplitimas, palyginus su Vakarų Europos šalimis, labai menkas“, – sako M. Danielė.
Anot Seimo narės, būtina, kad šalyje atsirastų pakankamai mokslu grįstos informacijos apie šiuolaikinę kontracepciją, sveikatos priežiūros įstaigose būtų teikiamos modernios ir visiems prieinamos lytinės reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugos, įskaitant labai svarbias konsultacijas apie kontracepciją, šeimos planavimą ir kontracepcijos priemonių prieinamumą, ypač moterims iš pažeidžiamų grupių.
Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės posėdis vyks spalio 24 d. 9 val. Seimo Lietuvos Tarybos salėje (I rūmai, 2 aukštas).
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija