Ligos,  Moterų ligos

TRICHOMONOZĖ

Trichomonozė yra dažniausiai lytiniu būdu plintanti infekcinė liga, kuri pasireiškia
Ligos priežastys
Ligą sukelia pirmuonis – makšties trichomona (lot. Trichomonas vaginalis) . Šie pirmuonys blogai išsilaiko išorinėje aplinkoje. Dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių metu, užsikrėtimas per buitinį kontaktą – retas. Galimas naujagimio užsikrėtimas nuo sergančios gimdyvės gimdymo metu.
Rizikos veiksniai yra atsitiktiniai lytiniai santykiai, barjerinių kontracepcijos priemonių nenaudojimas.
Dažnai trichomonoze sergantys asmenys serga ir kitomis lytiškai plintančiomis ligomis, pvz.: chlamidioze, gonorėja, mikoplazmine infekcija, Candida rūšies grybeliais ir kitomis.
Simptomai
 • Lytinių organų niežėjimas
 • Skausmingas šlapinimasis
 • Skausmingi lytiniai santykiai
 • Žuvies kvapo išskyros iš lytinių takų
 • Lytinių organų „deginimo” pojūtis
 • Gausios putotos išskyros iš lytinių takų
 • Ligos eiga
  Inkubacinis periodas yra nuo 3 iki 28 dienų. Moterims būdingos gausios, skystos, putotos, nemalonaus žuvies kvapo, gelsvai žalsvos išskyros iš lytinių takų, išorinių lyties organų niežėjimas, deginimas, stiprėjantis besišlapinant, skausmingi lytiniai santykiai.
  Vyrams ligos eiga dažnai besimptomė.

  Ūmi trichomonozė tęsiasi iki 2 mėnesių, jei ilgiau – tai lėtinė forma.
  Moterims trichomonos sukelia išorinių lyties organų, makšties, šlaplės, šlapimo pūslės uždegimus.
  Vyrams trichomonos sukelia šlaplės, apyvarpės, prostatos, sėklidės prielipo uždegimą. Būdingos negausios putotos ar pūlingos išskyros iš šlaplės, skausmingas šlapinimasis. Lėtinė trichomonozė sukelia lėtinį prostatitą (prostatos uždegimą) .

  Komplikacijos
  Trichomonozė moterims gali komplikuotis gimdos, jos priedų uždegimu, vyrams – prostatos, sėklidės prielipo ir kitų lyties organų uždegimais.
  Tyrimai
  Sukėlėjas yra nustatomas mikroskopu tiriant išskyrų iš lytinių takų tepinėlį. Taip pat išskyros gali būti sėjamos į specialią terpę, siekiant padauginti ligos sukėlėją, tai leidžia 99 proc. atvejų diagnozuoti trichomonozę, bet tyrimo rezultatas būna 4-7 dieną.
  Gydymas
  Liga gydoma ambulatoriškai. Iki gydymo pabaigos lytiniai santykiai nerekomenduojami. Kartu būtina gydyti ir lytinį partnerį.
  Trichomonos gali užgožti smulkesnes bakterijas, taip pat ir kitų lytinių ligų sukėlėjus, todėl kai bus išgydyta trichomonozė, gydytojas turi paneigti kitas lytines ligas (dažnai gonorėją) , o jas nustačius, gydyti.
  Trichomonozė yra gydoma metronidazoliu. Gydymo metu ir 2 paras po gydymo negalima vartoti alkoholio. Po vaistų vartojimo būtina kontrolė ar gydymas buvo efektyvus.
  Patarimai
  Profilaktika
  Vengti atsitiktinių lytinių santykių, jų metu naudoti barjerines kontracepcijos priemones (prezervatyvus) .