Ligos,  Moterų ligos

MAKŠTIES KANDIDOZĖ (PIENLIGĖ)

Pienligė (kitaip vadinama išorinių moters lytinių organų (vulvos) ar makšties kandidoze) – tai išorinių moters lytinių organų ar makšties gleivinės grybelinis uždegimas (lot. candidus – blizgantis) . Tai labai dažna grybelinė infekcija. Kaip teigia statistika, maždaug 75% moterų bent kartą gyvenime yra sirgusios šia liga. Apie 5% visų moterų pienligė kartojasi.
Ligos priežastys
Moterims išorinių lytinių organų ir makšties kandidozę, arba populiariai vadinamą pienligę, sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans grybelis) . Šis mikroorganizmas yra plačiai paplitęs aplinkoje. Neretai jo randama maiste ir dirvožemyje. Jis aptinkamas daugumos sveikų žmonių kvėpavimo takuose, žarnyne, ant odos, taip pat tūno apie 20% sveikų moterų makštyje. Dažniausiai grybelis nesukelia jokių problemų. Kartais dėl tam tikrų priežasčių grybelis pradeda daugintis ir sukelia uždegimą.

Nepažeista moters makšties gleivinė veikia antimikrobiškai. Todėl patekęs nedidelis Candida grybelių kiekis nesidaugina, neišplinta ir nesukelia jokių požymių. Vartojant plataus spektro antibiotikus, užslopinama natūrali makšties bakterinė flora. Tuomet ir atsiranda palankios sąlygos daugintis Candida grybeliams.

Be to, dėl įvairių priežasčių susilpnėjus organizmo imunitetui, pvz., sergant cukriniu diabetu, kitomis lėtinėmis ligomis, po operacijų, vartojant imunitetą slopinančius, hormoninius vaistus, nepakankamai maitinantis, trūkstant maiste vitaminų, susidaro palankios sąlygos sparčiai tarpti grybelinei infekcijai.

Pienligė – įvairaus amžiaus moterų liga. Daugelis moterų pirmą kartą su pienlige susiduria nėštumo metu. Tuo laikotarpiu besikeičiantis hormonų santykis veikia makšties terpę ir sudaro palankias sąlygas daugintis Candida grybeliams. Menopauzėje ir vėliau vykstantys hormonų pusiausvyros pokyčiai taip pat dažnai provokuoja pienligės atsiradimą.

Reikėtų priminti, kad neretai pienligė išsivysto ir dėl perdėtos higienos. Gydytojai-ginekologai pataria neplauti makšties, o išorinius lytinius organus prausti intymiai higienai skirtomis priemonėmis.

Dažniausiai pienlige susergama dėl jau minėtų priežasčių makštyje suvešėjus grybeliui. Nors vulvos ar makšties kandidozė nepriskiriama lytiškai plintančioms ligoms, tačiau lytinis kontaktas su infekuotu Candida grybeliu partneriu – vienas iš galimų užsikrėtimo būdų. Jei moteriai pienligė kartojasi dažnai, būtina gydyti ir partnerį.

Simptomai
 • Tirštos išskyros iš makšties
 • Makšties išskyros baltos, panašios į varškę
 • Makšties niežėjimas
 • Makšties perštėjimas
 • Išorinių lytinių organų patinimas
 • „Deginimo” pojūtis makštyje
 • Skausmingas šlapinimasis
 • Opelės makšties gleivinėje
 • Negausus kraujavimas iš makšties
 • Ligos eiga
  Komplikacijos
  Labai retai (kai moteris išsekinta sunkių ligų) , susergama generalizuota kandidoze – grybeliai išplinta ir pažeidžia odą, nagus, vidaus organus, gali būti net kandidozinis sepsis.
  Tyrimai
  Candida grybelių sukeltam uždegimui būdingi tipiniai požymiai. Jie nesunkiai atpažįstami ir liga nustatoma įprastos ginekologinės apžiūros metu. Kai yra neaiškumų, diagnozės patvirtinimui gydytojas-ginekologas iš makšties paima tiriamosios medžiagos tepinėliui. Jei tiriant tepinėlį mikroskopu aptinkama Candida grybelių, neabejotinai diagnozuojama pienligė.

  Kai pacientė serga lėtine, pasikartojančia pienlige, gali būti atliekamas tiriamosios medžiagos pasėlis į specialias mikrobiologines terpes.

  Gydymas
  Pienligė yra gydoma vaistais nuo grybelio. Jie gali būti įvairių formų: makšties kremas, makšties tabletės, makšties žvakutės ar geriamosios kapsulės. Gydymo trukmė labai įvairi: nuo vienkartinės dozės iki 6 mėnesių kurso. Pienligė gydoma ir nėštumo metu.

  Kai moteris pirmą kartą suserga pienlige, paprastai ji gydoma makšties žvakutėmis ar makšties tabletėmis. Tokių formų vaistai veikia vietiškai, beveik nepatekdami į bendrąją kraujotaką. Kitais atvejais skiriami geriamieji vaistai nuo grybelio (tabletės arba kapsulės) , kurie veikia visą organizmą ir todėl gali sukelti kai kurių nepageidaujamų reakcijų.

  Kai pacientę nustoja varginti pienligei būdingi požymiai, konstatuojama ligos epizodo pabaiga. Lytinis partneris gydomas tik esant varpos galvutės ar apyvarpės uždegimui (balanopostitui) , kurį sukėlė Candida albicans, arba kai moteriai pienligė dažnai kartojasi.

  Patarimai
  Pastaruoju metu vis daugėja grybelinių makšties infekcijų, kurių sukėlėjai yra atsparūs vaistams nuo grybelio. Todėl, pajutusios pirmuosius simptomus, kreipkitės į savo gydytoją. Tik jis parinks Jums tinkamiausią gydymą. Nesigydykite pati.
  Profilaktika
  Patariama vartoti kaloringą, daug vitaminų turintį maistą. Laikytis intymios higienos reikalavimų.
  Tiksliai laikytis gydytojo nurodymų. Pastebėjus pirmuosius simptomus, kreiptis į gydytoją.