Medicina, farmacija

Su dantų tiesinimo kapomis dailią šypseną pasieksite kur kas greičiau ir maloniau

Kreivi dantys – itin aktuali problema. Remiantis statistikos duomenimis, bent nedidelį dantų pozicijų lanke neatitikimą, susigrūdimą ar netaisyklingą sąkandį turi net apie 90 proc. žmonių! Dar neseniai vienintelis šių problemų sprendimo būdas buvo daug nepatogumų sukeliantys metaliniai breketai. Tačiau tobulėjant medicinos technologijoms atrastas inovatyvus dantų tiesinimo metodas, kurį pasitelkus kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio sukeliamas problemas galima išspręsti ne tik greičiau, bet ir nepatiriant jokio diskomforto. Apie jį pasakoja klinikos „Albodent“ gydytoja odontologė Vaiva Kščenavičiūtė.

Dantų tiesinimas svarbus ne tik dailiai šypsenai, bet ir gerai burnos sveikatai 

Pasak gydytojos, tiesūs dantys ir taisyklingas sąkandis svarbūs ne tik dėl estetinio vaizdo. Tik turėdami tiesius dantis galime užtikrinti tinkamą burnos higieną, sumažinti dantenų, apydančio ligų riziką ir išsaugoti gerą dantų bei burnos ertmės sveikatą. Esant kreiviems dantims ir netaisyklingam sąkandžiui dėl kai kuriems dantims tenkančio didesnio kramtymo krūvio jie greičiau dėvisi, gali nuskilti ar lūžti, o atlikti kokybišką dantų implantavimą ir protezavimą  gali būti sunku. Kreivų dantų ir sąkandžio problemos gali lemti ir sunkumus valgant, kalbant, taip pat smilkininio apatinio žandikaulio sąnario, kaklo, sprando, galvos skausmus. Dėl netenkinančios estetinės išvaizdos blogėja ir emocinė savijauta. 

Kokias problemas padeda išspręsti dantų tiesinimo kapos

Dantų tiesinimo kapos naudojamos siekiant efektyviai išspręsti įvairias dantų ir žandikaulių problemas: koreguoti netaisyklingas dantų pozicijas, susigrūdimą, atsikišimą, pasisukimą, per didelį ar per mažą žandikaulį, netaisyklingą sąkandį, tarpus tarp dantų. Šis dantų tiesinimo metodas tinka tiek prireikus minimalių korekcijų, tiek itin sudėtingais kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio atvejais. Sudėtingais atvejais ortodontas parenka ir gydymui  reikalingas papildomas priemones, tokias kaip elastikai, breketų segmentas, mini implantai ir pan. Kartais, esant tam tikroms dantų ir žandikaulių problemoms, gali prireikti ortognatinio (ortodontinio bei chirurginio) gydymo.

Dantų tiesinimas kapomis gali būti taikomas suaugusiesiems ir vaikams, kuriems yra išdygę visi nuolatiniai dantys. „Tačiau svarbu žinoti, kad prieš pradedant gydymą kapomis būtina gydytojo konsultacija ir  kruopštus paciento ištyrimas. Įvertinamus paciento dantų būklę, duomenis perduodami ortodontui, kuris nusprendžia, ar šis dantų tiesinimo būdas pacientui yra tinkamas. Jeigu ne, gydytojas ortodontas pacientui pasiūlo alternatyvius gydymo būdus“, – pabrėžia V. Kščenavičiūtė.

Dantų tiesinimo kapomis pranašumai

Gydytojos odontologės teigimu, dantų tiesinimas kapomis – inovatyvesnis gydymas nei kiti iki šiol naudoti metodai. Dantų tiesinimo kapos – tai išimamas, beveik nepastebimas ortodontinis aparatas, tikslingai stumiantis dantis į iš anksto suplanuotą padėtį. Būsimą rezultatą pacientas gali pamatyti dar prieš pradedant gydymą ortodonto paruoštame gydymo plane. Nors užsibrėžtas tikslas pasiekiamas tiek tiesinant dantis kapomis, tiek breketais, gydymas kapomis vyksta tikslingiau – judinant tik tuos dantis, kuriuos reikia, todėl jis įprastai užtrunka trumpiau.

Be to, su tiesinimo kapomis rezultato siekti kur kas maloniau. Kapos pagamintos iš minkštos ir lanksčios medžiagos, todėl jas patogu dėvėti, jos sukelia mažiau diskomforto. Kapos yra skaidrios, todėl aplinkiniams beveik nepastebimos. Lyginant su kitais ortodontiniais aparatais, tai  ne tik patogesnis, bet ir mažiau skausmingas gydymo būdas, tinkantis net itin žemą skausmo slenkstį turintiems žmonėms. Valgant ir valantis dantis kapas galima išsiimti, todėl nereikia keisti mitybos ir burnos priežiūros įpročių. Gydymo kapomis metu prireikia ir gerokai mažiau apsilankymų pas gydytoją – kontroliniai vizitai skiriami kas 3–4 mėnesius, tuo tarpu dantis tiesinant breketais pas specialistą reikia atvykti kas 4–6 savaites.

