Medicina, farmacija,  Straipsniai,  Sveikata, grožis

Vabzdžių įkandimai: kokiems simptomams pasireiškus reikia kreiptis į medikus?

Atėjus vasaros sezonui, mėgautis jo teikiamais malonumais neretai trukdo suaktyvėję įvairūs vabzdžiai, kurių įkandimai gali sukelti alergines reakcijas. „Camelia“ vaistininkė Laima Liaugotienė sako, kad pasitaiko atvejų, kai jos pasireiškia žmonėms, kurie iki tol nebuvo jautrūs vabzdžių įgėlimams ir paaiškina dažniausias to priežastis.

„Alergiją vabzdžių įgėlimui sukelia daug ir įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai ji kyla dėl nusilpusios imuninės sistemos, organizmo užterštumo toksinais ar sutrikusios žarnyno bakterijų pusiausvyros. Be to, jeigu šios problemos nesprendžiamos, didėja alergijos pasikartojimo rizika“, – įspėja L. Liaugotienė.

Vaistininkė priduria, kad alergiją galima įtarti, jeigu vietinė reakcija – įkandimo vietoje atsiradęs paraudimas ar patinimas – nepraeina per 24 valandas, atsiradęs patinimas yra didesnis nei 10 cm ar kartu pasireiškia nespecifiniai simptomai, pavyzdžiui, galvos skausmas, karščiavimas.

Įkando vabzdys: ką daryti?

Anot L. Liaugotienės, įkandimo vietą reikėtų patepti specialiu pieštuku, želė ar geliu, kurio sudėtyje būtų saldymedžio, ramunėlių, medetkos, levandos, jonažolės, alavijo, hamamelio, rozmarino, mėtos ar anyžiaus ekstrakto. Priemonės su šiomis sudėtinėmis medžiagomis ne tik ramina ir vėsina sudirgusią odą, tačiau lengvina tokius simptomus kaip odos perštėjimas ar niežulys.

„Dažnai tenka sulaukti pacientų klausimų, ar galima niežulį, patinimą mažinti natūraliomis priemonėmis, pavyzdžiui, įgėlimo vietą trinti svogūnų, obuolių sunka ar jų puselėmis. Visada pateikiu tą patį atsakymą – galima, tik atsargiai. Tai reiškia, kad pirmiausia reikia įsitikinti, ar naminės priemonės nesukels alergijos dėl organizmo įsijautrinimo: patepkite jomis mažą odos lopinėlį ir parą stebėkite, jeigu tai nesukėlė jokios nepageidaujamos reakcijos, galite įtrinti įkandimo vietą“, – pataria vaistininkė.

Atsiradus vietinei alerginei reakcijai įkandimo vietoje, reikėtų neišsigąsti ir naudoti antihistamininį preparatą, kurio sudėtyje yra tokios veikliosios medžiagos kaip dimetindenas ar difenhidraminas. Kai tai nepadeda, reikėtų išgerti vaistų nuo alergijos, kurių sudėtyje yra loratadino ar cetirizino dihidrochlorido. Jeigu dėl alergijos suprastėja miego kokybė, patariama vartoti centrinę nervų sistemą slopinantį ir mieguistumą keliantį preparatą, kurio sudėtyje yra klemastino.

„Pasireiškus sunkiai alerginei reakcijai, reikėtų naudoti vietinio poveikio tepalą su hidrokortizonu, kuris pasižymi stipriu priešuždegiminiu poveikiu“, – rekomenduoja L. Liaugotienė.

Atvejai, kai reikia medikų pagalbos

„Camelia“ vaistininkė sako, kad skubi medicininė pagalba reikalinga tada, kai dėl vabzdžio įkandimo pasireiškia staigi anafilaksinė (alerginė) reakcija: jaučiamas lūpų, liežuvio patinimas, atsiranda generalizuota dilgėlinė, odos niežulys ar paraudimas. Taip pat, kai pasunkėja kvėpavimas, atsiranda dusulys, švokštimas, staiga nukrenta kraujo spaudimas, pasireiškia nuolatiniai virškinimo spazmai ar vėmimas.

„Nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją rekomenduojama tada, kai naudojant nereceptinius preparatus alerginė reakcija nesilpnėja arba priešingai – stiprėja“, – priduria L. Liaugotienė.

Prevencija: apsaugai nuo kenkėjiškų vabzdžių

„Camelia“ vaistininkė sako, kad yra būdų, kurie gali padėti apsisaugoti nuo įkyrių vabzdžių ir išvengti dėl jų įgėlimų atsiradusių negalavimų.

Poilsiavimui ar iškyloms pasirinkite vietą, kur mažiau drėgmės ir labiau vėjuota. Jeigu to padaryti nepavyksta, venkite sėdėjimo, gulėjimo ar vaikščiojimo tarp aukštų žolių.

Renkitės šviesesniais, storesnio audinio rūbais, kurie pridengtų kuo daugiau kūno.

Naudokite priemones, kurios atbaido vabzdžius – citrinžolių, anyžių, čiobrelių, gebenės, eukaliptų, levandų, rozmarinų ar pipirmėčių eterinius aliejus. Tačiau žinokite, kad vieno aromato eterinis aliejus atbaido tik dalį vabzdžių.

Neuždengtas kūno vietas apsaugokite naudodami repelentus. Galite rinktis cheminės sudėties, pasižyminčius didesne apsauga, bet galinčius dirginti odą arba natūralius, pagamintus iš didelės įvairovės eterinių aliejų, nedirginančių odos ir suteikiančių pakankamą apsaugą.

„Repelentų asortimentas taip pat yra pritaikytas įvairioms amžiaus grupėms, pavyzdžiui, vaikams. Juos apsaugoti paprasčiausia renkantis klijuojamus pleistrus, apyrankes ar prie vežimėlių segamus segtukus, kurie yra prisotinti augalų eteriniais aliejais“, – priduria „Camelia“ vaistininkė.