Medicina, farmacija

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje rinkosi cukriniu diabetu sergantys asmenys: čia vyko nemokama patikra dėl diabetinės pėdos

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje lapkričio 14 d.  vyko nemokama patikra dėl diabetinės pėdos. Tokia iniciatyva ligoninėje organizuojama antrus metus iš eilės. Ši akcija, skirta Pasaulinei diabeto dienai paminėti, suteikė galimybę sostinės gyventojams, sergantiems diabetu, laiku pastebėti ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms ateityje. Akcijos metu kraujagyslių chirurgai tikrino kojų arterinę kraujotaką, pacientus kvietė susipažinti su ligoninės specialistų paruoštais pranešimais diabeto tema bei apžiūrėti medicinos priemones, taikomais diabeto ir jo komplikacijų gydymui, profilaktikai.  Kraujagyslių chirurgai akcijos metu patikrino daugiau nei 150 pacientų iš kurių net 17 buvo nustatyta kojų kraujagyslių patologija, o dviem pacientams rekomenduotinas stacionarinis gydymas.

„Džiaugiuosi, kad pernai pirmą kartą organizuota prevencinė akcija skirta I ar II tipo sergantiems diabetu, sulaukė itin didelio aktyvumo – vilniečiai parodė, jog sveikata jiems svarbi. Kadangi diabetinė pėda dažnai vystosi tyliai, be skausmo ir šiais metais tęsėme šią iniciatyvą – kvietėme visus norinčius sergančius diabetu,  ar turintiems įtarimų dėl diabetinės pėdos rizikos pasinaudoti galimybe nemokamai, be gydytojo siuntimo, pasitikrinti savo sveikatą atliekant kojų arterinės kraujotakos įvertinimą arterijų pulsų apčiuopos, doplerometrijos metodu bei kraujagyslių chirurgo konsultaciją“. – sako Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorė dr. Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

2024 m. pasaulyje daugiau nei 537 milijonai žmonių (apie 1 iš 10 suaugusiųjų) gyvena su diabetu.  Skaičiuojama, kad šis rodiklis kasmet didės. Didžioji dalis sergančiųjų yra mažų ir vidutinių pajamų šalyse, kur diabetas dažnai diagnozuojamas per vėlai, dėl ko padidėja komplikacijų rizika ir sveikatos priežiūros išlaidos. Remiantis paskutinėmis tarptautinėmis rekomendacijomis, visiems, sergantiems cukriniu diabetu, kojų arterijų pulsų įvertinimas pulsų apčiuopos būdu ir specialiu aparatu (dopleriu)  rekomenduojamas 1 kartą per metus. Siektina, kad sergantįjį cukriniu diabetu bent kartą per metus konsultuotų kraujagyslių chirurgas (angiochirurgas).

„Cukrinis diabetas yra tykus priešas. Dažnai jis nepasireiškia ryškiais simptomais, kol neįvyksta negrįžtami pokyčiai. Todėl diabetikams labai svarbu reguliariai tikrinti arterinę kojų kraujotaką bei nuolat stebėti savo pėdų būklę, nes net ir mažiausia žaizdelė gali komplikuotis ir sukelti rimtų sveikatos problemų“, – pabrėžė Ingrida Valužytė, Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėja.

Kodėl verta pasitikrinti?

Diabetinė pėda – tai viena iš dažniausių ir pavojingiausių diabeto komplikacijų, galinti lemti rimtų sveikatos problemų. Diabetinės pėdos sindromas pasireiškia kaip neuropatija (pradžioje sutrinka skausmo ir karščio jutimai, vėliau – lietimas, vibracija) arba kaip kraujotakos sutrikimas pėdoje dėl susiaurėjusių ar užakusių kraujagyslių. Galimas ir abiejų sindromų derinys. Svarbu pažymėti, kad sutrikus kojų kraujotakai, simptomų gali ir nebūti, todėl  patikra rekomenduojama ankstyvai pakitimų diagnostikai, gydymui. Didžioji dalis sergančiųjų cukriniu diabetu, kuriems pasireiškia skausmas, atsiranda žaizda, gangrena pėdoje, turi ir arterinės kraujotakos sutrikimų. Šiems pacientams reikalinga skubesnė kraujagyslių chirurgo konsultacija diagnozės patikslinimui ir galimai guldymas į Kraujagyslių chirurgijos skyrių išsamiam kraujotakos ištyrimui (angiografijai) bei gydymui.

Nemokama patikra Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje buvo skirta visiems, sergantiems diabetu ar turintiems įtarimų dėl diabetinės pėdos rizikos. Pasitikrinti galėjo ir tie, kurie nejaučia jokių simptomų, tačiau serga cukriniu diabetu. Pasitikrinti kvietėme atvykti ir tuos, kurie paprastai nejaučia poreikio reguliariai lankytis pas gydytojus – diabetinė pėda dažnai vystosi tyliai, be skausmo.  Patikros metu  buvo atliekamas kojų arterinės kraujotakos įvertinimas arterijų pulsų apčiuopos ir doplerometrijos metodais.  Ligoninėje dirbantys gydytojai kraujagyslių chirurgai suteikė profesionalias konsultacijas (aptarė ištyrimo rezultatus, pateikė rekomendacijos).

Pacientė Ona, serganti diabetu jau 12 metų, džiaugėsi galimybe pasitikrinti kojų arterinę kraujotaką: „Esu labai dėkinga už šią akciją. Kojų kraujotaką čia tikrinausi pernai vykusios akcijos metu, todėl labai apsidžiaugiau išgirdusi ir apie šiemet organizuojamą patikrą. Gydytojas man suteikė daug naudingos informacijos, kurios anksčiau nežinojau. Dabar žinau, kaip tinkamai prižiūrėti savo pėdas ir išvengti problemų.“

Vilniaus miesto klinikinė ligoninė ragina visus vilniečius, šeimos gydytojus, kitus sveikatos priežiūros specialistus, šeimos narius paskatinti rizikos grupei priklausančius pacientus rūpintis savo sveikata, reguliariai lankytis pas savo gydytoją, atlikti rekomenduojamus tyrimus ir dalyvauti prevencinėse programose, nes  ankstyva diagnozė ir tinkamas gydymas gali padėti išvengti rimtų komplikacijų ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Pranešimą paskelbė: Rasa Kėkštienė, VšĮ Vilniaus miesto klinikinė ligoninė