Ligos,  Širdies ir kraujagyslių ligos

TRAUMINIS ŠOKAS

Trauminis šokas – tai žmogaus gyvybei pavojinga organizmo reakcija įvykus traumai.
Ligos priežastys
Ši būsena gali išsivystyti po traumos, ypač masyvios – pvz. dubens kaulų lūžimo, autoįvykio.
Tuo metu mechaniniai faktoriai pažeidžia audinius, labai smarkiai dirginamos nervinės galūnėlės, ir jomis sklindantys impulsai tiesiog perdirgina centrinę nervų sistemą (smegenis) . Be to, netenkama kraujo – sumažėja cirkuliuojančių skysčių tūris organizme. Dėl „perdirginimo” į kraujotaką išsiskiria tam tikri hormonai, kaip atsakomoji reakcija (svarbiausias – adrenalinas, tačiau dalyvauja ir daug kitų, nes suaktyvėja vidaus sekrecijos liaukų veikla) . Tai taip pat turi įtakos mikrocirkuliacijos sutrikimui ir audinių badui.
Simptomai
SusijaudinimasIšblyškusi oda ir gleivinėsAukštas kraujo spaudimasDažnesnis pulsasDažnas kvėpavimasBendras silpnumasŽemas kraujo spaudimasPrakaitavimasRetas kvėpavimasPaviršutiniškas kvėpavimas
Ligos eiga
Trauminiam šokui būdingos stadijos:

Erektilinė (erectus – įsitempęs) fazė
Žmogus būna sujaudintas, gali nejausti skausmo,jis daug šneka, gestikuliuoja, atrodo išblyškęs. Padidėja arterinis kraujospūdis, padažnėja pulsas ir kvėpavimas.
Jei šokas lengvas, organų funkcijos palengva normalizuojasi ir šia stadija procesas pasibaigia. Priešingu atveju reguliacijos procesai sutrinka, šokas pereina į torpidinę fazę.

Torpidinė fazė
Ligonis prieš tai buvęs sujaudintas, tampa „prislopintas”. Šiai stadijai būdinga:
didelis bendras silpnumas, arterinio kraujospūdžio sumažėjimas. Ligonį pila prakaitas,
kvėpavimas tampa retas, paviršutiniškas.
Šokas paprastai vystosi greitai – per keletą minučių ar valandų.

Komplikacijos
Tyrimai
Dažniausiai veiksnys, galėjęs sukelti trauminį šoką, būna žinomas. Šoką diagnozuoti padeda minėta simptomatika, matomi sužalojimai, įtariami kaulų lūžimai.
Atliekami tyrimaių – rentgeno, kraujo,gali būti ir ultragarso (pvz, jei galvojama, jog traumos metu pažeisti vidaus organai) .
Gydymas
Vertinama paciento būklė, arterinis kraujospūdis, imobilizuojamos sužalotos galūnės. Paprastai į veną įvedama adata, kad esant reikalui, būtų galima tuoj pat suleisti vaistų, lašinti tirpalus į veną. Sužalota vieta nuskausminama.
Pacientas vežamas į ligoninę, kur įvertinus sužalojimus, šoko sunkumą, organizuojama tolimesnė pagalba. Ar pacientas bus tuoj pat operuojamas, ar to nereikia, ar pirma reikalinga stabilizuoti širdies ir kraujagyslių sistemos, kartu ir kitų organų (pvz. inkstų) būklę, sprendžia gydytojai, dažnai tariasi net kelių specialybių atstovai. Esant sunkiam šokui, pagalba teikiama Intensyvios terapijos skyriuje, gali būti taikoma net dirbtinė plaučių ventiliacija, nuolat lašinami specialūs tirpalai ar kraujo produktai į veną.
Patarimai
Šoko ištiktam duokite nuskausminamų vaistų, kokių turite vaistinėlėje (Ketanovas, ibuprofenas ar kt.) , nebijokite pakartotinos dozės.
Uždėkite tvarstį ant žaizdos, jei matote jog kraujas trykšta srovele, pulsuoja – uždėję tvarstį, paspauskite.
Kvieskite Greitąją medicinos pagalbą.
Kalbinkite, raminkite nelaimės ištiktą pacientą.
Jei įtariate, jog lūžęs kaklas – jokiu būdu nejudinkite nukentėjusio, netempkite jo į kitą vietą
Profilaktika