Paciento motyvacija ir bendradarbiavimas būtini sklandžiam gydymui 

Vaiva Kščenavičiūtė atkreipia dėmesį, kad tiesinant dantis kapomis labai svarbi ir paties paciento motyvacija, kantrybė bei kruopštumas. Kad gydymas vyktų sklandžiai bei efektyviai ir per numatytą laiką būtų pasiektas norimas rezultatas, pacientas turi įdėti pastangų – nešioti kapas ne mažiau nei 22 valandas per parą, laikytis gydytojo ortodonto pateiktų rekomendacijų. Labai svarbi ir kruopšti kasdienė dantų bei kapų priežiūra, reguliarūs vizitai pas burnos higienistą. 

Gydymo dantų tiesinimo kapomis trukmė priklauso nuo pradinės dantų ir žandikaulių padėties ir užsibrėžto gydymo tikslo. Vidutiniškai gydymas dantų tiesinimo kapomis trunka 1–2 metus, tačiau lengviems atvejams gali pakakti ir 3 mėnesių, o itin sudėtingiems gali prireikti 3–4 metų.

Gydytojos teigimu, esant geram paciento bendradarbiavimui, gydymas įprastai užtrunka trumpiau. 

Kaip vyksta gydymas kapomis

Dantų tiesinimas kapomis prasideda nuo ortodontinio ištyrimo: žandikauliai skenuojami 3D skeneriu, daromos protokolinės fotografijos, rentgeno tyrimai. Tuomet gydytojas ortodontas įvertina dantų bei sąkandžio būklę ir nusprendžia, ar jie gali būti koreguojami šiuo metodu. Patvirtinus, kad šis būdas tinkamas, bendradarbiaujant su gydytoju ortodontu kiekvienu atveju parengiamas individualus gydymo planas-vizualizacija, kuris pateikiamas pacientui. Jame aiškiai matoma, kaip planuojama judinti dantis, koreguoti sąkandį ir kokio rezultato galima tikėtis. Su pacientu taip pat aptariama gydymo trukmė. Svarbu paminėti, kad dantų tiesinimas kapomis gali būti atliekamas tik prižiūrint gydytojui ortodontui.

Kiekvienam pacientui skirti dantų tiesinimo kapų rinkiniai yra unikalūs. Individualios, prie dantų idealiai priglundančios kapos gaminamos pagal paciento tyrimų duomenis. Kartu su pirmuoju kapų rinkiniu pacientui pateikiamos detalios naudojimo instrukcijos. Kapos turi būti dėvimos nuolat, išskyrus dantų valymo ir valgymo laiką. Kad dantys nuolatos judėtų norima kryptimi, kapas maždaug kas 2 savaites reikia keisti naujomis. Pradedant gydymą pacientui gali būti uždedamos efektyvesniam gydymui reikalingos priemonės (sagutės, kabliukai, mikroimplantai, elastinės gumelės).

Dantų tiesinimo kapomis metu kartą per kelis mėnesius reikia apsilankyti kontroliniams vizitams, kurių metų surenkami duomenys perduodami gydymą prižiūrinčiam gydytojui ortodontui, kad būtų galima įsitikinti, jog gydymas vyksta tiksliai taip, kaip suplanuota, o prireikus būtų galima atlikti tam tikras gydymo plano korekcijas. Pabaigus gydymą, ištiesinti dantys taisyklingoje padėtyje užfiksuojami individualiai pagamintomis retencinėmis kapomis, padedančiomis užtikrinti, kad dantys negrįš į pradinę poziciją. Šiame etape taip pat svarbi paciento atsakomybė, nes dantų padėties ir sąkandžio korekcijos rezultato išsaugojimas priklauso nuo retencinių kapų dėvėjimo.

Po dantų tiesinimo kapomis pacientai gali džiaugtis taisyklingu sąkandžiu, į tvarkingus lankus sustatytais dantimis ir žymiai dailesne šypsena.

„Jeigu dėl breketų keliamų nepatogumų vis atidėliojote ortodontinį gydymą, dabar galite rinktis inovatyvų dantų tiesinimą kapomis. Pasitelkus novatorišką metodą, dantys tiesinami ne tik beveik nepastebimai, bet ir patiriant daug mažiau skausmo, diskomforto ir komplikacijų po ortodontinio gydymo, lyginant su breketų sistemomis. Pasirinkę dantų tiesinimą kapomis, net nepajusite, kaip vėl galėsite nevaržomai šypsotis ir labiau pasitikėti savimi“, – baigdama pokalbį tikina gydytoja odontologė Vaiva Kščenavičiūtė.

 

Pranešimą paskelbė: Žygimantas Kvartūnas, RAKVA UAB