Medicina, farmacija

Seimo Laisvės frakcijos pranešimas: „Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos suteiks daugiau galimybių nevaisingiems asmenims“

2021 m. rugsėjo 27 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Šiandien parlamentarai Morgana Danielė, Arminas Lydeka, Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Jurgita Sejonienė Seime įregistravo Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, skirtas nutraukti reikalavimą amžinai šaldyti embrionus ir leisti lytinių ląstelių donorystę vykdyti ir nepilnamečiams su tėvų sutikimu. 

Pasak vienos iš pataisų iniciatorių, Laisvės frakcijos narės M. Danielės, šios pataisos yra būtinos, nes dabartinė pagalbinio apvaisinimo tvarka sukuria papildomą naštą susilaukti vaikų norinčioms poroms – jos iki gyvenimo galo privalo mokėti už nepanaudotų embrionų saugojimą privačiose klinikose. Seimo narė pabrėžia, kad apie šį poreikį jau kuris laikas šneka ir Vyriausybė, kuri dar pavasario sesijos metu į savo veiksmų planą buvo įtraukusi šio įstatymo koregavimą.

„Praeitoje kadencijoje priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas buvo skirtas padėti vaikų negalinčioms susilaukti poroms pagaliau įgyvendinti šią svajonę. Dabar mes siekiame, kad šią svajonę poros galėtų įgyvendinti be nelogiškos finansinės naštos“, – teigė M. Danielė.

Laisvės frakcijos atstovė taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu onkologinėmis ar panašiomis ligomis sergantys paaugliai iki 14 metų negali išsaugoti savo vaisingumo, todėl šios planuojamos pataisos panaikins egzistuojančius amžiaus apribojimus.  „Onkologinės ligos ir jų gydymas ar kitos itin rimtos sveikatos problemos, patirtos jauname amžiuje, gali lemti nevaisingumą ateityje. Dėl to turime užtikrinti, kad galimybę išsaugoti savo lytines ląsteles ir vėliau susilaukti vaikų turėtų kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus“, – sakė M. Danielė.

Tikimasi, kad šios įstatymo pataisos bus priimtos dar šios Seimo sesijos metu.   

Pagalbinio apvaisinimo įstatymas buvo priimtas 2016 m. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, po dirbtinio apvaisinimo Lietuvoje kasmet gimsta apie 400 vaikų.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija