Medicina, farmacija

Seimo nario Tomo Tomilino pranešimas: parlamentaras siūlo užuot uždraudus įžeidinėti greitosios pagalbos medikus, pasirūpinti jų papildomomis socialinėmis garantijomis

2022 m. gruodžio 8 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimo narys, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas šiandien rinks kolegų – Seimo narių – parašus, pasiūlymui greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojams, sulaukusiems 55 metų amžiaus ir turintiems ne mažesnį kaip 25 metų darbo sistemoje stažą, mokėti valstybines pensijas, taip pat našlių ir našlaičių pensijas jų šeimos nariams.

Parlamentaras atkreipė dėmesį į Seimo Pirmininkės pateiktą įstatymo projektą, kuriuo siūloma uždrausti įžeisti GMP darbuotojus. Seimo nario manymu, visos iniciatyvos, gerinančios GMP darbuotojų darbo sąlygas, yra geros, tačiau konkrečiai ši – labiau simbolinė, niekaip iš esmės nekeičianti darbuotojų kasdienybės.

„Adekvatus žmogus ir taip nesiims įžeidinėti į pagalbą atvykusių medikų, o neadekvačiam įstatymai nerūpi. Mano galva, reikia susitelkti į motyvacines priemones, socialines garantijas, orų atlygį. Visuomenės pagarba profesijai padidės, kai valstybė pirmoji ims rodyti pagarbą“, – sakė T. Tomilinas.

Pasak jo, praktikoje GMP darbuotojai de facto atlieka specialiųjų tarnybų darbą: jie kviečiami tik įvykus nelaimei, automobiliai turi pirmenybę eisme, jiems draudžiama streikuoti, darbas yra ypač atsakingas ir kelia stresą, reikalingas maksimalus operatyvumas ir kompetencija.

Deja, atliekant specialiųjų tarnybų pareigas šiems darbuotojams nepriklauso kitiems pareigūnams – policininkams, ugniagesiams, kariams – taikomos socialinės garantijos.

„Keletas pastarųjų įvykių, susijusių su GMP medikų užpuolimu, sužeidimu ir net mirtimi, tik paryškino jau seniai egzistuojančias, sistemines problemas“, – sakė parlamentaras. Anot T. Tomilino, GMP darbuotojai patiria sunkiai pamatuojamą stresą, kai nuo jų veiksmų greičio ir tikslumo priklauso paciento gyvybė, jie nuolat susiduria su neblaiviais, agresyviais asmenimis, dirba daug fizinių ir psichologinių jėgų reikalaujantį darbą.

„Visais atžvilgiais savo atsakingumu ir svarba jų darbas nesiskiria nuo kitų pareigūnų atliekamo darbo, tačiau socialinės garantijos, taigi – ir socialinis saugumas darbe gerokai skiriasi. Mano manymu, tai neteisinga ir būtina ištaisyti“, – sakė parlamentaras.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija