Ligos,  Vyrų ligos

VYRŲ NEVAISINGUMAS

Šeima laikoma nevaisinga, kai moteris, gyvendama reguliarų lytinį gyvenimą, nevengdama nėštumo per 1 metus nepastoja. Apie 10-20% šeimų yra nevaisingos.
Ligos priežastys
Vyrų nevaisingumas nėra savarankiška liga, o tik kitų ligų simptomas. Vyrų nevaisingumas gali būti dviejų tipų:
1. Lytinio akto impotencija, kai vyras negali atlikti lytinio akto dėl to, kad nėra varpos erekcijos ar ji yra nepakankama.
2. Apvaisinimo impotencija, kai lytinis aktas normalus, bet negali apvaisinti dėl sutrikusios spermatogenezės (spermos susidarymo) ar mechaninių kliūčių.

Vyrų nevaisingumo priežastis skirstomos kelias grupes:
1. Sutrikusi sėklidžių funkcijos reguliacija (sutrikusi folikulotropinio, liuteotropinio hormonų, prolaktino sekrecija pagumburio-hipofizės sistemoje) .
2. Sėklidžių pakitimai (Klainfelterio sindromas, kraujagyslių pakitimai, nenusileidusios sėklidės, sėklidžių uždegimas, sėklidžių pakitimai dėl vaistų ir cheminių medžiagų poveikio) .
3. Sėklinio latako užakimas (įgimtas ar po uždegiminių ligų) .
4. Sutrikusi antsėklidžio, priešinės liaukos ir sėklinių pūslelių funkcija.
5. Sutrikęs lytinis aktas (impotencija, epispadija, hipospadija, retrogradinė (į šlapimo pūslę) ejakuliacija.
6. Psichologinės priežastys.

Simptomai
 • Šeima negali susilaukti palikuonių
 • Ligos eiga
  Komplikacijos
  Tyrimai
  Dažniausiai vyrai kreipiasi dėl nevaisingumo tik tada, kai partnerei nerandama jokių nevaisingumo priežasčių. Tačiau moteriai neturėtų būti atliekamos sudėtingos intervencijos (pertubacija, endometriumo biopsija, histerosalpingografija) , kol neištirtas ir vyras.
  Vyro tyrimas pradedamas nuo gyvenimo anamnezės: svarbu žinoti vystymosi eigą; ligas, kuriomis yra sirgęs ar serga vyras; buvusias lytinių organų traumas, kadangi tai gali būti nevaisingumo priežastimi, seksualinio aktyvumo kokybę, vartotus medikamentus (ar buvo vartoti b blokatoriai, citostatikai) , buvusias operacijas, darbo sąlygas (ar tekę dirbti su įvairiais tirpikliais, sunkiaisiais metalais ir pan.) , žalingus įpročis.
  Apžiūrint gali būti nustatomi įgimti lytinių organų defektai, nesusiformavę lytiniai organai, vyriško plaukuotumo nebuvimas (neauganti ar blogai auganti barzda, horizontali gaktos plaukuotumo linija, tiesi kaktos plaukų linija) . Svarbu įvertinti vyro balsą, raumenų išsivystymą, kūno riebalų pasiskirstymą.
  Atliekamas hormonų tyrimas kraujyje (tiriama testosterono, folikulus stimuliuojančio hormono, prolaktino gamyba) .
  Tiriama vyro sperma, įvertinamas spermatozoidų kiekis, jų forma, judrumas.
  Atliekama sėklidžių, antsėklidžių echoskopija, įvertinamas dydis, konsistencija, kraujotaka.
  Kartais tenka atlikti sėklidės biopsiją, kad galima būtų įvertinti spermatogenezę.

  Gydymas
  Nevaisingų vyrų gydymas priklauso nuo nevaisingumą sukėlusios priežasties ir yra kompleksinis.
  Vyrų nevaisingumą paprastai gydo urologai arba andrologai.
  Vyrui, kurio sperma yra pakitusi dėl uždegimo, skiriamas antibakterinis gydymas.
  Kai kuriuos lytinių organų defektus, kraujagyslių pakitimus galima gydyti chirurginiais metodais. Sutrikusi sėklidžių funkcija gydoma hormonais (androgenais, gonadotropinais) .
  Kai yra oligospermija (mažas spermatozoidų skaičius) , apvaisinimui galima vartoti „pagerintą” spermą – filtruojant ar kitais būdais padidinant veiklių spermatozoidų kiekis 1ml.
  Kai yra sumažėjęs vyro vaisingumas, gali būti naudojamas ir apvaisinimas mėgintuvėlyje (ekstrakorporinis apvaisinimas) .
  Vyrams, kuriems yra lytinio akto impotencija, gali padėti psichologo konsultacijos, potenciją gerinantys medikamentai (sildenafil) , gali būti implantuojami įvairūs implantai.
  Vyrų erekcijos sutrikimai dar gali būti gydomi prostaglandino E1 analogais (alprostadilis) . Jis naudojamas intrauretrinio gelio, miltelių ar injekcijų į akytkūnį pavidalu.
  Kai nevaisingo vyro išgydyti neįmanoma, o moteris vaisinga, galimas apvaisinimas donoro sperma. Tai atliekama tik specializuotose įstaigose, kur yra sukaupta, genetiškai ir kitais požiūriais ištirta donoro sperma. Vartojama natyvinė arba šaldyta donoro sperma.

  Patarimai
  Profilaktika
  Svarbu, kad būtų laiku kreipiamasi į gydytoją, jei pastebimas vaikų, paauglių vystymosi atsilikimas, tinkamai gydomos lytinių organų ligos.
  Reikėtų vengti žalingų įpročių, nešioti laisvus drabužius, kad lytiniai organai būtų kuo mažiau traumuojami.
  Ligoniams, kuriems reikalingas gydymas citotoksiniais medikamentais, ir kurie ateityje planuoja turėti palikuonių, rekomenduojama konservuoti spermą spermos banke.