Sveikata, grožis

Seimo Priklausomybių prevencijos komisija: naujas nuostatas dėl tabako žalos mažinimo priemonių būtina įtraukti į strateginį dokumentą

2022 m. kovo 24 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Kovo 23 d. posėdyje Seimo Priklausomybių prevencijos komisija (PPK) susipažino su Nacionalinės darbotvarkės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, vartojimo prevencijos ir su narkotikais susijusios žalos klausimais iki 2035 metų projektu, kurį Komisijai pristatė Sveikatos apsaugos ministerijos ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian informavo, kad Darbotvarkė yra parengta Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 m. programos pagrindu, joje numatyta pasiekti Programoje iškeltus tikslus, taip pat aptariamos naujos problemos, apibrėžiamos kryptys ir laikotarpiai šioms problemoms spręsti.

Strateginis šio dokumento tikslas – sukurti sveikesnę ir saugesnę visuomenę, kurioje kiekvienam žmogui siekiama padėti išvengti alkoholio, tabako ir narkotikų daromos žalos ar ją sumažinti, sudaromos galimybės rūpintis savo, šeimos ar bendruomenės narių sveikata, socialine ir ekonomine gerove.

Strateginio tikslo bus siekiama įgyvendinant šešis Darbotvarkės tikslus. Iki 2035 m. numatoma pasiekti 26 proc. legalių alkoholinių gėrimų suvartojimo sumažėjimo, tenkančio vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui (litrais, absoliutaus 100  proc. alkoholio): nuo 11,4 proc. (2020 m.) iki 8,4 proc. (2035 m.). Planuojama, kad daugiau nei du kartus sumažės rūkiusiųjų per paskutinį mėnesį 15–64 m. gyventojų dalis: nuo 34,9 proc. (2021 m.) iki 16 proc. (2035 m.).

Darbotvarkėje taip pat numatyta siekiamybė išlaikyti stabilų Lietuvos gyventojų, per paskutinius 12 mėn. vartojusių narkotines ir psichotropines medžiagas, dalis: nuo 4,5 proc. (2021 m.) iki 4,5 proc. (2035 m.). Planuojamas 25 proc. mirtingumo dėl su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių 100 000 gyventojų sumažėjimas: nuo 19,9 proc. (2019 m.) iki 15 proc. (2035 m.). 12 proc. mirtingumo sumažėjimas nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo 100 000 gyventojų: nuo 2,9 proc. (2019 m.) iki 2,55 proc. (2035 m.).

Darbotvarkės įgyvendinimas planuojamas trimis etapais, kuomet bus rengiamos 2023–2026 m., 2027–2031 m., 2032–2035 m. darbotvarkės ir jų įgyvendinimo veiksmų planai.

PPK posėdyje buvo aktyviai diskutuojama dėl tabako žalos mažinimo įtraukimo į Darbotvarkės projektą svarbą.

Lietuvos verslo konfederacijos generalinė direktorė Eglė Radišauskienė teigė, kad tabako žalos mažinimo koncepcijos taikymas valstybių tabako kontrolės ir vartojimo prevencijos programose yra plačiai pripažintas ir vis dažniau taikomas.

Tabako žalos mažinimo koncepcija gyvuoja jau tris dešimtmečius, jos pradininkas yra Jungtinės Karalystės profesorius ir psichiatras Mihaelas Raselas (Michael Russell), kurio nuomone, žmonėms yra sunku atsisakyti nikotino, o ne tabako, todėl labai tikėtina, kad žmonės atsisakytų tabako, jeigu gautų patrauklią ir mažiau žalingą alternatyvą nikotinui gauti.

E. Radišauskienė siūlė, kad tabako žalos mažinimo dėmuo būtų įtrauktas į Darbotvarkės projektą, neapsiribojant tik šiuo metu į projektą įtrauktu narkotikų žalos mažinimu. Pranešėja išreiškė susirūpinimą, kad tiek Pasaulio sveikatos organizacijos, tiek Europos Parlamento pripažįstama koncepcija, tiek kitų Europos ir pasaulio valstybių įgyvendinamos tabako žalos priemonės nėra svarstomos Lietuvoje integruojant jas į tabako kontrolės ir prevencijos strategiją.

„Rūkymas, atsiradus naujoms technologijoms, išgyveną atgimimą, todėl šių pokyčių yra neįmanoma nematyti. Pasaulio sveikatos organizacija yra atlikusi ir pateikusi tyrimus dėl kiekvieno produkto atskirai – ar tai būtų elektroninės cigaretės, ar kaitinamojo tabako gaminiai, ar kitos priemonės, todėl Darbotvarkėje turėtų atsirasti planuojamų pokyčių šiuo klausimu nuostatos“, pabrėžė PPK pirmininkė Morgana Danielė.

 

Komisijos pirmininkė Morgana Danielė, mob. 8 698 42 104

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja Erika Mikalajūnienė,

tel. (8 5) 239 6815, e. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija