Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) grasinimus bausti pacientus, kurie užsiregistravę neatvyksta pas gydytojus, Seimo narė socialdemokratė Orinta Leiputė vadina beviltišku bandymu nukreipti dėmesį nuo „apverktinų“ ministerijos darbo rezultatų.
Anot Seimo Sveikatos reikalų komiteto narės, eilės reikšmingai sumažėtų, jeigu turėtume gerą pacientų registravimo sistemą.
„Ministro Arūno Dulkio įdiegta „švieslentė“, kuria jis labai didžiavosi, stebuklų nepadarė. Ja naudojasi tik 38 proc. pirminės sveikatos priežiūros įstaigų. Per ketverius metus pacientų registracijos reikalai nepajudėjo iš mirties taško. Pacientai ir toliau nemato laisvų laikų vizitams nei savo, nei kitose gydymo įstaigose“, – komentuoja O. Leiputė.
Anot parlamentarės, jeigu eilėse tenka laukti mėnesių mėnesius, „nenuostabu, kad žmonės „užmiršta“ pranešti, kad neatvyks pas gydytoją. O. Leiputė ragina tobulinti pacientų informavimo ir priminimo apie vizitą priemones. Jos vertinimu, nenormalu, kad žmonės „stumte stumiami“ ieškoti pagalbos ir paguodos privačiose gydymo įstaigose.
„Kai kurios valstybinės gydymo įstaigos tik vieną dieną per mėnesį registruoja pacientus. Tai tarsi loterija. Be to, 50–70 proc. gydytojų darbo laiko užima administracinis darbas: duomenų suvedimas, visoks popierizmas. Šeimos gydytojai apkrauti tokiais darbais kaip įvairių sveikatos pažymų (mokyklai, darbovietei) rašymas“, – aiškina O. Leiputė.
„Gydymo įstaigos ne visada nori skelbti savo darbo grafikus, nes gydytojų darbo krūviai „išsimėtę“ per kelias įstaigas. Pavyzdžiui, gydytojas gali turėti 0,11 etato tik tam, kad užtikrintų skyriaus medicinos personalo komplektaciją“, – pažymi parlamentarė.
Ji atkreipia dėmesį, kad Rajonų gydymo įstaigoms taikomi pertekliniai reikalavimai.
„Tokių reikalavimų „sukaustyti“ gydytojai ir gydymo įstaigos negali lanksčiau organizuoti savo darbo. Pavyzdžiui, reikalaujama, kad visą parą būtų užtikrinta endoskopijos paslauga“, – stebisi O. Leiputė.
Ji taip pat nurodo, kad daugelis privačių gydymo įstaigų yra nesudarę sutarčių su Valstybine ligonių kasa (VLK), todėl negali išrašyti kompensuojamų vaistų, skirti siuntimų.
„Tokiu atveju pacientas turi kreiptis į kitas įstaigas, kurios turi sutartis su VLK – o tai didina eiles, už vizitą turi mokėti ligonių kasos“, – komentuoja socialdemokratė.
„Tačiau didžiausia problema yra, aišku, medikų trūkumas. Būtina nedelsiant didinti valstybės finansavimą rezidentūros studijoms, ypač trūkstamų specialybių. Į regionus vykstantiems dirbti rezidentams, gydytojams, jų šeimos nariams turėtų būti siūlomas patrauklus socialinis paketas. Būtina pertvarkyti šeimos gydytojų išrašomų siuntimų pas specialistus tvarkas. Būtina atskirti gydymo ir administracinį darbą, pagaliau užtikrinti e.sveikatos priemonių veikimą – vieną, bendrą ir sklandžią pacientų registraciją internetu į visas šalies gydymo įstaigas“, – įsitikinusi Seimo LSDP frakcijos seniūnės pavaduotoja O. Leiputė.
Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija