Ligos,  Širdies ir kraujagyslių ligos

TEMPORALINIS ARTERIITAS

Temporalinis arteriitas (gigantinių ląstelių arteriitas) – tai smilkininės arterijos (kuri eina per smilkinį, šalia akies) uždegimas.
Ligos priežastys
Dėl arterijų uždegimo dažniausiai pažeidžiamos smilkinių arterijos, rečiau – kaklo bei rankų arterijos, paburksta jų sienelės, susiaurėja arterijų spindis, todėl sumažėja kraujo tekėjimas šia kraujagysle. Tai sukelia ligai būdingus simptomus. Tikslios ligos priežastys nėra žinomos. Manoma, kad tai yra iškreiptas organizmo imuninės sistemos atsakas, kuomet už imunitetą atsakingos ląstelės į arterijų sieneles reaguoja kaip į svetimą organizmui audinį.
Dažniausiai šia liga serga vyresnės nei 50 metų moterys. Vyrai serga 2 kartus rečiau.
Simptomai
Galvos skausmasSmilkinio srities pulsuojantis skausmasVeido, kaklo raumenų skausmasVeido, kaklo ir raumenų įtempimasSkausmas kramtantŽandikaulio,liežuvio skausmasKarščiavimasKūno masės mažėjimasPrakaitavimasRegėjimo sutrikimai
Ligos eiga
Pirmieji arteriito simptomai gali priminti gripą – atsiranda galvos, smilkinių skausmas, gali būti karščiavimas, raumenų skausmas, pablogėjęs regėjimas ar dvejinimasis akyse.
Sergančiųjų prognozė dažniausiai būna gera, jei diagnozė nustatyta anksti ir laiku paskirtas teisingas gydymas, tokiais atvejais dažnai simptomai greita išnyksta ir pasiekiama visiška ligos remisija (liga niekuomet neatsinaujina) . Tačiau negydomas temporalinis arteriitas gali sukelti sunkių, net mirtinų komplikacijų.
Komplikacijos
5-15 proc. sergančiųjų temporaliniu arteriitu apanka dėl sutrikusio akies audinių aprūpinimo krauju. Aklumas, net ir teisingai gydant arteriitą, gali būti negrįžtamas. Mažiau nei 5% sergančiųjų ištinka insultas dėl sutrikusios smegenų kraujotakos.
Tyrimai
Temporalinės (smilkinio) arterijos apžiūra – jau apžiūrėdamas Jus gydytojas gali pastebėti, kad Jūsų smilkinio arterija yra paburkusi, sustorėjusi, apimta uždegimo, oda virš arterijos paraudusi. Jei gydytojas pabandys apčiuopti arteriją, jausite skausmą, o gydytojas gali jausti susilpnėjusį ar visai išnykusį pulsą;
Arterijos apžiūrėjimas specialiu echoskopu;
Atliekama smilkinio arterijos biopsiją (mažas arterijos sienelės gabalėlis išpjaunamas ir apžiūrimas pro mikroskopą;
Kraujo tyrimuose gali būti uždegimui būdingų pokyčių – didelis eritrocitų nusėdimo greitis, kt. Taip pat gali būti rasta mažakraujystė (anemija) .
Gydymas
Jei yra pagrindo įtarti temporalinį arteriitą, kartais net nelaukiam biopsijos tyrimo rezultato – gydymas pradedamas kuo greičiau.
Skiriami kortikosteroidai (prednizolonas, metilprednizolonas) . Šie vaistai ne tik gana greitai sumažina ligos simptomus, tačiau yra ir pagrindinis būdas, padedantis išvengti arteriito komplikacijų – aklumo ir insulto. Gydymui skiriamos didelės šių vaistų dozės apie vieną mėnesį. Vėliau dozę galima palengva mažinti, tačiau palaikomąjį gydymą reikia tęsti ilgai – dvejus metus ar net ilgiau.
Patarimai
Sergant arteriitu, specifinių dietos rekomendacijų nėra. Patariama vengti antsvorio (vartojant gliukokortikoidus galimas kūno masės padidėjimas) ;
Svarbiausia – nenutraukti vaistų vartojimo nepasitarus su gydytoju! Žinokite, kad šių vaistų negalima nutraukti staiga, reikia iš lėto mažinti jų dozę. Pastebėję pašalinį vaistų poveikį, praneškite apie tai savo gydytojui, kuris Jums patars, kaip toliau elgtis.
Jeigu sergate arteriitu, Jums labai svarbu kontroliuoti savo kraujo spaudimą ir nerūkyti. Padidėjęs kraujo spaudimas ir rūkymas dar labiau sutrikdo kraujotaką pažeistose arterijose, todėl tokiems žmonėms išauga komplikacijų (aklumo ir insulto) rizika.
Profilaktika