Medicina, farmacija

Seimo narės Morganos Danielės pranešimas: „Seime – diskusija apie perdozavimo prevencijos kambarius ir kitas ŽIV prevencijos aktualijas“

„Tik apsigyvenęs užsienio valstybėje ir pamatęs žemo slenksčio paslaugų kokybę ir perdozavimo prevencijos kambarius, aš pajutau, kad čia piliečiais rūpinamasi, dedamos visos pastangos jiems padėti. To nemačiau Lietuvoje ir, jei nuoširdžiai, nematau iki šiol“, – patirtimi dalinasi priklausomybę įveikęs Karolis. Pasak jo, perdozavimo prevencijos kambariai Lietuvai būtų svarbus žingsnis stiprinant su priklausomybės ligomis ir ŽIV susijusias sveikatos priežiūros paslaugas.

Beveik kas antram europiečiui ŽIV infekcija nustatoma pavėluotai – skelbia Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenys. Ankstyva diagnostika ir laiku skirtas gydymas gali išgelbėti žmogaus gyvybę, prailginti jo sveiką gyvenimą ir sumažinti viruso plitimą visuomenėje.

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės Morganos Danielės teigimu, žmonės, kurie galimai jau gyvena su ŽIV, dažnai neturi visos reikiamos informacijos apie galimybę nemokamai išsitirti, trūksta ir vietų, kur tą padaryti. Galima išeitis iš šios situacijos – perdozavimo prevencijos kambariai.

„Šie kambariai, kurių galima rasti ne vienoje Vakarų šalyje, turėtų ne tik sumažinti perdozavusių žmonių skaičių, bet prisidėtų ir prie tokių užkrečiamų ligų, kaip ŽIV ar hepatitas C, prevencijos. Ten dirbantys specialistai motyvuotų klientus gydytis priklausomybės ligas, padėtų jiems patekti į sveikatos sistemą ir integruotis į visuomenę“, – teigė parlamentarė.

Dar vienas liūdinantis faktas, pasak politikės, yra ŽIV gydymosi rodiklis. Nuo 2018 m. Lietuva kompensuoja ŽIV gydymą visiems šalies gyventojams, tačiau iki šiol gydymą pasiekia tik apie 43 proc. žmonių. Taip mes atsiliekame tiek nuo UNAIDS programos iškeltų tikslų, tiek ir nuo bendro ES valstybių vidurkio. Galimų priežasčių dėl mažo gydomų žmonių skaičiaus yra daug, tačiau visi reikalingi sprendimai iki šiol nepriimti.

Būtent todėl ji, kartu su visa Seimo Laisvės frakcija, kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl efektyvesnio gydymo įgyvendinimo visiems to norintiems.

„Patekimo į gydymą procedūrų gausa, draudimas ne medicinos darbuotojams atlikti greitąjį ŽIV testą ar būtinybė prieš gydymą apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją – tai yra dalis požymių, kurie patekimo į gydymą kelią paverčia per ilgu, ypač kai kalbame apie itin pažeidžiamus, žemus socialinius įgūdžius turinčius asmenis“, – teigė parlamentarė.

Gegužės 16–23 d. vyksta Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė. Jos tikslas – sumažinti nediagnozuotų ir pavėluotai nustatytų ŽIV atvejų skaičių bei didinti visuomenės informuotumą.

Siekiant kelti klausimus dėl ŽIV diagnozavimo ir gydymo barjerų valstybės lygmeniu, gegužės 17 d. 13.30 val. Seimo spaudos konferencijų salėje ŽIV/AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacija „Demetra“ ir Seimo narė M. Danielė organizuoja spaudos konferenciją „Perdozavimo prevencijos kambariai ir kitos ŽIV prevencijos aktualijos“.

Be Seimo narės ir Karolio, konferencijoje savo įžvalgomis dalinsis asociacijos „Demetra“ pirmininkė Svetlana Kulšis, Santaros klinikų infekcinių ligų centro vadovė prof. Ligita Jančorienė ir Sveikatos apsaugos ministerijos Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas.

Konferencijos transliaciją galėsite išvysti ir „Atviras Seimas“ YouTube paskyroje:

https://www.youtube.com/watch?v=Hu9R6SuTFVw  

 

 

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija