Sveikata, grožis

Skuode apsilankęs ministras A. Dulkys: vadybiniai sprendimai padeda prisitaikyti ir nedidelėms gydymo įstaigoms

Pirmadienį, balandžio 4 d., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Skuodo gydymo įstaigose: Mosėdžio ir Skuodo pirminės sveikatos priežiūros centruose ir Respublikinės Klaipėdos ligoninės Skuodo filiale. Ministras su gydymo įstaigų darbuotojais aptarė biurokratijos mažinimo priemones, įvertino, kaip organizuojamas darbas gydymo įstaigose.

Skuodo rajone veikia trys pirminės sveikatos priežiūros įstaigos – dvi viešosios ir viena privati. Didžioji dalis Skuodo gyventojų yra pasirinkę šeimos gydytoją savo rajone. Mosėdžio pirminės sveikatos priežiūros centre apsilankęs ministras akcentavo, kad miestelių gydymo įstaigoms svarbu rasti nišą, kuo labiau atliepiant gyventojų poreikius. 

„Sparčiai mažėjant gyventojų ir esant nepalankiai demografinei situacijai, mažesnių miestelių gydymo įstaigos susiduria su dilema – likti ar išnykti. Mosėdį galiu įvardinti kaip sėkmingą pavyzdį: jis prisitaikė prie pacientų poreikių ir pelnė bendruomenės pagarbą. Mosėdžio pirminės sveikatos priežiūros centre prisirašiusių gyventojų yra tris kartus daugiau nei gyvena miestelyje. Prie to neabejotinai prisideda vadybiniai sprendimai, išvystytos slaugos paslaugos, kurių vis labiau reikia Lietuvos gyventojams“, – teigė A. Dulkys.

Skuode vidutiniškai vienam šeimos gydytojui tenka po šiek kiek daugiau nei porą tūkstančių prisirašiusių pacientų. Rajono vidurkis didesnis nei visos šalies. Tai reiškia, kad šeimos gydytojai čia dirba didesniu krūviu, jaučiamas šeimos gydytojų trūkumas. Su Skuodo pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotojais susitikęs ministras pristatė, kokie pakeitimai planuojami, mažinant biurokratiją jų darbe.

„Jau įsigaliojo ilgesnis siuntimų terminas. Seime yra pataisos, kurios leis slaugytojams išrašinėti siuntimus ir pratęsti receptus. Dabar vyksta diskusijos su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dėl nedarbingumo ekspertizės ir įvairių įrankių socialinėms reikmėms išrašymo. Viliuosi, jos bus produktyvios. Nuosekliai didinama šeimos gydytojų komanda, atsiras daugiau pagalbininkų jūsų darbe. Šiandien svarbu – priimti naujoves ir keistis. Nesate vieni, bet, jei bus dirbama kaip prieš dešimt metų, poveikis nebus jaučiamas“, – sakė ministras.

Ministras atkreipė dėmesį, kad dar pernai Skuodo gydymo įstaigos nenaudojo elektroninės Išankstinės pacientų registravimo sistemos – šiemet jau pradėti skelbti gydytojų laikai. Gyventojai pradėjo ja naudotis, taip trumpindami kelią pas gydytojus. Skuodo pirminės sveikatos priežiūros centre buvo pristatyta ir kita aktuali situacija – netolygus pacientų pasiskirstymas tarp šeimos gydytojų. Ministras akcentavo, kad gydymo įstaigos turi investuoti į medikų „minkštųjų“ gebėjimų lavinimą, juos pristatyti visuomenei, taip spręsdamos darbo krūvio netolygumus.                       

Spręsdama darbo organizavimo ir specialistų pritraukimo klausimą, Skuodo ligoninė dar 2004 m. tapo Respublikinės Klaipėdos ligoninės dalimi – jos filialu. Ligoninėje teikiamos įvairių specialistų konsultacijos, vystomos ginekologijos, dienos stacionaro, ambulatorinės chirurgijos, reabilitacijos, slaugos, paliatyvios slaugos, geriatrijos, neurologijos, intensyvios terapijos, reanimacijos, vidaus ligų paslaugos. Ligoninės paslaugos visa apimtimi pradėtos teikti po kovido pandemijos. Fiksuojamas paliatyvios pagalbos, slaugos, reabilitacijos paslaugų augimas, mažėja konsultacijų ir stacionarinių paslaugų poreikis.

„Skuode gavau patvirtinimą, kad susiduriame su demografiniais iššūkiais – pagal paslaugų apimtis matome, kad auga poreikis įvairių rūšių slaugai, reabilitacijai. Šiuo metu ruošiama ilgalaikės priežiūros koncepcija, kuri apims gyventojų priežiūrą tiek namuose, tiek gydymo įstaigose ir įneš daugiau aiškumo. Taip pat Skuode teigiamai priimtas antrinio lygio gydymo įstaigų perorientavimas į dienos paslaugas – gydytojai jas skiria, gyventojai jas renkasi, sakyčiau, vyksta paslaugų humanizavimas, kai pacientai kuo greičiau išleidžiami namo, mažiau juos užlaikant ligoninėje“, – nurodė ministras. 

Šiuo metu į Skuodą teikti paslaugų atvyksta trylika įvairių specializacijų gydytojų. Ministras akcentavo, kad paslaugas pagerintų telemedicinos paslaugos, kuomet gydytojai turi galimybę, pasitelkdami informacines technologijas, konsultuotis tarpusavyje ir su pacientu per atstumą. Tai išplėstų konsultacijų apimtis ir kokybę.

Ministras A. Dulkys šiemet aplankė jau dešimties rajonų gydymo įstaigas: Kėdainių, Kaišiadorių, Tauragės, Vilkaviškio, Pakruojo, Rokiškio, Švenčionių, Plungės, Mažeikių ir Skuodo. Ministras planuoja ir toliau tęsti vizitus po šalies gydymo įstaigas, kad tiesiogiai susipažintų su jų darbo organizavimo tvarka bei išklausytų gydytojų siūlymų, kaip pagerinti gydymo kokybę ir paslaugų prieinamumą.

SAM Komunikacijos skyrius

Pranešimą paskelbė: Jūratė Baltinaitė, LR Sveikatos apsaugos ministerija