Sveikata, grožis

Vilniaus palaikymas medikams: fotopasakojimas, pagalbos linija ir instaliacijos COVID-19 gydančių ligoninių prieigose

Vilnius siunčia palaikymo žinutę medikams, kovojantiems už pacientų, sergančių COVID-19, gyvybes – miesto ekranuose pasirodė fotografo Vidmanto Balkūno nuotraukų – medikų portretų – fotopasakojimas „Ačiū Medikams“, ligoninių prieigas papuošė medikams dedikuotos šviečiančios instaliacijos „Mes kartu“, o K. Sirvydo skvere ryškiai raudona spalva nušvito medis. Nuo penktadienio pradeda veikti ir speciali tik medicinos darbuotojams įkurta pagalbos telefonu linija, kuria paskambinę medicinos darbuotojai gali konsultuotis COVID-19 klausimais su kolegomis ir gauti reikiamą paramą.

„Kova su pandemija tęsiasi ir medikai yra šios kovos pirmosiose linijose. Antroji banga kur kas sudėtingesnė, kasdien ligoninėse gydytojai ir medicinos darbuotojai grumiasi su koronavirusu siekdami išsaugoti gyvybes, įtampa, srautas, augantys skaičiai, nuovargis, perdegimas, deja, yra ta liūdnoji šios kovos pusė. Vilnius siunčia palaikymo žinią medikams – kad ir kaip dabar sunku, nepasiduokite, likite ištvermingi ir stiprūs, kviečiu ir visuomenę – susitelkime darsyk, dabar ypač reikia mūsų visų vienybės, tegul ją pajunta kiekvienas medikas, kad išvengtume to scenarijaus, kuomet ligoninėse reikėtų spręsti, kurią gyvybę gelbėti“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Už medikų kaukių – mums artimi žmonės

Nuo penktadienio sostinės lauko reklamos ekranuose ir viešajame transporte galima išvysti ypatingą fotopasakojimą – tai fotografo V. Balkūno kurti medikų, kurie kasdien susiduria su COVID-19 ligoniais, portretai. Šiomis nuotraukomis sąmoningai koncentruojamasi ne į ligoninių aplinką, o į asmenybes, dirbančias su sunkiausiais koronavirusu sergančiais ligoniais, jų žvilgsnius ir nebylų išraiškingą kvietimą, kreipimąsi į kiekvieną žmogų likti namuose ir padėti drauge suvaldyti viruso plitimą visuomenėje.

Beveik trys dešimtys fotografijų – tai medikai, dirbantys Santaros klinikose, Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje bei testus atliekantys sostinės mobiliame punkte. Šie portretai primena, kad po kiekviena mediko kauke yra kažkam artimas žmogus – brolis, močiutė, tėvas, draugė, kovojantys už gyvybes ir viruso pažabojimą.

Pagalbos linija medikams

Bendradarbiaujant Vilniaus miesto savivaldybei, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikoms ir Vilniaus visuomenės sveikatos biurui nuo penktadienio pradeda veikti speciali tik medicinos darbuotojams skirta telefono linija, kuria medicinos sektoriaus darbuotojai gali konsultuotis rūpimais klausimais apie COVID-19 valdymą. Tokios pagalbos linijos idėja gimė diskutuojant su gydytojais, pavargusiais nuo didelio skambinančiųjų srauto į pagrindinių ligoninių priėmimo skyrius su vis besikartojančiais klausimais. Savivaldybė ėmėsi žingsnių mažinti darbo krūvį medikams šioje srityje, sudarydama daugiau galimybių koncentruotis į tiesioginį medikų darbą – gelbėti gyvybes.

Paskambinę telefono numeriu 19002, medikai gali gauti informaciją apie saviizoliaciją, apgyvendinimo po kontakto su COVID-19 arba COVID-19 sergantiems medikams paslaugą. Taip pat galima pasikonsultuoti dėl pacientų transportavimo iš gydymo įstaigų į namus Vilniuje, apie COVID-19 pacientų gydymą. Konsultuos Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų gydytojai specialistai: anesteziologai, reanimatologai, pulmonologai ir infektologai.

Paskambinus, bus galima pasikonsultuoti ir su COVID-19 ligos administravimu susijusiais klausimais: kokie aktualūs teisės aktai, kokia pacientų izoliavimo tvarka, testavimo galimybės ir kt. Linija veiks darbo dienomis nuo 8 iki 17 val., ir savaitgaliais 10–16 val. Liniją „Medikai medikams“ aptarnaus Vilniaus visuomenės sveikatos biuro ir Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų gydytojai specialistai.

Palaikymo ženklai mieste

Šalia didžiausių medicinos įstaigų: Antakalnyje, prie įvažiavimo į poliklinikos teritoriją, prie Vilniaus miesto klinikinės ligoninės ir netoli Santaros klinikų įrengti palaikymo ženklai instaliacijos „Vilnius myli medikus“.

„Kalėdos sostinėje“ organizatoriai, puošdami miestą, nepamiršo ir medikų – K. Sirvydo skvere raudonai šviečiančiomis girliandomis papuošė medelį – ryškiai raudona spalva šviečiančią gyvą instaliaciją. Tai dar vienas simboliškas pagarbos ir dėkingumo visiems gydytojams bei slaugėms ženklas.

Šia instaliacija norima atkreipti visų dėmesį į neatlygintinos kraujo donorystės svarbą šiuo sudėtingu karantino laikmečiu, nes kraujo donorų poreikis anaiptol nesumažėjo. Aukoti kraujo ypač kviečiami jau persirgę COVID-19.

Pranešimą paskelbė: Dovilė Ibianskaitė, Vilniaus miesto savivaldybė