Nepažeista moters makšties gleivinė veikia antimikrobiškai. Todėl patekęs nedidelis Candida grybelių kiekis nesidaugina, neišplinta ir nesukelia jokių požymių. Vartojant plataus spektro antibiotikus, užslopinama natūrali makšties bakterinė flora. Tuomet ir atsiranda palankios sąlygos daugintis Candida grybeliams.
Be to, dėl įvairių priežasčių susilpnėjus organizmo imunitetui, pvz., sergant cukriniu diabetu, kitomis lėtinėmis ligomis, po operacijų, vartojant imunitetą slopinančius, hormoninius vaistus, nepakankamai maitinantis, trūkstant maiste vitaminų, susidaro palankios sąlygos sparčiai tarpti grybelinei infekcijai.
Pienligė – įvairaus amžiaus moterų liga. Daugelis moterų pirmą kartą su pienlige susiduria nėštumo metu. Tuo laikotarpiu besikeičiantis hormonų santykis veikia makšties terpę ir sudaro palankias sąlygas daugintis Candida grybeliams. Menopauzėje ir vėliau vykstantys hormonų pusiausvyros pokyčiai taip pat dažnai provokuoja pienligės atsiradimą.
Reikėtų priminti, kad neretai pienligė išsivysto ir dėl perdėtos higienos. Gydytojai-ginekologai pataria neplauti makšties, o išorinius lytinius organus prausti intymiai higienai skirtomis priemonėmis.
Dažniausiai pienlige susergama dėl jau minėtų priežasčių makštyje suvešėjus grybeliui. Nors vulvos ar makšties kandidozė nepriskiriama lytiškai plintančioms ligoms, tačiau lytinis kontaktas su infekuotu Candida grybeliu partneriu – vienas iš galimų užsikrėtimo būdų. Jei moteriai pienligė kartojasi dažnai, būtina gydyti ir partnerį.
Kai pacientė serga lėtine, pasikartojančia pienlige, gali būti atliekamas tiriamosios medžiagos pasėlis į specialias mikrobiologines terpes.
Kai moteris pirmą kartą suserga pienlige, paprastai ji gydoma makšties žvakutėmis ar makšties tabletėmis. Tokių formų vaistai veikia vietiškai, beveik nepatekdami į bendrąją kraujotaką. Kitais atvejais skiriami geriamieji vaistai nuo grybelio (tabletės arba kapsulės) , kurie veikia visą organizmą ir todėl gali sukelti kai kurių nepageidaujamų reakcijų.
Kai pacientę nustoja varginti pienligei būdingi požymiai, konstatuojama ligos epizodo pabaiga. Lytinis partneris gydomas tik esant varpos galvutės ar apyvarpės uždegimui (balanopostitui) , kurį sukėlė Candida albicans, arba kai moteriai pienligė dažnai kartojasi.
Tiksliai laikytis gydytojo nurodymų. Pastebėjus pirmuosius simptomus, kreiptis į gydytoją.