Medicina, farmacija

Tėvo dienos proga neįkainojama tėčio dovana sūnui: dovanojo savo inkstą

Birželio 3 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų medikų komanda atliko ketvirtąją šiais metais gyvojo donoro inksto transplantaciją. Sūnui inkstą dovanojo vienas artimiausių žmonių – tėtis. Šis tėčio poelgis pakeis sūnaus gyvenimą negrįžtamai, jis galės gyventi gerokai kokybiškesnį gyvenimą.

Tai jau 4 gyvojo donoro transplantacija šiais metais, kai per visus 2020 m. įvyko vos 3 gyvojo donoro inkstų transplantacijos. Lietuvoje vidutiniškai atliekama po 8 gyvojo donoro inksto operacijas per metus.

Nors 2020-ieji buvo sukaustyti pandemijos ir tapo ypatingai sudėtingi, tačiau šiais metais gyvosios organų donorystės skaičius auga. „2020 m. dėl šalyje paskelbto karantino buvo sustabdyta gyvosios donorystės programa, nes tai būtų per didelė rizika tiek donorams, tiek recipientams. Po transplantacijos imuninė sistema yra labai jautri bet kokiai infekcijai. Užsikrėtimas COVID-19 virusu galėtų sukelti pavojingas pasekmes, taip pat labai apsunkintų pooperacinį gydymą bei slaugą. Džiugu, jog po griežtų koronaviruso suvaržymų, pamažu gyvojo donoro inkstų transplantacijos atliekamos vis dažniau“, – pastebi Artūras Bagotyrius, Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius.

Nelikime abejingi žmonėms, kuriems galime dovanoti pilnavertį gyvenimą. Organų transplantacijos dėka atsiranda visos įmanomos galimybės keliauti, dirbti ar kurti. Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos skatina žmones pasiryžti gyvajai donorystei. Tai yra visiškai saugu, nes inksto išėmimo operacija atliekama tik tuo atveju, kai gydytojai yra įsitikinę, jog tai nekenkia potencialaus donoro fizinei sveikatai, nes abu inkstai turi veikti puikiai.

Lietuvoje inkstų transplantacijos atliekamos iš mirusio ir iš gyvojo donoro. Tyrimai atskleidžia, kad iš gyvojo donoro paimtas inkstas funkcionuoja sėkmingiau. Lietuvoje gyvoji donorystė galima tarp giminaičių (inkstą dovanoti gali tėvas, motina, senelis, brolis, sesuo ar dėdė), o jeigu imunologinis suderinamumas yra geras, donoru gali tapti vyras ar žmona. Inkstą gali dovanoti bet kurios kraujo grupės žmogus, svarbiausia, kad būtų geras imunologinis suderinamumas, dėl kurio inkstas veikia ilgiau, rečiau pasitaiko atmetimo reakcijų.

Pareikšti sutikimą po mirties transplantacijai paaukoti organus ir audinius gali kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo. Tai padaryti galima užpildžius sutikimą internetu https://ntb.lt, visose gydymo įstaigose bei „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Pranešimą paskelbė: Agnė Kavaliauskaitė, Nacionalinis transplantacijos biuras
Tėvo dienos proga neįkainojama tėčio dovana sūnui: dovanojo savo inkstą