Sveikata, grožis

Žaliuoju Austrijos auksu vadinamas moliūgų sėklų aliejus: gerosios savybės ir patarimai, kaip tinkamai panaudoti

Artėjant pavasariui ieškome vis naujų sveikatos šaltinių, kurie padėtų į organizmą susigrąžinti medžiagas, kurias galbūt praradome šaltojo sezono metu. Teigiamai sveikatą veikiančiomis savybėmis pasižymi ne tik daržovės, vaisiai ar riešutai, bet ir įvairūs aliejai. Vienas jų – moliūgų sėklų, ruošiamas išskirtinai pietryčių Austrijoje esančiame Štirijos regione, garsėjančiame svogūniniais žaliai oranžiniais moliūgais.

Štirijos regionas nuo seno garsėja ne tik kalnais, bet ir čia auginamais ypatingais moliūgais. Labiausiai jie žinomi tuo, kad juose auga belukštės sėklos. Iš šių sėklų pagamintas aliejus turi ypatingų savybių ir yra itin vertinamas kaip  labai vertingas delikatesas.

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, pasakoja, kad Štirijos regione gaminamas moliūgų aliejus išsiskiria sodria žalia spalva ir ryškiu riešutų skonio aromatu. „Moliūgų sėklų aliejus yra natūralus produktas, pasižymintis ne tik riešutų skoniu ir maloniu aromatu, bet ir sveikatą teigiamai veikiančiomis savybėmis: šis aliejus gali pagerinti virškinimą, veikia kaip antioksidantas, be to, jis stiprina plaukų augimą“, – sako V. Juodkazienė.

Maisto ekspertė pabrėžia, kad Štirijos moliūgų sėklų aliejus yra ir labai universalus: jis tiks ir prie pikantiškų, ir netgi prie saldžių patiekalų.

Tinka sriuboms gardinti. Šlakeliu moliūgų sėklų aliejaus galima pagardinti įvairiausias sriubas: sodriai žalias aliejaus šlakelis, kuriuo pagardinsite ryškios oranžinės spalvos triną moliūgų sriubą, ne tik gražiai atrodys lėkštėje, bet ir praturtins patiekalo skonį.

Gardus padažas salotoms. Moliūgų sėklų aliejus tinka gardinti įvairias salotas, o ypač pomidorų: pabarstykite pomidorus druska ir purškiamu actu, keliolikai minučių palikite, kad pasimarinuotų. Prieš pat patiekiant ant pomidorų užpilkite moliūgų sėklų aliejaus.

Valgomas net su ledais. Austrijoje žmonės moliūgų aliejų naudoja netgi valgydami desertus: pavyzdžiui, vanilinius ledus. Į dubenėlį su ledais įpilkite nedidelį šaukštelį aliejaus – skamba keistai, tačiau išskirtinis moliūgų aliejaus skonis suteiks ledams nepaprastą skonį, o jeigu norisi traškumo – ledus galima pabarstyti ir kepintomis moliūgų sėklomis.

Netinkamas kepimui

Anot V. Juodkazienės, moliūgų sėklų aliejus gali būti naudojamas tiek šaltiems, tiek karštiems patiekalams gardinti, tačiau aliejaus kepimui naudoti nerekomenduojama: geriausia aliejumi šlakstyti maistą prieš pat patiekiant. „Aliejų įkaitinus dingsta gerosios jo savybės. O būtent Štirijos moliūgų sėklų aliejus turi jų daugybę, todėl jį vertina visi, besirūpinantys savo sveikata ir grožiu. Siekdami, kad pirkėjus pasiektų tik aukščiausios kokybės ypatingi produktai, kruopščiai atsirenkame šio aliejaus tiekėjus“, – pabrėžia maisto ekspertė.

Moliūgų sėklose gausu riebalų rūgščių, mineralų ir kitų maistingų medžiagų, tokių kaip kalis, fosforas, magnis, kalcis, geležis, cinkas bei vitaminų: E, B1, B2, B6, C, A, D. Tačiau maisto ekspertė sako, kad šį aliejų, kaip ir visus maisto produktus reikėtų vartoti su saiku – per dieną žmogui rekomenduojama suvartoti du arbatinius šaukštelius moliūgų sėklų aliejaus. Tinkamai vartojamas aliejus organizme gali padėti reguliuoti cholesterolio kiekį ir virškinimą, prisidėti prie geresnio širdies darbo.

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”