Medicina, farmacija

Aknė – ne vien paauglių problema, kenčia vis daugiau vyresnių moterų ir vyrų

Aknė nėra paprastas bėrimas, kaip ir nėra vien tik paauglių problema. Taip, 9 iš 10 paauglių kenčia dėl aknės, tačiau tyrimai rodo, kad net trečdaliui moterų ir pusei tiek vyrų iki 30–40 m. būdinga suaugusiųjų aknė. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė Ramunė Uosienė sako, kad iš dalies tam įtakos turi hormonų pusiausvyra bei genetika, tačiau negalima atmesti ir aplinkos veiksnių.

„Pastebime, kad daugėja suaugusių moterų, kurios susiduria su akne. Tam įtakos turi ir menstruacinio ciklo hormoniniai svyravimai, endokrinologinės ar ginekologinės problemos, taip pat neigiamas ilgalaikio streso poveikis, poilsio režimo nesilaikymas, netinkamos kosmetikos naudojimas, tam tikrų vaistų vartojimas, netinama mityba (saldumynai, pieno produktai, greitas maistas) ar tokie žalingi įpročiai, kaip rūkymas“, – sako R. Uosienė.

Aknės pasireiškimui visose amžiaus grupėse didžiausią įtaką daro hormonų disbalansas, ypač tam tikrų vyriškų lytinių hormonų (androgenų) kiekio padidėjimas organizme. Dėl jų odoje esančios riebalų liaukos padidėja ir tampa itin aktyvios: pradeda gaminti per daug riebalinio sekreto –  sebumo, suaktyvėja odos ląstelių gamybos procesai, taigi susidaro palanki terpė daugintis tam tikroms aknės bakterijoms, kurios skatina uždegimą odoje.

Daugiau nei paprasti spuogai

Nors lengva ar vidutinė aknės forma gali būti palaikyta paprastu bėrimu, tačiau kosmetikos ekspertė sako, kad aknės ligą nuo pavienių iškilusių spuogelių galima atskirsi iš to, kad bėrimas nedingsta per kelias dienas savaime. 

„Aknė yra plauko folikulo riebalinės liaukos uždegiminė lėtinė liga, kurią sukelia sudėtingi biologiniai procesai, todėl jos pažeistos odos priežiūra reikalauja laiko ir kantrybės. Lengvos ir vidutinės formos aknė pasireiškia keliais spuogais ar inkštirais, o sunkias formas lydi rimtesni, kartais skausmingi uždegiminiai odos pažeidimai – papulės, cistos, mazgeliai, atsirandantys poodiniame sluoksnyje“, – aiškina R. Uosienė ir priduria, kad spuogai ar kiti giluminiai odos pakitimai dažniausiai būna veido, krūtinės ar nugaros srityse, kuriose riebalinės odos liaukos yra aktyviausios.

Anot ekspertės, paskatinti aknės proveržius gali ir per daug agresyvus odos prausimas, intensyvus sportas, saulė, poras kemšanti dekoratyvi kosmetika – visa tai suaktyvina riebalinių liaukų veiklą ir skatina inkštirų susidarymą. Tačiau prie šios neigiamų veiksnių puokštės pastaruoju metu tenka pridėti ir apsaugines veido kaukes.

Masknė – naujoji aknė

Koronaviruso pandemijos metu dėvėti veidą dengiančias apsaugines kaukes yra svarbu – taip kitus ir save apsaugome nuo pavojingos COVID-19 ligos. Tačiau ilgą laiką dėvint kaukę padidėja drėgmė odos paviršiuje, suintensyvėja sebumo gamyba, kyla odos temperatūra, atsiranda odos sudirgimas dėl kaukės trynimosi. Visa tai sudaro puikias sąlygas daugintis bakterijoms, dėl ko pirmiausia nukenčia jautri, lengvai sudirginama bei spuoguota oda. Tai, kad problema palietė ne vieną žmogų, rodo ir po kauke išbertai odai apibūdinti atsiradęs terminas – masknė (sujungus angliškus žodius „mask“ – kaukė, ir „acne“ – aknė).

„Medikai, kurie savo darbe dažnai turi dėvėti apsaugines kaukes, jau seniai susidūrė su šia problema, o dėl pandemijos ją pajutome ir mes visi. Norėdami išvengti papildomų odos problemų, dėvėkite vienkartinę chirurginę kaukę ne ilgiau nei 4 val. ir keiskite ją nauja, daugkartines skalbkite kasdien aukštoje temperatūroje, taip pat palaikykite odos drėgmę, kad jos apsauginis barjeras būtų stiprus“, – pataria pašnekovė.

