Medicina, farmacija

Seimo nario Vytauto Bako pranešimas: „Seimo Žmogaus teisių komitetas imsis klausimo dėl pacientų teisių užtikrinimo pandemijos laikotarpiu“

2022 m. vasario 1 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Š. m. vasario 2 d. Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitete bus svarstomas komiteto nario Vytauto Bako pasiūlytas parlamentinės kontrolės klausimas dėl pacientų teisių užtikrinimo pandemijos laikotarpiu.

Lietuvoje 2020-aisiais ir 2021-aisiais netekome daugiau žmonių lyginant su ankstesniais laikotarpiais. Duomenų stebėsena rodo, kad Lietuva yra pasaulio valstybių penketuke, kur vadinamasis perteklinis mirtingumas yra vienas didžiausių.

„Tai pandeminiai metai, tačiau dalis perteklinių mirčių nėra tiesiogiai susijusi su COVID-19. Tikėtina, kad tai gali būti susiję su sveikatos paslaugų prieinamumu, galimai neužtikriname žmogaus teisės į tinkamą sveikatos priežiūrą pandemijos laikotarpiu. Pasaulio sveikatos organizacijos Konstitucija (1946 m.) numato „aukščiausią įmanomą sveikatos standartą kaip pagrindinę kiekvieno žmogaus teisę“, – teigia Žmogaus teisių komiteto narys V. Bakas.

Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad 2020 m. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių biuras net pateikė specialias rekomendacijas dėl teisės į sveikatos priežiūrą užtikrinimo pandemijos laikotarpiu. Pagrindinis teisės aktas, reglamentuojantis pacientų teises mūsų šalyje, yra Lietuvos Respublikos Konstitucija, kurios 53 straipsnio 1 dalis nustato, kad ,,Valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus“.

Seimo Žmogaus teisių komitetas aiškinsis, dėl kokių ligų išaugo mirtingumas, kokios yra priežastys, dėl kurių COVID-19 laikotarpiu išaugo mirtingumas ne nuo šio viruso, o nuo kitų priežasčių.

Komitete bus ieškoma atsakymo, ar ir kaip keitėsi laikas, reikalingas patekti pas specialistus, gydymo laikas COVID-19 laikotarpiu nuo patekimo pas šeimos gydytoją iki patekimo pas specialistą. Tikimasi gauti atsakymus, kaip keitėsi tyrimų atlikimo ir gydymo paslaugų suteikimo laikas (pvz., kalbant apie onkologinių ligų, diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, psichikos ligų atvejus). Bus aptartas ir reabilitacijos paslaugų prieinamumas bei suteiktų paslaugų santykis pandemijos  laikotarpiu lyginant su laikotarpiu iki COVID-19, taip pat slaugos paslaugų kokybės pokyčiai. Tiksimasi gauti informacijos, ar buvo pokyčių dėl dalyvavimo prevencinėse programose. Išskirtas ir klausimas apie COVID-19 pasekmes vaikų bei suaugusių psichikos sveikatai, apie prevencines priemones, kurių buvo imtasi.

Diskusijoje dalyvaus Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinio vėžio instituto atsakingi asmenys, taip pat atstovai iš Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos, Lietuvos medikų sąjūdžio, Sveikatos ekonomikos centro, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos, Lietuvos slaugos specialistų organizacijos, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos ir Lietuvos savivaldybių asociacijos.

Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdis vyks rytoj, vasario 2 d., 10–12 val., jį bus galima tiesiogiai stebėti Seimo interneto puslapyje arba Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija