Ligos,  Odos ligos

UTĖLĖTUMAS

Utėlėtumas (pedikuliozė) – tai odos liga, sukelta kraują siurbiančių parazitų – utėlių.
Ligos priežastys
Ant žmogaus parazituoja trys utėlių rūšys: galvinė, drabužinė ir kirkšninė utėlės.
Galvinė utėlė – 2,4-3,1 mm ilgio. Apvaisinta patelė kasdien deda 3-4 kiaušinėlius (glindas) , iš kurių po 8-12 dienų išsiperi lervos, per 18-22 dienas tampančios subrendusiomis utėlėmis.
Drabužinės utėlės ilgesnės už galvines, jos yra 3,2-4 mm ilgio. Per 34 dienas padeda 275-300 kiaušinėlių, gyvena drabužių (dažniau apatinių) siūlėse ir raukšlėse. Glindas priklijuoja ant drabužių siūlių.
Kirkšninės utėlės yra mažiausios – 1,5 mm ilgio, plokščios. Jos prisitaiko prie odos spalvos ir yra sunkiai matomos.
Simptomai
 • Niežulys
 • Odos pūliavimas
 • Raudonos dėmės ant odos
 • Melsvos dėmelės ant odos
 • Glindos
 • Šašai
 • Limfmazgių padidėjimas
 • Ligos eiga
  Galvinės utėlės dažniausiai apsigyvena pakaušio ir smilkinių srityse. Įkandus utėlei niežti, oda nukasoma, į nukasytas vietas patenka mikrobų, vystosi odos pūlinės ligos. Sunkiais atvejais visa galva gali būti padengta pūlingu šašu, plaukai susivelia į kaltūną, padidėja kaklo limfmazgiai.
  Drabužinių utėlių paprastai randama drabužių siūlėse ir raukšlėse. Bet jų gali būti ir ant gaktos, pažastų plaukų, gyvaplaukių. Šių utėlių įkandimo vietose lieka raudonų dėmių. Praėjus kelioms valandoms po įkandimo pradeda smarkiai niežėti, oda nukasoma ir dažnai prisideda antrinė bakterinė infekcija.
  Galvinės ir drabužinės utėlės perneša dėmėtosios ir grįžtamosios šiltinės sukėlėjus. Kirkšninės utėlės laikosi gaktoje, mašnelės odoje, tarpukojyje, išplinta ir į antakius, blakstienas, pažastis, krūtinę ir pilvą. Jos guli ant odos ir nejuda, o vienos pusės kojomis būna įsikibusios į odą.
  Kirkšninių utėlių įkandimai sukelia silpną niežėjimą ir beveik nenukasomi. Utėlių įkandimo vietose būna nago dydžio melsvų dėmelių. Jei kirkšninių utėlių yra blakstienose, išilgai voko krašto gali būti melsvai rausvos juostos.
  Komplikacijos
  Tyrimai
  Gydymas
  Galvos utėlėtumui gydyti vartojami insekticidiškai veikiantys šampūnai bei losjonai. Tai permetrino 0,5-1 proc. ir benzil-benzoato 20 proc. emulsija. Benzil-benzoatas sunaikina ne tik utėles, bet ir glindas. Jos iššukuojamos tankiomis šukomis, prieš tai perplovus galvą silpnu acto tirpalu. Actas ištirpina chitininę medžiagą, todėl glindos geriau pasišalina. Šukuoti su actu reikia keletą dienų iš eilės.
  Galvines utėles galima naikinti ir žibalo bei aliejaus mišiniu. Juo reikia suvilgyti galvos plaukus, apdengti vaškiniu popieriumi ir gerai aprišti skarele kelioms valandoms. Po to išplauti galvą karštu vandeniu su muilu ir iššukuoti suvilgant šukas actu.
  Jei yra gaktos utėlėtumas, taip pat naudojama 20 proc. benzil-benzoato emulsija, 0,5 proc. permetrino tirpalas, kuris neskiestas įtrinamas į gaktos plaukus, palaukiama kol nudžius, paskui nuplaunama.
  Turint drabužinių utėlių, svarbu dažnai maudytis bei keisti baltinius. Drabužius reikia dezinfekuoti. Rankšluosčiai, lovos baltiniai, apatiniai drabužiai turi būti virinami, o viršutiniai – lyginami karštu lygintuvu. Drabužinės utėlės gali badauti iki 6 savaičių, o žūva žemesnėje nei 12 laipsnių Celsijaus temperatūroje.
  Svarbu išvengti pakartotinės infekcijos, todėl reikia gydyti ir kontaktinius asmenis. Naudotis tik savo higienos reikmenimis (šukomis, plaukų šepečiais, segtukais) .
  Patarimai
  Profilaktika
  Vengti to, kas padeda utėlėms plisti – netinkamų higieninių sąlygų, nešvaros, ankštų perpildytų butų.