Aknė – liga, kurios gydymui reikia kantrybės

Aknės gydymui reikia kantraus ir nuoseklaus gydymo. Anot R. Uosienės, rezultatai pasimato ne greičiau nei po 6 savaičių, o dažnai prireikia ir kelių mėnesių. Be to, aknė yra liga, linkusi kartotis, todėl ir būklei pagerėjus, svarbu laikytis tinkamos odos priežiūros rutinos, mitybos įpročių, laikytis subalansuoto poilsio ir darbo režimo, vengti įpročio rankomis liesti veidą ir pan.

„Dažniausia priežastis, kodėl aknės gydymas neduoda norimo efekto yra ta, kad žmonės netenka kantrybės ir per anksti nutraukia gydymą, užsiima eksperimentais ir naudoja per daug ar netinkamų priemonių, taip tik dar labiau išbalansuodami odą. Siūlyčiau neužsiimti savigyda, o konsultuotis su specialistais. Esant lengvai aknės būklei tinkamų kosmetikos priemonių gali pasiūlyti ir vaistininkas, jeigu reikia rimtesnio gydymo – kreipkitės į gydytoją, nes didžioji dalis aknės vaistų yra receptiniai”, – įspėja R. Uosienė.

Gydytojai dermatologai parinks individualiai būklei tinkamiausią gydymą paskirdami vietinio ar sisteminio poveikio vaistus, taip pat efektyviai veikia konkrečiam žmogui pritaikyti ir pagal ligos būklę koreguojami vaistinėse gaminami tepalai, serumai, kurių receptus išrašo gydytojai.

BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė R. Uosienė pataria, kokių pagrindinių taisyklių laikytis kasdienėje odos priežiūros rutinoje, kad aknės gydymas būtų sėkmingas:

  • Nors į aknę linkusi oda dažnai būna riebi, neplaukite veido per dažnai. Užtenka parinkus tinkamą prausiklį odą prausti ryte ir vakare, mat dėl per dažno prausimosi, veido oda gali išsausėti ir siekdama kompensuoti drėgmės trūkumą, pradės gaminti dar daugiau riebalinio sekreto. Prieš veido prausimą naudokite micelinį vandenį, kuris padeda efektyviau nuvalyti nešvarumus, negyvas odos ląsteles.
  • Šveičiamosios priemonės yra naudingos aknės kamuojamai odai, nes padeda pašalinti negyvas odos ląsteles, sebumo perteklių. Tačiau esant pūlingiems bėrimams, šveitiklių su grūdeliais nenaudokite, nes jie gali nudrėksti spuogelį ir sukelti dar didesnę infekciją. Tokiais atvejais rinkitės enziminius pilingus – jie veikia daug švelniau.
  • Papildomai drėkinkite veido odą, ypač jeigu naudojate vaistus aknei gydyti, nes jie slopina riebalinių liaukų veiklą ir sausina odą. Taigi po odos nuvalymo miceliniu vandeniu, prausimosi švelniu prausikliu su vandeniu, pH balansą galite atstatyti toniku, tuomet naudokite drėkinamąjį serumą ir galiausiai – jūsų odai tinkamiausią kremą, kuris patikimai užrakina drėgmę odoje ir neleidžia jai išgaruoti.
  • Rinkitės specialiai aknei tinkamas odos priežiūros priemones iš riebios odos kosmetikos linijų, nes jos intensyviai drėkina išsausėjusią riebią odą ir nekemša porų. Gydymo metu jas naudokite reguliariai – čia svarbu kantrybė ir odos priežiūros režimo laikymasis.
  • Nepamirškite pasirūpinti lūpomis, nes aknės gydymo metu išsausėja ir jos. Naudokite drėkinančius lūpų balzamus, vazeliną.
  • Dauguma aknės gydymo priemonių sukelia reakciją saulės spinduliams, todėl labai svarbu naudoti apsaugines UV priemones. Jas rinkitės pagal savo odos tipą – riebiai odai tinkamiausi lengvos tekstūros apsauginiai saulės kremai, purškikliai.
  • Jeigu bėrimas yra lokalus – iškyla vienas kitas spuogelis, geriausia naudoti koncentruotas, lokalaus veikimo priemones. Dažniausiai tai būna produktai su rūgštimis, cinku, moliu, arbatmedžiu. Vakare pataškuokite tik pažeistas odos vietas, taip nesausinsite sveikos veido odos. Išbertai krūtinės ar nugaros sričiai galima naudoti į aknę linkusiai odai skirtus losjonus, tonikus.
  • Atsispirkite pagundai spuogus spaudyti namuose – taip tik pabloginsite padėtį bėrimo vietoje sukeldami didesnį uždegimą, pažeisdami gilesnius odos sluoksnius, kas paskatins randų atsiradimą. Visada patartina kreiptis į patyrusius kosmetologus, kurie atliktų netraumuojantį odos valymą.

Pranešimą paskelbė: Šarūnė Bernotė, UAB Headline agency
Aknė – ne vien paauglių problema, kenčia vis daugiau vyresnių moterų ir vyrų