Medicina, farmacija

Šiaulių ligoninėje įgyvendintas projektas, atvėręs kelią į modernią mediciną bei šiuolaikišką požiūrį į ligos palaužtą žmogų

Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje – neeilinis penktadienis: švenčiamas didžiulio investicinio projekto, vykdyto nuo 2017 metų, įgyvendinimo etapas. Nors klinikos vadovės pareigas laikinai einanti gydytoja Asta Žaliukienė sudvejojo, ar padoru džiaugtis, kai netoliese vyksta karas, bet visa širdimi palaikydami Ukrainos gynėjus, ligoninės kolektyvo nariai negali nedėkoti ir saviems didvyriams, parengusiems didžiulį projektą, jį įgyvendinusiems ir sunkiu darbu prisidėjusiems prie klastinga liga sergančiųjų ir juos gydančiųjų gerovės.
Geriau ir pacientams, ir medikams
Tuo, kad ligoninėje vyko didelė, artėjanti prie finišo šventė, pasidžiaugė ir Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorės Česlova Špūrienė. Dalimis įgyvendinamas Europos Sąjungos investicinių fondų finansuojamas projektas „Tuberkuliozės profilaktikai, diagnostikai ir gydymui naudojamos infrastruktūros modernizavimas Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje“, atvėręs kelią į modernią mediciną bei šiuolaikišką požiūrį į ligos palaužtą žmogų. Praėjusį rudenį visuomenei buvo pristatyta pirmoji projekto dalis – projekto dėka įsigytas naujas magnetinio rezonanso tomografas. Dabar pristatomas renovuotas Tuberkuliozės skyrius, aprūpintas nauja, modernia medicinos įranga. Dar laukia požeminės jungties-tunelio, jungiančio klinikos pastatą su II terapijos korpusu ir kitais ligoninės pastatais, baigiamieji darbai. Pasak direktorės Č. Špūrienės, projekto tikslas – gerinti pacientų ir medikų sąlygas. „Tam ligoninėje atnaujinta ne tik infrastruktūra, kuo be galo džiaugiamės, nes pagerėjo sąlygos ir pacientams, ir darbuotojams. Labiausiai džiaugiamės atnaujinta medicinos įranga. Be minėto magnetinio rezonanso atsirado ir echoskopas, ir elektrokardiografai, pacientų stebėjimo ir monitoravimo sistemos, naujas bronchoskopas“, – vardino direktorė naujoves, kurių kiekviena veda link tikėjimo, kad šio projekto įgyvendinimas pakels ne tik Šiaulius, bet ir Lietuvą iš žemiausios – priešpaskutinės vietos Europoje pagal sergamumą tuberkulioze. Ši liga – labai aktuali problema visoje Europoje, tad nuo šiol bus geriau ne tik pacientams ir medikams, bet sustiprės visa ligoninė ir išliks teikiančia vis kokybiškesnes paslaugas Šiaurės regiono pacientams.
Sulaukusi ilgai trukusio projekto įgyvendinimo pabaigos džiaugiasi ir laikinai klinikos vadovės pareigas einanti gydytoja pulmonologė Asta Žaliukienė, kuriai teko prisidėti užbaigiant projektą ir vystant klinikos plėtrą. „Šiuo metu klinikoje dirba Konsultacijų poliklinika, tęsia darbą COVID-19 skyrius, Tuberkuliozės skyrius. Tikimės, kad ateityje, sumažėjus kovidinių pacientų skaičiui, galėsime atidaryti Pulmonologijos skyrių ir tęsti kitų plaučių ligų gydymą“, – vardino vadovė įgyvendintus ir planuojamus darbus.
Šiandien svarbiausias – atnaujintas Tuberkuliozės skyrius, pritaikytas ilgalaikiam pacientų gydymui. Įrengtos nedidelės palatos, kurių didžiausios – trivietės, tėra dvi. Kitos dvivietės ir vienvietės. Palatose yra televizoriai, šaldytuvai, spintelės drabužiams ir daiktams. Patogiau dirbti personalui, nes yra skreplių surinkimo palatos, palatose – baktericidinės lempos, nupirktas pats naujausias videobronchoskopas. Džiugina ir baigiamas įrengti tunelis, sujungęs šį ligoninės korpusą su kitais korpusais, kas pagerina pacientų transplantavimą tyrimų metu.
Tuberkuliozės skyriaus vedėja gydytoja Jūratė Greičiuvienė įsitikinusi, kad šiandien skyrius yra toks, kokio ligoninėje dar nėra buvę ir kažin ar dar greitai bus. „Visose palatose įrengti sanitarijos mazgai, dušai, šaldytuvai, televizoriai“, – vardino gydytoja jau ne kartą renginio metu vardintus privalumus, bet tai – tik įrodymas, kad stengtis buvo verta. „Gal ligoniai ir yra kitoks kontingentas, nei kituose ligoninės skyriuose, bet jiems reikalinga ypatinga pagalba ir labai malonu matyti, kai ligonis ateina suvargęs, nebendraujantis, o išeina švytintis, savimi pasitikintis. Galim tik pasidžiaugti, kokios gražios moterys ir kokie šaunūs vyrai yra mūsų pacientai. Jie pavalgo, atsigauna, bakterijos išnyksta ir gyvenimas atsiveria kitomis spalvomis ne tik veiduose, bet ir širdyse“, – džiaugėsi skyriaus vedėja J. Greičiuvienė.
Prisiminė ir projekto ištakas
