Skrandžio vėžys – tai piktybinis skrandžio auglys, vienas iš dažniausiai pasitaikančių piktybinių navikų.
Ligos priežastys
Vienas pagrindinių veiksnių, didinančių riziką susirgti skrandžio vėžiu, yra Helicobacter pylori infekcija ir dėl jos atsiradęs lėtinis atrofinis skrandžio uždegimas. Dažniau skrandžio vėžys išsivysto ir tuo atveju, jei sergama autoimuniniu skrandžio uždegimu ar yra pašalinta dalis skrandžio, be to, suvėžėti gali ir kai kurie polipai (gerybiniai navikai) . Manoma, kad skrandžio vėžio atsiradimui įtakos turi ir su maistu gaunami kancerogenai (nitritai, kurių randama rūkytuose, sūdytuose produktuose) , rūkymas, alkoholio vartojimas, antioksidantų (vitaminų E, C, seleno) trūkumas. Taip pat pastebėta, kad dažniau skrandžio vėžiu suserga A kraujo grupę turintys asmenys ir gyvenantys kai kuriose šalyse (daug sergančiųjų Japonijoje, Kinijoje, Lotynų Amerikoje, Suomijoje, mažai – JAV, Australijoje) .
Simptomai
Apetito stokaGreitas sotumo jausmasPykinimasVėmimas kraujuSkausmas viršutinėje pilvo dalyjeKūno masės mažėjimasBendras silpnumas
Ligos eiga
Specifiškų skrandžio vėžio simptomų nėra – neretai iš pradžių nusiskundimų iš viso nebūna ar jie nedideli. Dažniausiai išnyksta apetitas (gali būti pasišlykštėjimas mėsa) , atsiranda greitas sotumo jausmas, pykinimas ar net vėmimas, skausmas, sunkumo pojūtis viršutinėje pilvo dalyje po duobute (dažniausiai po valgio) , bendras silpnumas ir nuovargis, krenta svoris, kartais būna kraujavimas iš skrandžio, nedidelis karščiavimas.
Tai piktybinė liga, kuri negydoma pamažu progresuoja ir sukelia mirtį. Auglį pašalinus, tolimesnė eiga priklauso nuo prieš operaciją buvusio išplitimo (vėžio stadijos) : kuo vėlesnė vėžio stadija, tuo mažiau ligonių išgyvena 5 metus.
Komplikacijos
Vėžio ląstelės išplinta į kitus organus – limfmazgius, kepenis, plaučius, kiaušides, pilvaplėvę, smegenis, kaulus. Dėl to gali kauptis skystis pilvo ir pleuros ertmėje, padidėti kepenys, atsirasti gelta, kosulys, kaulų skausmai, paralyžiai ir kiti simptomai. Skrandžio vėžys gali išopėti ir sukelti kraujavimą iš skrandžio. Labai padidėjęs auglys gali susiaurinti skrandžio spindį ir sutrikdyti normalų maisto slinkimą iš skrandžio į dvylikapirštę žarną, dėl to po valgio vemiama, pacientas liesėja.
Tyrimai
Kartais gydytojas, palpuodamas pilvą, apčiuopia auglį viršutinėje pilvo dalyje. Gastroskopijos metu nustatomas skrandžio auglys ir atliekama biopsija – paimamas skrandžio gleivinės gabaliukas histologiškai ištirti (mikroskopiškai nustatoma, ar tai iš tiesų yra vėžys ir koks jo piktybiškumas) . Kartais atliekamas rentgenologinis skrandžio tyrimas, tačiau jo metu biopsijų paimti negalima. Metastazėms nustatyti (vėžio išplitimui įvertinti) atliekama pilvo organų echoskopija, plaučių rentgenogramos, kartais – galvos kompiuterinė tomografija. Kraujo tyrime dažnai randama mažakraujystė, padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis, kartais nustatomi specialūs vėžio žymenys.
Gydymas
Pagrindinis gydymo būdas yra chirurginis – šalinamas auglys ir dalis skrandžio. Tai vienintelė galimybė visiškai pasveikti (aišku, tik tuo atveju, jei yra ankstyva vėžio stadija ir jis neišplitęs) . Operuojama taip pat ir tuo atveju, jei yra vėžio išplitimas (metastazės) , bet auglys labai susiaurina skrandžio spindį ar kraujuoja. Tokiu atveju operacijos apimtis paprastai būna mažesnė ir nuo vėžio neišgydoma, tačiau pagerinama likusio gyvenimo kokybė. Kartais, jei auglys yra viršutinėje skrandžio dalyje ir negalima jo visiškai pašalinti, endoskopiniu būdu įstatomas specialus vamzdelis ar stentas – taip užtikrinamas praėjimas iš stemplės į skrandį.
Po operacijos dažnai skiriamas chemoterapinis gydymas, ypač jei yra metastazių.
Po operacijos dažnai skiriamas chemoterapinis gydymas, ypač jei yra metastazių.
Patarimai
Rekomenduojama valgyti lengvai virškinamą maistą, vengti aštrių, riebių patiekalų. Jei greitai atsiranda sotumo jausmas, pykina, reiktų valgyti mažiau ir dažniau. Maistas turi būti pakankamai kaloringas, taip pat reikia vartoti pakankamai vitaminų.
Profilaktika
Viena iš pagrindinių profilaktikos priemonių – kas kelerius metus atliekamos gastroskopijos, ypač rizikos grupės ir vyresniems žmonėms. Tai neapsaugo nuo vėžio atsiradimo, tačiau taip skrandžio vėžys nustatomas anksčiau, kol dar nėra išplitęs ir kol įmanoma jį visiškai pašalinti. Taip pat turi būti šalinami skrandžio polipai, kurie gali tapti piktybiniais, reikia gydyti Helicobacter pylori infekcijos sukeltą skrandžio uždegimą, sveikai maitintis (vartoti mažiau konservuotų, rūkytų, sūrių maisto produktų, daugiau – daržovių ir vaisių) .