Sveikata, grožis

Tinklaraštininkė atskleidė savo kavos paslaptį: labai svarbu tikslus vandens kiekis

Balintą kavą, glotnučius ir daugybę kitų gėrimų bei patiekalų šiais laikais galima paruošti be įprasto pieno, naudojant jo augalines alternatyvas. Vis daugiau žmonių ryžtasi tai išbandyti būtent sausį, kuris pasaulyje dar vadinamas „Veganuary” (liet. „Veganiškas sausis”). Šį mėnesį žmonės skatinami naudoti daugiau augalinės kilmės produktų, nes jie daro mažesnį neigiamą poveikį aplinkai. Tačiau jei esate kavos su pienu mėgėjas, svarbu žinoti kelias smulkmenas, kad kava su augaliniu pienu būtų tokia pat skani. 

Tarp netikėčiausių pagardų – eglės ūglių sirupas 

Tinklaraštininkė Amelija Kuzmarskė – tikra kavos mėgėja, kuriai šis gėrimas yra svarbi ir ypatinga kasdienybės dalis. „Dažniausiai kavą geriame ryte, drauge su partneriu. Kiekvienąkart šviežiai malame pupeles, renkamės kavos virimo būdą. Dažniausiai tai būna filtrinė kava arba ruošta prancūziškame kavinuke. Kartu pusryčiaudami ją ragaujam. Tai mums – ne tik kavos gėrimas, bet ir kasdienis bendravimo ritualas“, – pasakoja moteris. 

Ji yra išbandžiusi ne tik daugybę kavos virimo būdų, bet ir įvairių pagardų šalia: balina ją pienu, augaliniu gėrimu, o kartais – ypač vasarą – mėgsta pagardinti ir sirupais.  

„Mėgstu eksperimentuoti, o su augaliniu gėrimu paruošta kava yra ne naujiena tarp mano pasirinkimų. Žinoma, reikia pasirinkti gerą augalinį gėrimą. Pavyzdžiui, su avižiniu gėrimu balinta kava būna itin kremiška ir švelni. Neragavusiems siūlyčiau pradėti nuo jo, o vėliau jau galima išmėginti skirtingų skonių. Iš sirupų jau kelerius metus mano pirmas pasirinkimas yra eglės ūglių sirupas. Jį pavasarį, miške pririnkusi jaunų egles ūglių, išverda mano mama. Šis sirupas kavai suteikia šiek tiek mėtas primenantį šiltą poskonį ir tokia kava ypač skani karštą dieną“, – pasirinkimais dalinasi A. Kuzmarskė.

Tausojant gamtą, atidžiai renkasi ir kavą, ir priedus 

„Žmones, kurie nori vartoti daugiau augalinių produktų ir taip daryti teigiamą įtaką ne tik aplinkai, bet ir savo sveikatai, raginame išbandyti ne tik mėsos, bet ir pieno alternatyvas. Įvairūs augaliniai gėrimai yra vienas iš pasirinkimų. Jie puikiai tinka ne tik kavai ir kakavai, bet ir blynams, košėms, įvairiems desertams, pyragaičiams ir kitiems patiekalams gaminti. Svarbu pasirinkti, ką kada vartoti. Pavyzdžiui, šokoladinis avižų pienas puikiai tinka mėgstantiems pusryčių dribsnius, o jei reikia pieno padažui gardinti – rinkitės nesaldintą, neutralaus skonio avižų gėrimą”, – patarimais dalijasi Mindaugas Šiaulys, IKEA maisto paslaugų skyriaus vadovas. 

Nors iki šiol IKEA buvo labiau žinoma dėl tokių maisto produktų kaip daržovių ir augaliniai kukuliai, vegetariški dešrainiai ar ledai, asortimentą neseniai papildė piniginei draugiški avižų gėrimai. Jie yra trijų rūšių: paprastas, šokoladinis ir skirtas kavai ruošti.

M. Šiaulio teigimu, jų kavos asortimentas taip pat sudaromas, vadovaujantis kokybės ir tvarumo kriterijais: „IKEA kavai gaminti naudojamos tik 100 proc. arabikos pupelės, kurių skonis laikomas aukščiausios kokybės ženklu. Visos mūsų kavos pupelės yra ekologiškos ir turi UTZ sertifikatą. Tai leidžia aiškiai žinoti, iš kur kava atkeliauja ir kad ją gaminant laikomasi tvaraus ūkininkavimo principų bei užtikrinamos geros sąlygos darbuotojams.”

Kava pagal Ameliją prancūziškame kavinuke 

Amelija su skaitytojais dalijasi savo kavos ruošimo taisyklėmis ir receptu: „Rekomenduoju ruošiant kavą sverti ir pupeles, ir vandenį – taip gaunama geriausia proporcija ir skonis. Šįkart balinimui iš augalinių gėrimų renkuosi IKEA avižinį gėrimą, skirtą specialiai skirtą kavai ruošti. Su juo pavyksta susiplakti standžią putą, tad galima pasijusti beveik tikru barista ir pačiam nustebinti save.“

2-3 puodeliams pagaminti reikės:

500 ml vandens

30-35 g kavos pupelių ar maltos kavos

Šlakelio avižinio gėrimo kavai ruošti

Paruošimas:

Jei paprastai naudojate nemaltas kavos pupeles, šiam kavos ruošimo būdui jas reikia gana stambiai sumalti. Tuomet supilkite kavą į kavinuką ir užpilkite maždaug 95 laipsnių vandeniu. Nebūtina turėti termometro – tiesiog užvirę vandenį nepilkite jo iškart ant kavos, o kelias minutes luktelėkite. Per karštas vanduo pridės kavai nereikalingo kartumo.  

Užpylę kavą vandeniu, nejudinkite jos 2-3 minutes. Tuomet kavą pamaišyti šaukštu ir dar po poros minučių nuspauskite stūmoklį. Pagardinkite avižiniu gėrimu, jei norite – galite jį prieš tai atskirai paplakti, kad gautume kavą su balta puta.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Neringa Gudišauskaitė, UAB „Bosanova”