Bene labiausiai visus šiuos metus projekto, finansuojamo Europos regioninės plėtros fondo ir Europos socialinio fondo lėšų, įgyvendinimu gyveno Respublikinės Šiaulių ligoninės projektų vadovas Edmundas Petrauskas. Projekto įgyvendinančioji institucija – Centrinė projektų valdymo agentūra. „Šviesa tunelio gale yra, nes tuneliu ir užbaigsime šį projektą“, – pasidžiaugė vadovas ir išvardino kelis neatliktus darbus, dar neatkeliavusią medicinos įrangą, kurios laukia ir projekto partneriai – aštuonios regiono ligoninės.
Prisiminė E. Petrauskas ir pačią projekto pradžią – 2015 metus, kai drauge su anuometiniais ligoninės vadovais P. Simavičiumi, V. Makštutiene ir A. Gauronskiu daug diskutavo ir planus kūrė popieriuje. „Aš nesuprasdavau, kai gydytojas Algirdas Gauronskis sakydavo: „Mes jiems turime sudaryti geriausias sąlygas, kad palatoje turėtų ir šaldytuvą, ir virtuvę, ir televizorių“. Galvodavau, kam jiems to reikia? Vėliau supratau, kad tuberkulioze sergantys asmenys dažnai priklauso socialiniai atskirčiai ir ligoninėje praleidžia pusmetį ir ilgiau. Mūsų siekis juos išlaikyti ligoninėje kuo labiau izoliuotus ir aprūpintus kuo geresnėmis sąlygomis, kad išbūtų visą gydymo procesą“, – vaizdžiai ir trumpai projekto vadovas atskleidė didelio ir kilnaus projekto esmę.
E. Petrauskas padėkojo ir visai projektą įgyvendinusiai komandai: medtechnikams, Ūkio skyriaus specialistams, statybininkams, gydytojams, ligoninės administracijai.
Projekto vadovo žodžius papildė buvusio klinikos vadovo Algirdo Gauronskio prisiminimai, kai teko semtis patirties Tartu bei Rygoje, kai projektus teko derinti su specialistais Helsinkyje, kai teko mokytis daug ko, nes anuomet pasimokyti nebuvę iš ko. „Buvo įprasta, kad tuberkuliozės klinikų palatos panašios į bendrabučius, vienoje palatoje – 5-6 lovos, kriauklė. Baisu buvo. Džiaugiuosi, kad viskas įgyvendinta, viskas padaryta ir tuo, kad klinika pateko į geras rankas“, – patikino buvęs vadovas, sveikindamas kolektyvą su neeiline švente.
Sveikinimai ir prisiminimai
Sveikino medikus ir LR Seimo nariai Rima Baškienė, Stasys Tumėnas, Liudas Jonaitis, pasidalinę savo išgyvenimais, patirtimi. „Tikrosios vertybės – meilė žmonėms, pasiaukojimas darbui, tai vyrauja šiuose namuose. Labai svarbu, kai pažanga, nusiteikimas veikti, visus sutelkė ir esame labai laimingi, kad jus turime – jaučiamės saugūs. Sveikiname ir nuoširdžiai didžiuojamės, kad tai yra mūsų, Šiaulių krašte, ir galime džiaugtis, kad padarytas didžiulis darbas“, – sveikindama medikus kalbėjo Seimo narė R. Baškienė.
Miesto savivaldybės atstovės, Šiaulių miesto mero pavaduotoja Simona Potelienė ir Šiaulių miesto savivaldybės Tarybos narė, Sveikatos ir socialinių reikalų komisijos pirmininkė, Respublikinės Šiaulių ligoninės Stebėtojų tarybos narė Irina Barabanova pasidžiaugė, kad Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės klinika nuo šiol turės dar vieną modernų, gražų, papildytą nauja modernia medicinos įranga skyrių. Šio pokyčio rezultatus pajus ne tik personalas, bet ir pacientai. Mums visiems labai svarbūs renovacijos darbai, kurie vyksta ligoninėje. Akivaizdu, kad nuo šiol čia atvykstantys pacientai gydysis su visai kitokia nuotaika, o atnaujintos patalpos, nauja medicinos įranga ne tik užtikrins, bet ir pagerins gydymo kokybę“, – sakė miesto savivaldybės narė S. Potelienė ir savivaldybės vardu linkėjo, kad tų pacientų būtų kuo mažiau, o medikams kuo daugiau matyti dėkingų akių.
Netikėtais prisiminimais pasidalino ir Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, pasidalinęs savo paties išgyvenimais, kaip jam, Kauno kunigų seminarijos trečiakursiui, buvo diagnozuota klastinga liga ir gydytis teko daugelyje sanatorijų. Mokslai dėl ligos nenukentėjo ir liga buvo įveikta, nors didžiulės saujos piliulių nutekėdavusios ne ten, kur tikėjosi jas skyrę medikai.
Šiaulių vyskupas Jo Ekscelencija Eugenijus Bartulis ir ligoninės kapelionas Tomas Kedušis pašventino skyrių, o prieš šią iškilmingą ceremoniją ligoninės vadovai ir svečiai perkirpo simbolinę skyriaus atidarymo juostą, atvėrusią kelią ne tik į šiuolaikišką mediciną, bet ir į modernų požiūrį į ligos palaužtą žmogų, kuriam pasveikti reikia ne tik piliulių, bet ir vilties bei tikėjimo savimi ir medicina.

Nuotr.  

Simbolinę Tuberkuliozės skyriaus juostą kerpa (iš kairės): J. Greičiuvienė, S. Tumėnas, A. Žaliukienė, Č. Špūrienė, R. Baškienė, S. Potelienė ir L. Jonaitis. (Zitos Katkienės nuotr.)

Pranešimą paskelbė: Zita Katkienė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