Sveikata, grožis

Seimo Priklausomybių prevencijos komisija: žiniasklaidos išryškinta problema dėl padidėjusio narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo Šeškinės mikrorajone atspindi bendrą padėtį Vilniuje

2023 m. balandžio 6 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Balandžio 5 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisija (PPK), reaguodama į žiniasklaidos priemonėse išaugusį pranešimų apie neteisėto narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo atvejų skaičių Vilniaus Šeškinės mikrorajone, aiškinosi, dėl kokių priežasčių situacija yra pasikeitusi būtent šiame mikrorajone ir kokie yra galimi problemos sprendimo būdai.

„Policija pabrėžia, kad situacija Šeškinėje nesiskiria nuo situacijos kituose Vilniaus mikrorajonuose. Tačiau šią problemą matome. Suprantame, kad kaimynystėje vaikštantys apsvaigę žmonės kelia nerimą aplinkiniams, daro viešosios tvarkos pažeidimus, ir turime ieškoti sprendimo būdų, kaip galime tą situaciją suvaldyti. Vien policijos pajėgų pastiprinimas šiame mikrorajone problemos tikrai neišspręs, ji tik persikels į kitą vietą“, – pradėdama posėdį kalbėjo Komisijos pirmininkė Morgana Danielė.

Į PPK posėdį pakviesti specialistai akcentavo žemo slenksčio paslaugų (adatų ir švirkštų keitimas, dezinfekcijos priemonių dalijimas, prezervatyvų dalijimas, konsultavimas ir informavimas, tarpininkavimas, asmens higienos paslaugos, tvarsliavos dalijimas, žaizdų perrišimas, atrankinių greitųjų ŽIV tyrimų atlikimas, kt.) teikimo svarbą.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Ugnė Širvinskaitė informavo,  kad buvo surengtas Sveikatos apsaugos ministerijos, Naujosios Vilnios poliklinikos, teikiančios mobilias žemo slenksčio paslaugas ir Vilniaus miesto savivaldybės susitikimas. Paaiškėjo, kad Šeškinės bendruomenė priešinasi mobilių žemo slenksčio paslaugų teikimui jų mikrorajone. U. Širvinskaitė akcentavo, kad yra labai svarbu šviesti bendruomenę, jog teikiamos žemo slenksčio paslaugos situacijos nepablogins.

Respublikinio priklausomybės ligų centro Vilniaus filialo direktorius Giedrius Likatavičius savo pranešime minėjo stebimą injekcinių opioidų vartojimo mažėjimo tendenciją. 2018 m. duomenimis, Vilniuje probleminių injekcinių narkotikų vartotojų skaičius buvo apie 3500. Artimiausiu metu yra laukiama naujausių duomenų. Pranešėjo nuomone, Šeškinės atvejis nėra padidėjusio vartojimo indikatorius. Išardžius Vilniaus (Kirtimų) taborą, vartojimas persikėlė arčiau mūsų. G. Likatavičius įvardijo ir kitus mikrorajonus, pasižyminčius platesniu injekcinių narkotikų vartojimu, tokius kaip Vilniaus Stoties ar Naujininkų mikrorajonai.

Komisijos nariams taip pat buvo pateikti statistiniai duomenys apie priklausomiems asmenims teikiamas paslaugas: Vilniuje pakaitine terapija metadonu gydosi apie 350 asmenų, iš jų – 22 asmenys Šeškinės poliklinikos Psichikos sveikatos centre. Šios paslaugos yra plečiamos, įvedamas naujas kompensuojamasis vaistas nuo opioidų priklausomiems asmenims gydyti.

G. Likatavičius, be kita ko, antrino Sveikatos apsaugos ministerijos atstovei, kad sustiprinus mobilių žemo slenksčio paslaugų teikimą Šeškinės mikrorajone, situacija pagerėtų. Atvykstantis mobilus autobusiukas, dalinantis, keičiantis adatas ir švirkštus, sumažintų besimėtančių jų kiekį gatvėse.

Apie žemo slenksčio paslaugų teikimo naudą kalbėjo ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja, atliekanti direktoriaus funkcijas Gražina Belian. „Pradėjus stacionaraus žemo slenksčio paslaugų kabineto „Demetra“ veiklą Vilniaus Stoties mikrorajone, besimėtančių švirkštų problema buvo išspręsta“, – sakė G. Belian. Ji taip pat kalbėjo ir apie planuojamus įsteigti „perdozavimo prevencijos kambarius“, kurie padėtų spręsti šias ir kitas problemas.

„Išklausiusi informaciją, galiu daryti išvadą, kad žiniasklaidoje aprašomi Šeškinės mikrorajone vykstantys nerimą keliantys atvejai dėl narkotines medžiagas vartojančių asmenų yra pavieniai. Šiems asmenims yra sudarytos sąlygos gauti paslaugas, tačiau jie neatvyksta ir nesikreipia dėl jų ir taip nepasiekia gydymo. Šeškinės bendruomenės priešinimasis teikti mobilias žemo slenksčio paslaugas mikrorajone pilnu pajėgumu, trukdo pasiekti pacientus. Labai svarbus išlieka tiek medicinos darbuotojų, tiek pačios bendruomenės švietimo klausimas“, – apibendrindama situaciją kalbėjo Komisijos pirmininkė M. Danielė.

U. Širvinskaitė patikino, kad vėl yra numatytas Sveikatos apsaugos ministerijos susitikimas su Vilnius miesto savivaldybe, kurio metu bus tariamasi dėl bendradarbiavimo švietimo ir paslaugų teikimo gerinimo klausimų.

Posėdyje Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai Komisijos nariams taip pat pristatė dviejų Departamento vykdytų tyrimų – 2022 m. vykdyto Europos švirkštų surinkimo ir analizės projekto (angl. European syringe collection & analysis enterprise ESCAPE) ir „Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimas tarp naktinio pasilinksminimo vietų lankytojų“ –  rezultatus ir išvadas.

Tyrimo „Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimas tarp naktinio pasilinksminimo vietų lankytojų“ rezultatai šių metų vasario mėn. buvo plačiai pristatyti visuomenei. Naujausio – vykdyto Europos švirkštų surinkimo ir analizės projekto (angl. European syringe collection & analysis enterprise ESCAPE) tyrimo rezultatai visuomenei bus pristatyti artimiausiu metu. 

Komisijos pirmininkė Morgana Danielė

Mob. 8 698 42 104 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja Erika Mikalajūnienė

Tel. (8 5)  239 6815, el. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija